ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01001, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6,
Іменем України
м. Київ
21 лютого 2011 року 18:45 год. № 2а-7962/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,
при секретарі судового засідання Тимкович І.О.,
за участю представника позивача - Волощук О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку письмового провадження справу за позовом Міністерство економіки України (далі - Мінекономіки) до "Tellur Marketing LTD" (Сполучене Королівство) про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,
Мінекономіки звернулося до суду із позовом, у якому на підставі ст. 37 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Закон № 959-ХІІ) просить подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до іноземного суб'єкта господарської діяль-ності "Tellur Marketing LTD" (Сполучене Королівство) наказом Мінекономіки від 5 лютого 2009 року № 89, до усунення іноземним суб'єктом господарської діяльності "Tellur Marketing LTD" порушень ст. 2 Закону України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (далі - Закон № 185/94-ВР), а саме: надходження від іноземного суб'єкта господарювання "Tellur Marketing LTD" на митну територію України товару за контрактом від 15 квітня 2008 року № 208/01, укладеним із ТОВ "Укр-Спец-Транс", на суму 560,0 тис. євро або повернення іноземним суб'єктом господарювання "Tellur Marketing LTD" на валютні рахунки ТОВ "Укр-Спец-Транс" перерахованих авансових внес-ків у сумі 560,0 тис. євро за вищезазначеним контрактом.
Відповідач явку своїх представників до суду не забезпечив, заперечень не надав. Судові виклики надіслані відповідачу міжнародними поштовими відправленнями за адресою його офіційного місцезнаходження, повернулись без вручення з незалежних від суду причин, тому згідно із положеннями ст.ст. 34, 35, 38 КАС вважається, що судові повістки були вручені належним чином.
Представник позивача вважає за можливе продовжити розгляд справи за відсутності відповідача та підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС суд продовжив розгляд справи за відсутності відповідача у письмовому провадженні без технічної фіксації.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з таких підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законами № 959-ХІІ та № 185/94-ВР тощо.
Згідно із абз. 5 ч. 1 ст. 37 Закону № 959-ХІІ за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності може бути застосована така спеціальна санкція як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Як передбачено у ч. 2 цієї статті, дана санкція застосовується центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонополь-ного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулю-вання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
За поданням Державної податкової адміністрації України (далі - ДПА) від 19 січня 2009 року № 410/5/22-6016 Мінекономіки прийнято наказ від 5 лютого 2009 року № 89 (із змінами, внесеними наказом від 18 березня 2009 року № 224), до іноземного суб'єкта господарської діяльності "Tellur Marketing LTD" (згідно додатку), застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.
Підставою для застосування вказаної спеціальної санкції до відповідача було порушення ним вимог ст. 2 Закону № 185/94-ВР щодо порушення термінів розрахунку в іноземній валюті, зокрема не надходження на митну територію України товару за контрактом від 15 квітня 2008 року № 208/01, укладеним із ТОВ "Укр-Спец-Транс", на суму 560,0 тис. євро після перерахування першому перерахованих авансових внесків у сумі 560,0 тис. євро за вищезазначеним контрактом.
Даний наказ Мінекономіки не оскаржувався (не скасовувався).
Згідно із ч. 6 ст. 37 Закону № 959-ХІІ тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до ч.ч. 7, 8 зазначеної статті подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду; для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
Мінекономіки звернулося з листом від 14 квітня 2009 року № 4202/29/417 до ДПА щодо доцільності скасування чи подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності "Tellur Marketing LTD".
Листом від 22 травня 2009 року № 6011/5/22-6016 ДПА повідомила Мінекономіки про відсутність інформації щодо усунення порушень законодавства , у зв'язку з чим пропонує по-довжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, що застосована згідно із наказом Мінекономіки від 5 лютого 2009 року № 89 до відповідача.
На момент розгляду справи, доказів повернення відповідачем товару на користь резидента на суму 560,0 тис. євро чи повернення резиденту сплачених авансових платежів на зазначену суму, тобто усунення порушень ст. 2 Закону № 185/94-ВР, відповідачем до суду не надано. Водночас позивач та ініціатор застосування спеціальної санкції не мають інформації про усунення відповідачем порушень чинного законодавства також.
