Справа № 2а-548/11
іменем України
"22" березня 2011 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Ящук Т.І. , розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації - про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації , в якому просить :
- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення , з порушенням вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення усунути порушення і провести перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат за період 2001 - 2010 роки в загальному розмірі 18528,2 грн.
Ухвалою судді від 26.11.2010 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період часу з 2001 року по 21.05.2010 року - залишено без розгляду .
Справа розглядається судом в порядку скороченого провадження.
Представник відповідача -Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації заперечень на позов не подав .
Вивчивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС , категорії 1 , інвалідом 2 групи, її захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи , що підтверджується відповідним посвідченням та довідкою МСЕК.
ОСОБА_1 як постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС та інвалід 2 групи перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації .
Згідно з довідкою Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації від 24.09.2010 року , щорічну допомогу на оздоровлення позивачу нараховано у червні 2010 року в розмірі 120 грн.
Статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( в редакції до внесення змін Законом від 28.12.2007 року) передбачено , що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами 2-ої групи , виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Пунктом 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року було внесено зміни до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»і вказана стаття викладена в наступній редакції : одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп /2008 від 22.05.2008 року положення п.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року визнані неконституційними та втратили чинність .
Однак, відповідно до ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік»законодавцем надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Як вбачається з п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України № 4-зп від 03.10.1997 року по справі про набуття чинності Конституцією України, конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили , які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України , рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.
Отже, за наявності декількох законів, норми яких по різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах, суд застосовує положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Відповідно до положень ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік»відповідач у своїй діяльності керується Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою встановлено розмір щорічної допомоги на оздоровлення потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами 2-ої групи -120 грн.
Як вбачається з довідки відповідача , саме в такому розмірі в червні 2010 року нарахована та виплачена позивачу щорічна допомога на оздоровлення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації , здійснюючи позивачу нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення в 2010 році у розмірах, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», виконав взяті державою зобов'язання та не порушив прав позивача, його дії відповідають приписам чинного у зазначений період законодавства, та не можуть бути визнані неправомірними , а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, ст. 8, 21, 22, 64, 85, 91, 95, 96, 150 Конституції України, ст. 48, 63, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішень Конституційного Суду України № 4-зп від 03.10.1997 року , № 10-рп /2008 від 22.05.2008 року , № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року , ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», керуючись ст. 9, 11,70, 71, 94, 99, 100, 159, 160, 163 , 164, 183-2 КАС України, -
постановив :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації - про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним направленням апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя : підпис