13 квітня 2011 року Справа № 2а/2370/1919/2011
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення економічних санкцій.
До суду з позовною заявою звернулася державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення економічних санкцій.
На підставі вимог ч. 4 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач у встановлений судом строк письмових заперечень проти адміністративного позову не подала.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Позов мотивований тим, що відповідачем порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2006 року № 1548, розпоряджень Черкаської обласної державної адміністрації від 29.12.2007 року №464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»зі змінами від 01.04.2008 року № 97 та від 15.06.2009 року № 163, шляхом завищення гранично встановленої ціни на продовольчі товари, в результаті чого необґрунтовано одержано суму виручки, яка склала 39 грн. 52 коп.
Факт порушення зафіксовано в акті перевірки від 18.02.2011 №0451, на підставі якого позивачем прийнято рішення про застосування економічних санкцій від 23.02.2011 №85 на загальну суму 118 грн. 56 коп., в т.ч. штраф 79 грн. 04 коп.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що державним реєстратором зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Державна інспекція з контролю за цінами у Черкаській області є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є регулювання та сприяння ефективному веденню економічної діяльності, що у розумінні положень статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідає ознакам суб'єкта владних повноважень.
Законодавство України про ціноутворення складається з Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІІ (далі -«Закон № 507-ХІІ») та інших актів законодавства України, що видаються відповідно до цього Закону.
Стаття 4 Закону № 507-ХІІ визначає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Частиною 1 статті 8 Закону № 507-ХІІ визначено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до ст. 13 Закону № 507-XII та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
У зв'язку з чим позивачу надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.
Так, державною інспекцією з контролю за цінами у Черкаській області 18 лютого 2011 року проведена перевірка в магазині фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, яка здійснює роздрібну торгівлю продовольчими товарами, щодо дотримання державної дисципліни цін відповідно до норм, затверджених розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 29.12.2007 року № 464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари» зі змінами від 01.04.2008 року № 97 та від 15.06.2009 року № 163.
За результатами перевірки складено акт від 18.02.2010 року № 0451.
В ході перевірки встановлено, що відповідач, в порушення вимог розпорядження від 15.06.2009 року № 163 допустила порушення застосування граничного рівня торгівельної надбавки при формуванні ціни на продовольчі товари, а саме: на крупу гречану, крупу пшеничну, крупу перлову та цукор, в результаті чого одержала необґрунтовану виручку в сумі 39 грн. 52 коп.
Розрахунок необґрунтовано одержаної виручки міститься у додатку №1 до акту перевірки від 18.02.2011 №0451, підписаний відповідачем.
На підставі вказаного акта начальником державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області прийнято рішення №85 від 23.02.2011, яким до відповідача за порушення вимог розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації від 29.12.2007 №464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»зі змінами від 01.04.2008 №97 та від 15.06.2009 №163, на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»застосовані економічні санкції, а саме: вилучення у дохід бюджету економічно необґрунтованої виручки у сумі 39 грн. 52 коп. та штраф у сумі 79 грн. 04 коп., всього 118 грн. 56 коп.
Вказане рішення разом з листом-вимогою щодо усунення виявлених порушень та виконання рішення від 23.02.2011 №730 і претензією від 23.02.2011 №729 надіслано відповідачу та одержано ним 15.02.2011 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією поштового повідомлення.
Частина перша ст. 14 Закону «Про ціни і ціноутворення»від 03.12.1990 №507-Х11 передбачає, що вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Згідно з частиною другою ст. 14 вказаного Закону підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідач не оскаржив до суду рішення №85 від 23.02.2011, тому воно є чинним і підлягає обов'язковому виконанню.
Згідно з п. 3.5 та п. 3.6 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 за №1047/6238 рішення вважається виконаним і знімається з контролю після одержання відповідної інформації про зарахування сум економічних санкцій за належністю; у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.
Судом встановлено, що відповідач рішення №85 від 23.02.2011 не виконав, економічні санкції до бюджету не сплатив, відповіді на претензію не надав, у зв'язку з чим позов про стягнення економічних санкцій у сумі 118 грн. 56 коп. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення даного позову повністю.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (20300, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у дохід бюджету через державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 22791597) економічні санкції в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн. 56 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя В.В. Гаращенко