справа № 0670/786/11
категорія 10.1
14 березня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Мельник К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області про визнання дій незаконними та скасування вимоги про сплату боргу,-
встановив:
У лютому 2011 року приватний підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області. Просив визнати незаконними дії відповідача та скасувати вимогу від 16 листопада 2010 року за № 404 про сплату боргу в сумі 653 грн. 46 коп. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що вимога була прийнята з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки вона, як вказав позивач, формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників, проте перевірок проведено не було. Тому не було підстав для направлення оспорюваної вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Про причини неявки до суду суд не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 як фізична особа-підприємець зареєстрований Андрушівською районною державною адміністрацією 25 червня 2007 року та як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Згідно із ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон), відповідач є платником страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до статті 20 Закону, страхувальник зобов'язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для позивача є квартал.
Законом України “Про внесення змін до Законів України “Про Державний бюджет України на 2010 рік" та “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08 липня 2010 року підпункт 4 пункту 8 розділу XV “Прикінцеві положення ”Закону викладено в такій редакції: “Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески”.
Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати (ч.ч. 3, 4, 6 ст. 18 Закону).
Згідно із ч. 2 ст. 106 Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Частина 3 ст. 106 Закону передбачає, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Відповідно до п. 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України N 21-1 від 19 грудня 2003 року, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
У випадку а) вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки.
У випадку б) вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установлених Кабінетом Міністрів України. З матеріалів справи вбачається, що вимога позивачем було отримана.
Відповідач як фізична особа - підприємець за липень, серпень та вересень 2010 року страхові внески до Пенсійного фонду України обчислив та сплатив у фіксованому розмірі (в липні 63 грн., в серпні та вересні по 84,00 грн.), про що Управлінням Пенсійного фонду у Андрушівському районі Житомирської області зазначено у повідомленні-розрахунку.
Зміни, що відбулися у законодавстві з питань обчислення страхових внесків для фізичних осіб - підприємців, відповідачем враховані не були, що призвело до заниження сум страхових внесків на суму 653,46 грн.
Розмір заборгованості стверджується повідомленням-розрахунком сум, які підлягають сплаті за 3 квартал 2010 року з урахуванням частини сум єдиного або фіксованого податків, який відповідач не оспорив.
Оскільки, позивач станом на 21 жовтня 2010 року має недоїмку зі сплати страхових внесків, відповідач правомірно надіслав вимогу сформовану на підставі облікових даних з карток особових рахунків страхувальника.
За таких обставин суд вважає, що відповідач діяв законно та в межах наданих йому повноважень, а тому позовні вимоги приватного підприємця ОСОБА_1 є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: В.А. Липа
Повний текст постанови виготовлено: 18 березня 2011 р.