справа № 2-а-1166/07
категорія 38
20 вересня 2007 р. м.Житомир
< Текст >
Житомирський окружний адміністративний суд
у складі головуючого - судді Попової О.Г.,
при секретарі судового засідання Снігірьовій О.С.,
за участю представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі Житомирської області, обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних витрат Житомирської облдержадміністрації про стягнення заборгованості по виплатах, передбачених ст.ст.37, 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
встановив:
Позивач звернувся з вказаним позовом до суду. Посилається на те, що він має статус потерпілої особи від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і в період з 01.07.2002 року по 30.06.2005 рік виплати, передбачені ст.ст. 37, 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачувались не в повному обсязі, що призвело до порушення його прав. Просить поновити строк для звернення до суду, так як аналогічний позов подавав до Овруцького районного суду ще в 2005 році, але, в зв”язку з неправильним застосуванням Овруцьким райсудом закону, ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 13.06.2007 року провадження по справі було закрито. Просить стягнути з відповідачів недоплачені кошти на загальну суму 9892 грн. 70 коп.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання не з'явився, від нього надійшло заперечення, в якому зазначено, що згідно постанови Кабміну від 20.09.2005 року № 936 „Про затвердження Порядку використання державного бюджету для виконання програм, пов”язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” головним розпорядником коштів, які направляються на Чорнобильські програми, являється Міністерство праці та соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня є головне управління, районні(міські) управління праці та соціального захисту населення. Крім того, 01.04.2006 року Центр не має рахунку для виплати коштів такій категорії громадян. Просить розглядати справу без них.
Відповідач - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в судове засідання не з”явився. Направив до суду заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_2
Відповідачі - Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації та управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації в судове засідання не з”явились. Про день, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Заперечень на позов ОСОБА_2 суду не надали.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача суд прийшов до висновку про законність вимог позивача з наступних підстав.
Позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується посвідчення потерпілого серії НОМЕР_1 від 16.08.1998 року. Відповідно до довідки Раківщинської сільської ради Овруцького району Житомирської області ОСОБА_2 проживає в селі Новосілки, яке відноситься до 4 зони посиленого радіоекологічного контролю та відповідно до ст.22 п.6 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” користується пільгами, передбаченими цим законом.
Згідно ст.37 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення - 30% від мінімальної заробітної плати. Позивач, який проживає в селі Новосілки Овруцького району Житомирської області, згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації перебуває на обліку в Овруцькому райуправлінні праці та соціального захисту населення і одержував допомогу у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва в розмірі 1,60 грн. щомісячно, тобто, в 2002-2005 роках ця допомога виплачувалась частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати.
Згідно ст.39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата: - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - три мінімальні заробітні плати щомісяця.
Відповідно ст.51 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до 4 категорії постраждалих щомісячно виплачується додаткова пенсі за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.
Проте, ці доплати ОСОБА_2 теж проводились у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати. Так, згідно довідки Пенсійного фонду України в Овруцькому районі позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі і йому виплачувалась додаткова пенсія як потерпілому 4 категорії в розмірі 2,99 грн. та доплата як проживаючому в зоні посиленого радіологічного контролю в розмірі 5,20 грн. щомісячно.
Заборгованість по цім видам доплат за період з 01.07.2002 року по 30.06.2005 року позивачем визначена, згідно розрахунку, що є в справі, в розмірі 9892,70 грн.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
На підставі викладеного суд приходить до переконання, що виплатою допомог в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, були порушені права позивача.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 01.07.2002 року - 165 грн.; з 01.01.2003 року - 185 грн.; з 01.12.2003 року - 205 грн.; з 01.09.2004 року - 237 грн.; з 01.01.2005 року - 262 грн.; з 01.04.2005 року - 290 грн.; з 01.07.2005 року 0 310 грн.
Розмір мінімальної пенсії за віком в України становив: з 01.04.2002 року - 47,30 грн.; з 01.07.2003 року - 50 грн.; 01.01.2004 року - 92,45 грн.; з 12.01.2005 року - 332 грн.
Розмір недоплачених коштів позивачу становить:
- передбачених ст.37 Закону - 2242.20 грн. = ((165грн. х 30%) х 6міс. + (185 грн. х 30%) х 11міс. + (205грн. х 30%) х 9міс. + (237грн.х 30%0 х 4міс. + (262грн. х 30%) х 3 міс.+ (290грн.х 30%) х 3міс.) - 57,60грн. (сплачених коштів);
- передбачених ст.39 Закону - 7286,80 грн. = (( 165грн.х6міс) + (185 грн.11міс) + (205грн.х9міс) + (237грн.х4міс.) + (262грн.х3міс.) + (290грн.х3)) - 187,20 грн. (сплачених коштів);
- передбачених ст.51 Закону - 473,79 грн. = ((47.30грн.х15%) х 12міс. + (50грн. х 15%) х 6міс. + 92,45грн.х15%) х12міс + ((92,45: 31день х 12 днів) х 15%) + ((332грн.: 31 день х19 днів) х 15%) + (332грн. х 15%) х 5міс.) - 107,64 грн.(сплачених коштів).
Суд поновлює позивачу ОСОБА_2 строк для звернення до суду, оскільки цей строк було пропущено з поважних причин.
Судом не береться до уваги заперечення, направлене управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, так як заперечення написано саме на касаційну скаргу ОСОБА_2, а в даному судовому засіданні розглядалась позовна заява ОСОБА_2
Оскільки розпорядником цих коштів є управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, то суд стягує заборгованість на користь позивача саме з цього відповідача.
На підставі викладеного, відповідно до ст.8 Конституції України, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст. ст. 158 - 163 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Стягнути на користь ОСОБА_2(село Новосілки, Овруцький район Житомирської області,11160) з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації( м.Овруч вул.Леніна,17 Житомирської області) заборгованість в сумі 9892,70 грн.
В позові ОСОБА_2 до інших відповідачів відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Г. Попова