Рішення від 06.04.2011 по справі 9/386

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 9/38606.04.11

За позовом Державного підприємства “Український медичний центр

безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій”

До Приватного професійно-технічного навчального закладу

“Науково-методичний центр інформаційних технологій”

Про визнання недійсним свідоцтв, штампів

Суддя Бондаренко Г.П.

Представники сторін:

від позивача: Сулімова О.А. (дов. б/н від 01.10.2009р.); Богуш М.К.

(дов. б/н від 01.06.2010р.)

від відповідача: не з'явився

В судовому засіданні 06.04.2011 р. відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне підприємство “Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій” (далі по тексту-позивач) звернулося з позовною заявою до Господарського суду міста Києва до Приватного професійно-технічного навчального закладу “Науково-медичний центр інформаційних технологій” (далі по тексту - відповідач) про визнання недійсним свідоцтва про право на проведення передрейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, номерних штампів з висновком про придатність до керування транспортними засобами, що були видані відповідачем.

Позовні вимоги обґрунтовані незаконним навчанням медичних працівників методом проведення передрейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів та видачі свідоцтв про право на проведення передрейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, номерних штампів із висновком про придатність до керування транспортним засобом.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.09.2010 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі 9/386, розгляд справи призначено на 29.09.2010 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.09.10 р. розгляд справи було відкладено на 14.10.2010 р., в зв'язку з неявкою відповідача та неподанням сторонами по справі всіх витребуваних судом доказів.

01 жовтня 2010 року до канцелярії суду надійшла заява про зміну предмету позову, в якій позивач просить суд зобов'язати відповідача припинити дії щодо незаконного навчання медичних працівників методами проведення перед рейсових (після рейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів та видачі свідоцтв про право проведення перед рейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, номерних штампів із висновком про придатність до керування транспортним засобом.

Вказана заява прийнята судом, оскільки подана у відповідності до ст. 22 ГПК України до початку розгляду справи по суті, а тому позовні вимоги по даній справі розглядаються в межах поданої заяви від 01.10.2010 р. щодо зобов'язання відповідача припинити певні дії.

Таким чином на розгляді Господарського суду міста Києва перебувають позовні вимоги про зобов'язання відповідача припинити дії щодо незаконного навчання медичних працівників методами проведення перед рейсових (після рейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів та видачі свідоцтв про право проведення перед рейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, номерних штампів із висновком про придатність до керування транспортним засобом.

У судовому засіданні від 17.11.10 року представник відповідача подав клопотання про відкладення розгляду справи для укладання мирової угоди між позивачем та відповідачем, надав суду наказ № 189-0 від 07.10.2010 року “Про припинення шляхом реорганізації Державного підприємства “Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій” МОЗ України та додаток №189-0 від 07.10.2010 року до нього.

Ухвалою суду від 17.11.2010 року у відповідності до ст. 79 ГПК України зупинено провадження у справі № 9/386 до закінчення припинення шляхом реорганізації Державного підприємства “Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій ” та встановлення правонаступника позивача.

28.02.2011 року через відділ к канцелярії Господарського суду міста Києва позивачем по справі подано клопотання про поновлення провадження у справі, у зв'язку з визнанням таким, що втратив чинність наказу Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2010р. №189-о “Про припинення шляхом реорганізації Державного підприємства “Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій” МОЗ України.

Ухвалою суду від 28.02.2011 року провадження у справі № 9/386 поновлено, у відповідності до ст. 79 ГПК України, розгляд справи призначено на 23.03.2011 року.

21.03.2011 року через відділ канцелярії Господарського суду міста Києва відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи.

В судовому засіданні 23.03.2011 року представник позивача надав додаткові письмові та усні пояснення по суті справи.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.

В даному судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, в т.ч. за адресою зазначеній в довідці про включення в ЄДРПОУ.

Судом, у відповідності з вимогами ст. 81-1 ГПК України, складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення уповноваженого представника, всебічно та повно з'ясувавши обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 жовтня 1998 року № 313 «Про утворення Українського медичного центру безпеки дорожнього руху»на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Програми забезпечення безпеки дорожнього руху та екологічної безпеки транспортних засобів»від 06.04.1998 р. № 456, а також з метою вдосконалення системи медичного забезпечення безпеки дорожнього руху було створено Український медичний центр безпеки дорожнього руху.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25 травня 2004 року № 265 «Про реорганізацію Українського медичного центру безпеки дорожнього руху»з 01 серпня 2004 року Український медичний центр безпеки дорожнього руху був реорганізований шляхом приєднання до ДП «Центр інформаційних технологій».

В подальшому, 31 січня 2008 року ДП «Центр інформаційних технологій»перейменовано на ДП «Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»МОЗ України згідно Наказу МОЗ від 31.01.2008 № 36.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про дорожній рух» періодичність оглядів, порядок їх проведення і направлення водіїв на позачергові огляди визначаються спільним актом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я і Міністерства внутрішніх справ України.

Таким актом, зокрема, є Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затверджене наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України № 124/345 від 05.06.2000 року «Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів»(із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1/1 від 11.01.2010 року).

Відповідно до п. 1.9 даного наказу щозмінний передрейсовий та післярейсовий медичні огляди водіїв транспортних засобів проводяться лікарями або середніми медичними працівниками, які здійснюють медичний контроль обслуговування водіїв підприємств, установ, організацій. Медичні працівники мають право проводити зазначені медичні огляди після періодичного (1 раз на три роки) навчання методам їх проведення в Державному підприємстві «Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»Міністерства охорони здоров'я України та його філіалах.

