18 лютого 2011 р. Справа № 0670/1599/11
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Липа В.А. , розглянувши матеріали позової заяви ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі Управління боротьби з організованою злочинністю про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
17 лютого 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі Управління боротьби з організованою злочинністю. Просив визнати протиправними дії відповідача щодо проведення 04 серпня 2010 року обшуку та вилучення особистих речей у ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача повернути йому чемодан (кейс) з написом "MELLO" з кодовим замком, телефон марки "Самсунг СТ-С5540" та сім карту.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя прийшов до висновку про те, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності (п.1 ч. 2 ст. 17 КАС України).
Згідно із частиною 3 статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи:
- що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
- що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
- про накладення адміністративних стягнень;
- щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
З матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує дії УМВС України в Житомирській області в особі Управління боротьби з організованою злочинністю щодо проведення обшуку та вилучення його особистих речей.
Порядок проведення такої слідчої дії як обшук регламентується приписами глави 16 КПК України, згідно якої обшук житла чи іншого володіння особи проводиться лише за вмотивованою постановою судді; постанова судді про проведення обшуку оскарженню не підлягає (ст.177 КПК України).
Окрім цього, главою 22 вищевказаного кодексу врегульовані питання оскарження дій слідчого і прокурора.
За змістом ст.ст.2, 17 КАС України спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності належать до компетенції адміністративних судів, крім випадків, коли такі справи підлягають розгляду в порядку кримінального судочинства.
Оскільки, КПК України, передбачає можливість розгляду в порядку кримінального судочинства скарг на дії слідчого та прокурора, в тому числі дій під час проведення окремих слідчих дій, то даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на вищевказане дані правовідносини знаходяться поза сферою застосування Кодексу адміністративного судочинства України і дана позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі Управління боротьби з організованою злочинністю про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали
Суддя В.А. Липа