Постанова від 07.04.2011 по справі 1909/2-а-1213/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №1909/2-а-1213/11

07.04.2011 м.Кременець

Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Зембра Є.Й., розглянувши в порядку скороченого провадження в м.Кременці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити призначену додаткову пенсію за шкоду спричинену здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити призначену додаткову пенсію за шкоду спричинену здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи, посилаючись на те, що він приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 01.07.1987 року по 08.09.1987 року, тому має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії і відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 31.10.2006 року, має право на призначення додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Але на даний час він отримує таку додаткову пенсію у менших розмірах, ніж це встановлено законом і на звернення до управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі з заявою про перерахунок додаткової пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», одержав відмову.

На підставі наведеного, в поданій заяві позивач просить визнати неправомірними дії відповідача, які пов'язані із нарахуванням і виплатою йому додаткової пенсії за шкоду спричинену здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 21.10.2006 року у розмірах менших, ніж установлено ст.50, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та вилату призначеної додаткової пенсії за шкоду спричинену здоров'ю у розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність із 31.10.2006 року по даний час і в подальшому.

Ухвалою суду від 23 березня 2011 року позов ОСОБА_1 в частині визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити призначену додаткову пенсію за шкоду спричинену здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 31.10.2006 року по 20.09.2010 року -залишено без розгляду у зв'язку з пропущенням строку звернення до суду без поважних причин, тому позов розглядається в частині вимог за період з 21 вересня 2010 року по даний час та в подальшому.

Представник відповідача 25.03.2011 року отримав копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позовної заяви та долучених до неї матеріалів, але у встановлені йому строки не надіслав заперечення.

Суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження щодо позовних вимог в межах строку звернення до суду за період з 21 вересня 2010 року по даний час та в подальшому.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд вважає, що позовні вимоги в межах строку звернення до суду, підлягають до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серії А № НОМЕР_1, позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХП, пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ч. 1 ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 2 призначається в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

У відповідності до ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали Чорнобильської катастрофи”, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 2 категорії.

Відповідно до п.п.13, 17 п.28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року внесено зміни в статті 51, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зокрема ч.1 ст.51 викладено в новій редакції, а саме: особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а зміст ч.3 ст.67 Закону повністю змінено, тобто право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю було обмежено.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року вказані зміни в статті 51, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про неконституційність.

Таким чином, положення п.п.13, 17 п.28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року припинили свою чинність з 22 травня 2008 року.

В Законі України «Про Державний бюджет на 2009 рік»та Законі України «Про державний бюджет на 2010 рік»частину 1 статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не викладено в новій редакції, а встановлено, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

З наведеного слідує, що починаючи з 22 травня 2008 року і по даний час діє положення ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до якого позивач має право на одержання щомісячної додаткової пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Однак, відповідачем така додаткова пенсія позивачу виплачувалось у неповному розмірі згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка є підзаконним нормативно-правовим актом та її норми суперечать вимогам ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" основні державні соціальні гарантії та порядок визначення їх розмірів, до числа яких відноситься мінімальний розмір пенсії за віком, встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Як вбачається з ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, вихідним критерієм для розрахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю є мінімальна пенсія за віком, яка згідно ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки іншого нормативно -правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір -немає.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що відповідачем було порушено права позивача на отримання додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до вимог ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 21 вересня 2010 року, які підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати відповідну додаткову пенсію починаючи з вказаної дати.

Крім того, суд вважає, що нарахування та виплату позивачу додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до вимог ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, необхідно проводити до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Відповідно до частини 1 статті 107 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом.

Таким чином, для покладення на органи Пенсійного фонду обов'язку із нарахування та виплати недоплачених сум пенсій, необхідно встановити факт протиправності дій вказаних органів по не нарахуванню та невиплаті пенсії.

Враховуючи, що управлінням Пенсійного фонду України в Кременецькому районі не нараховано та невиплачено у встановленому Законом порядку додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, суд приходить до висновку, що слід визнати дії відповідача щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до вимог ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 21 вересня 2010 року - неправомірними.

При цьому, суд вважає, що відсутність бюджетного фінансування на виплату, передбаченої ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю не може бути причиною невиконання відповідачем покладених на нього зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

Керуючись ст.19, ч.2 ст.152 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року, статтями 6, 11, 71, 94, 158, 160 - 163, 167, 183 - 2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до вимог ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 21 вересня 2010 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до вимог ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 21 вересня 2010 року, з урахуванням вимог ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та раніше виплачених сум.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Кременецький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Головуючий: