Постанова від 28.10.2010 по справі 2а-6898/10/0670

справа № 2а-6898/10/0670

категорія 2.33

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Хаюк С.М. ,

при секретарі - Карасюк Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Коростишівський кар'єр" до Державної організації "Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" МОНПС про визнання незаконними дій,

встановив:

25 серпня 2010 року позивач звернувся до суду із позовною заявою в якій , уточивши під час судового розгляду справи позовні вимоги просив визнати незаконними дії відповідача по використанню "Плану (корегованого) ДО "Кіровська ТІДГК" з перевірок надрокористувачів щодо виконання ними умов спецдозволів на користування надрами на 2010 рік", "Порядку надання у 2010 році спецдозволів на користування надрами", затвердженого постановою КМ України від 23.06.2010 року №596, повідомлення №687 від 16.08.2010 року про проведення в період із 01.09.2010 року по 31.09.2010 року планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в якості підстав для проведення 2.09.2010 року планової перевірки ВАТ"Коростишівський кар'єр" на предмет дотримання ним вимог законодавства про надра при користуванні згідно Спецдозволу №3297 від 15.12.2003 року Слобідським родовищем габро-лабродоритів. В обгрунтування позову зазначає, що "План коригований" не може бути підставою для проведення перевірки, так як він не передбачений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-У від 5.04.2007 року, не має в собі обов"язкових для такого документа дати погодження, затвердження, посилання на відповідні розпорядчі документи. Не може братись до уваги "План корегованиий" так, як в направленні на перевірку №771 від 27.08.2010 року йде посилання на "План робіт органів державного геологічного контролю на 2010 рік", який відповідач не надав і не оприлюднив в мережі Інтернет, як того вимагає Закон. В порушення Закону їх не було повідомлено письмово про проведення перевірки не пізніше, як за 10 днів до дня. Повідомлення повинно містити дату початку і закінчення планового заходу, строк здійснення якого не повине перевищувати 15 робочих днів, в той же час отримане повідомлення №687 від 18.08.2010 року передбачає перевірку протягом 31 дня. До "Плану робіт органів державного геологічного контролю на 2010 рік" не може бути застосований Порядок надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою КМ України №596 від 23.06.2010 року, так як вказаний Порядок визначає його застосування до спецдозволів виданих у 2010 році .

В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав і пояснив, що інспекція при проведенні перевірки діяла відповідно до норм діючого законодавства, в межах наданих їй повноважень, відповідно до затвердженого плану і на підставі наказу. Надав письмові заперечення на обгрунтування своїх доводів.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи , суд прийшов до висновку , що позов підлягає задоволенню із слідуючих підстав.

19.08.2010 року позивач отримав від відповідача Повідомлення №687 від 16.08.2010 року про проведення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в якому зазначено , що відповідно до Плану ДО "кіровська ТІДГК" на 2010 рік у строк з 01.09.2010 року по 31.09.2010 року комісією буде проведена планова перевірка дотримання встановленого порядку, норм і правил ведення робіт, пов"язаних з використанням надр ВАТ "Коростишівський кар"єр".

Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-У від 5.04.2007 року (надалі Закон) визначено , що цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідач є органом , який здійснює державний нагляд у сфері геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр, а тому на нього розповсюджуються вимоги і при проведенні перевірок він повинен дотримуватись положень вказаного Закону.

Статтею 5 Закону передбачено , що планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Уніфіковані форми актів, в яких передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику, затверджуються органом державного нагляду (контролю) і публікуються в мережі Інтернет у порядку, визначеному законодавством. Орган державного нагляду (контролю) оприлюднює критерії та періодичність проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення інформації в мережі Інтернет у порядку, визначеному законодавством. Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Строк здійснення планового заходу не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів, якщо інше не передбачено законом. Продовження строку здійснення планового заходу не допускається.

Із наданих і досліджених в судовому засіданні Плану Державної організації "Кіровська територіальна інспекція державного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" з перевірок надрокористувачів щодо виконання ними умов спецдозволів на користування надрами на 2010 рік, Плану(корегованого) Державної організації "Кіровська територіальна інспекція державного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" з перевірок надрокористувачів щодо виконання ними умов спецдозволів на користування надрами на 2010 рік не зрозуміло коли вони були затверджені до 1 грудня року, що передує плановому , чи до 25 числа останнього місяця кварталу, як це визначено Законом, так як відсутні дати затвердження та погодження. Будь-якого пояснення представник відповідача з цього питання в судовому засіданні не надав. Крім того Законом взагалі не передбачено складання Планів корегованих на підставі якого була здійснена перевірка ВАТ "Коростишівський кар"єр".

Не надано доказів відповідачем також щодо оприлюднення критеріїв та періодичності проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення інформації в мережі Інтернет, яке відповідно до Закону є обов"язковим при плануванні та проведенні перевірок.

Статтею19 Конституції України передбачено, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку дії відповідача щодо проведення відповідачем перевірок з застосуванням Плану (корегованого) та повідомлення №687 від 16.08.2010 року , які прийняті і затверджені з порушенням Закону є неправомірними.

Керуючись ст.ст.86,94,158-163,254 КАС України , суд-

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати дії державної організації "Кіровська територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр" Міністерства охорони навколишнього природного середовища по використанню нею "Плану (корегованого) ДО "Кіровська ТІДГК" з перевірок надрокористувачів щодо виконання ними умов спеціальних дозволів на користування надрами на 2010 рік", повідомлення №687 від 16.08.2010 року про проведення в період із 01.09.2010 року по 31.09.2010 року планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в якості підстав для проведення 2.09.2010 року планової перевірки ВАТ"Коростишівський кар'єр" на предмет дотримання ним вимог законодавства про надра при користуванні згідно Спецдозволу №3297 від 15.12.2003 року Слобідським родовищем габро-лабродоритів неправомірними.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: С.М. Хаюк

Повний текст постанови виготовлено: 03 листопада 2010 р.