справа № 2а-4495/10/0670
категорія 2.11
21 жовтня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Романченка Є.Ю. ,
при секретарі - Длугаш О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Кредитної спілки "АМОС"
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі
про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-
встановив:
В червні 2010 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом і зазначає, що в березні 2010 року працівниками відповідача була проведена виїзна планова перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007р. по 31.12.2009р. За результатами складено акт № 1636/22/33555176 від 23.03.2010р. на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення № 0002591702/0 від 06.04.2010р. яким за порушення п.1.15 ст. 1, п.п. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4, п. 7.1 ст. 7, п. 8.1 ст. 8, п.п. 9.2.3 п.9.2. ст.9, Закону України "Про податок з доходу фізичних осіб" визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 2915,49грн., а саме 971,83грн. за основним платежем та 1943,66грн. штрафних (фінансових) санкцій. З даним рішення не погоджуються і просять ( з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) скасувати його в повному обсязі, мотивуючи тим, що відповідно до Закону України "Про кредитні спілки", внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності. З 1 січня 2005 року оподаткування виплат процентів на пайові внески, а також на внески членів кредитних спілок на депозитні рахунки регулюються відповідно до п.7.2 Закону України "Про податок з доходу фізичних осіб", яка вступає в дію лише з 01.01.2010року, а тому вважають нарахування податків на депозитні рахунки членів кредитної спілки безпідставними.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити та скасувати оскаржуване повідомлення - рішення.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав викладених у письмових запереченнях на позов.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав:
Із матеріалів справи вбачається, що в березні 2010 року працівниками ДПІ у м. Житомирі проведена виїзна планова перевірка кредитної спілки "Амос" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.07р. по 31.12.09р.
За результатами перевірки встановлено, що на підставі письмових заяв, припинити членство у кредитній спілці 16 громадян, яким через касу спілки у січні, квітні - травні 2008 року та червні - липні та вересні - грудні 2009 рокубуло повернуто їх обов'язкові і додаткові пайові внески, частину прибутку, податок з доходів фізичних осіб з якої при виплаті не утримано, чим порушення п.1.15 ст.1 п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4, п.7.1 ст.7, п.8.1 ст.8, п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі - «Закон»), в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань правильності утримання та своєчасного перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб в розмірі 971,83грн., в порушення вимог пп.пп. 9.2.3 п.9.2 ст.9 Закону позивачем не включались до оподатковуваного доходу та неоподатковувались податком з доходів фізичних осіб доходи у вигляді процентів, сплачених (нарахованих) на пайові внески членам кредитної спілки.
На підставі акту перевірки №1636/22/33555176 від 23.03.2010р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0002591702/0 від 06.04.2010р., яким визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 2915,49грн., а саме 971,83грн. за основним платежем та 1943,66грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про кредитні спілки», який є спеціальним законом, що визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань, кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Згідно з приписами ч.1 ст.23 Закону України «Про кредитні спілки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Абзацом 1 ч.1 ст.21 зазначеного Закону України «Про кредитні спілки» передбачено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки. Згідно з абзацом 1 частини 2 статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка має право самостійно встановлювати, розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Відповідно до ч.3 ст.21 Закону України «Про кредитні спілки» нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу-чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що дохідність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку дохідності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.
З аналізу норм Закону України «Про кредитні спілки» випливає, що відсотки є платою, яка нараховується кредитною спілкою на пайові внески фізичних осіб - членів кредитної спілки.
Згідно з п.7.2. статті 7 Закону ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як: процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.
З наведеного випливає, що термін «вклад (внесок)» використовується як щодо вкладу/внеску на депозит кредитної спілки, так і вкладу/внеску на пайові внески членів кредитної спілки.
Разом з тим, при застосуванні цієї норми слід також враховувати, що відповідно до п.п.22.1.4, п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та п.п.9.2.1 і 9.2.2 п.9.2 ст.9Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010 року.
Враховуючи, що законодавець використовує терміни «процент на вклад/внесок» як щодо виплат на депозитні рахунки, так і щодо доходів на вклади/внески до кредитної спілки), з норми пп. 22.1.4 Закону випливає, що застосування положення п.7.2. Закону на сьогодні призупинено і не застосовується.
Таку ж позицію можна простежити і у інших нормативних положеннях цього ж закону. Так, підпункт 4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону встановлює, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у пункті 4.3 цієї статті.
Проте дію п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону зупинено у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік».
Оскільки у наведеному вище п.п.4.2.12 є посилання на п.4.3 цього ж Закону, тому при правозастосуванні цього положення слід враховувати також і це положення, а точніше п.п.4.3.5. п.4.3 ст.4 Закону, бо саме це положення має стосунок до справи. Цей підпункт діяв до 01.01.2005 року у старій редакції, відповідно до якої не включалися до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються іншими неприбутковими організаціями і благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, окрім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів і пов'язаним з ними фізичними особами.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 01.07.2004 № 1958-ІУ внесено зміни до пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону, а саме підпункт «в» після слів «неприбутковими організаціями» доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)». Але ці зміни згідно з Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» набувають чинності з 01.01.2005 року.
З 01.01.2005 оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абзаці 4 п.7.2. ст.7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що наводилися вище.
Стаття 9 Закону визначає оподаткування процентів, де у п.п.9.2.1, п.п.9.2.2. п.9.2 даної статті зазначено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.п.9.2.2. Закону податковий агент, який нараховує проценти, надає податковий розрахунок загальної суми нарахованих процентів та загальної суми утриманих з них податків у складі податкової декларації з податку на прибуток підприємств у строки, встановлені законом для такого податку. При цьому інформація щодо окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного (у тому числі карткового) рахунку фізичної особи, суми нарахованих на нього процентів, а також відомостей щодо такої фізичної особи-вкладника не надається.
У той же час, п.п.22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» в редакції Закону України від 01.07.2004 №1958, зі змінами, знесеними згідно з Законом України від 21.12.2004 №2273-І/ передбачено, що п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та п.п.9.2.1 і п.п.9.2.2 п.9.2 ст.9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010.
З цих положень слідує, що до 01.01.2005 виплата процентів на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувалася у зв'язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків; з 01.01.2005 року таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п.7.2.); п. 7.2 у правозастосуванні пов'язаний з п.9.2., який відповідно до п.п.22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010; відповідно до п.п.22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2010.
Враховуючи викладене суд вважає, що позов обґрунтований, заявлений відповідно до діючого законодавства і підлягає до задоволення.
Відповідно до Закону України "Про кредитні спілки", "Про податок з доходів фізичних осіб", керуючись ст.ст. 86,158-163, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі №0002591702/0 від 06.04.10 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Є.Ю. Романченко
Повний текст постанови виготовлено: 22 жовтня 2010 р.