У відповідності до пункту 3.3 Інструкції про порядок здійснення контролю і отри-мання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої поста-новою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 року № 136, та зареєс-трованої в Міністерстві юстиції України 28 травня 1999 року за № 338/3631, банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту продукції з увезенням її на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, на підставі ВМД (типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-72 "Магазин безмитної торгівлі", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування") та за наявності інформації про цю операцію в реєстрі ВМД, а в інших випадках - після пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує здійснення нерезидентом поставки продукції, виконання робіт, надання послуг. Додатковою підставою для зняття операції з контролю, крім реєстру ВМД, може бути: письмове повідомлення іншого банку, якому митний орган надіслав інформацію про цю операцію резидента, про отримання такого реєстру, засвідчене підписом відповідальної особи і відбитком печатки банку; письмове повідомлення митного органу, засвідчене підписом його керівника (заступника керівника), а також засвідчена в порядку, установленому Положенням про вантажну митну декларацію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 1997 року № 574 (зі змінами), копія ВМД, що отримані на письмовий запит резидента (для операцій, контроль за якими здійснюється згідно з п. 3.7 цього розділу); документи, що підтверджують поставку продукції на користь резидента-реципієнта (одержувача) міжнародної технічної допомоги відповідно до міжнародних договорів України.
За змістом ч.ч. 6, 10 ст. 37 Закону № 959-ХІІ підставою для скасування застосованої спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності може бути усунення допущених порушень законодавства України або вжиття практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідачем не усунуте порушення ст. 2 Закону № 185/94-ВР, доказів вжиття ним заходів спрямованих на виконання вказаного закону у справі немає.
Зважаючи на викладене, суд вважає позовні вимоги є обґрунтованими.
Згідно із ч. 9 ст. 37 Закону № 959-ХІІ при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Виходячи із матеріалів справи, враховуючи тривалу бездіяльність відповідача щодо усунення допущеного ним порушення Закону № 185/94-ВР, суд приходить до висновку про необхідність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованого до "Tellur Marketing LTD" (Сполучене Королівство) наказом Мінекономіки від 5 лютого 2009 року № 89 на термін - до усунення порушення ст. 2 Закону № 185/94-ВР, тобто до надходження від іноземного суб'єкта господарювання "Tellur Marketing LTD" на митну територію України товару за контрактом від 15 квітня 2008 року № 208/01, укладеним із ТОВ "Укр-Спец-Транс", на суму 560,0 тис. євро або повернення іноземним суб'єктом господарювання "Tellur Marketing LTD" на валютні рахунки ТОВ "Укр-Спец-Транс" перерахованих авансових внесків у сумі 560,0 тис. євро за вищезазначеним контрактом.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 14, 50, 70, 71, 76, 79, 86, 158-163 КАС, суд
1. Задовольнити адміністративний позов Міністерства економіки України.
2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоеконо-мічної діяльності, застосованої до іноземного суб'єкта господарської діяльності "Tellur Marketing LTD" (Сполучене Королівство) наказом Міністерства економіки України від 5 лютого 2009 року № 89, до усунення іноземним суб'єктом господарської діяльності "Tellur Marketing LTD" порушень ст. 2 Закону України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме: надходження від інозем-ного суб'єкта господарювання "Tellur Marketing LTD" на митну територію України товару за конт-рактом від 15 квітня 2008 року № 208/01, укладеним із Товариством з обмеженою відпові-дальністю "Укр-Спец-Транс", на суму 560,0 тис. євро або повернення іноземним суб'єктом господарювання "Tellur Marketing LTD" на валютні рахунки Товариства з обмеженою відпо-відальністю "Укр-Спец-Транс" перерахованих авансових внесків у сумі 560,0 тис. євро за вищезазначеним контрактом.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, встановлені ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 10-ти днів з дня отримання її копії.
Суддя Д.А. Костенко