Відповідно до п. 1.10 вищевказаного наказу Державне підприємство «Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»Міністерства охорони здоров'я України та його філіали організовують та контролюють роботу і підготовку фахівців, які здійснюють навчання медичних працівників методам проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів.

Згідно листа Міністерства освіти і науки України від 10.09.2010 р. № 1/12-4070 навчання медичних працівників шляхом проведення щозмінного передрейсового та після рейсового медичних оглядів водіїв транспортних засобів належить до повноважень Міністерства охорони здоров'я.

Як вбачається з листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 16.03.2010 р. № 3259 відповідно до пункту 6 Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 14.11.2000 р. № 1698, органом ліцензування з медичної практики визначено Міністерство охорони здоров'я. Таким чином, діяльність суб'єкта господарювання, пов'язана з проведенням щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів, є медичною практикою і відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»підлягає ліцензуванню.

Відповідно до матеріалів справи, Міністерство охорони здоров'я України видало позивачу - Державному підприємству «Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»Міністерства охорони здоров'я України Ліцензію Серія АВ № 526335 (Медична практика).

Винятків винятку стосовно суб'єктів, яким надано право на проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів чинним законодавством не передбачає.

Таким чином, єдиним уповноваженим суб'єктом на організацію та проведення навчання медичних працівників методам передрейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів є Державне підприємство «Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»Міністерства охорони здоров'я України, яке має право здійснювати медичну практику відповідно до ліцензії Міністерства охорони здоров'я України Серія АВ № 526335.

В свою чергу відповідач - Приватний професійно-технічний навчальний заклад «Науково-методичний центр інформаційних технологій»є закладом освіти і здійснює підвищення кваліфікації медичних працівників за програмою «Методи проведення перед рейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, яка проводиться згідно навчальної програми у відповідності до ст. 47 Закону України «Про освіту», що є післядипломною освітою (післядипломна освіта -спеціалізоване вдосконалення освіти та професійної підготовки особи шляхом поглиблення, розширення й оновлення її професійних знань умінь та навичок або отримання іншої професії, спеціальності на основі здобутого раніше освітньо кваліфікаційного рівня та практичного досвіду) і Закону України «Про професійно-технічну освіту».

Відповідач у відповідності до ст. 48 Закону України «Про освіту»належить до закладів післядипломної освіти і здійснює свою діяльність згідно Законів України «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту», на підставі ліцензій Міністерства освіти і науки України АВ № 482645 від 18.09.2009 р., АВ № 482445 від 14.08.2009 р., АВ № 363971 від 14.12.2007 р., АБ № 175156 від 14.05.2005 р.

Таким чином, відповідач надає освітні послуги, які не є медичною діяльністю.

Також слід зазначити, що пункт 1.9 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затверджене наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України № 124/345 від 05.06.2000 року «Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів»(із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1/1 від 11.01.2010 року), не може обмежувати заклади післядипломної освіти в процесі навчання.

Враховуючи вищевикладені обставини, позовна вимога про зобов'язання відповідача припинити дії щодо незаконного навчання медичних працівників методам проведення перед рейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів не підлягає задоволенню, оскільки суд не може встановити незаконність дій відповідача щодо навчання медичних працівників, оскільки відповідач надає освітні послуги, які ліцензовані у встановленому законодавством порядку, а дія вищезазначеного наказу не може обмежувати заклади післядипломної освіти в процесі навчання.

Разом з тим, щодо позовної вимоги про зобов'язання Приватного професійно-технічного навчального закладу «Науково-медичний центр інформаційних технологій»припинити дії щодо видачі Свідоцтв про право на проведення перед рейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, номерних штампів із висновком про придатність до керування транспортних засобів, суд зазначає наступне.

За наслідками проведеного навчання медичним працівникам позивачем видається Свідоцтво про право проведення передрейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів (далі по тексту - Свідоцтво») за формою № 141-о, затвердженою Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.11.1997 року № 339 «Про вдосконалення системи профілактичних протиалкогольних та протинаркотичних заходів та обов'язкових профілактичних наркологічних оглядів».

Позивач також звернув увагу суду на те, що оскільки станом на дату подання позову чинним законодавством не затверджена нова форма Свідоцтва, то позивачем видаються Свідоцтва за формою № 141-о.

У відповідності до п. 5.3 Наказу Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України № 124/345 від 05.06.2000 року «Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів», медичному працівнику видається штамп з висновком про придатність до керування транспортним засобом в ДП «Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»Міністерства охорони здоров'я України та його філіалах після проходження навчання методів проведення перед рейсових та після рейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів.

Так, на виконання вищевказаного наказу позивачем був виданий наказ від 03 березня 2008 року № 80/1-П «Про «твердження Інструкції про порядок видачі і використання штампів медичних працівників, що проводять щозмінні передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв транспортних засобів», відповідно до п. 2.4. якого номерний штамп з висновком про придатність до керування транспортними засобами вдається медичному працівникові (який отримав право на проведення розмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів) ДП «Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»Міністерства охорони здоров'я України, тобто позивачем.

Таким чином, єдиним уповноваженим суб'єктом на видачу свідоцтв про право на проведення перед рейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, номерних штампів із висновком про придатність до керування транспортним засобом висновком про придатність до керування транспортним засобом є Державне підприємство «Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»Міністерства охорони здоров'я України.

Також позивач видає медичним працівникам, після отримання Свідоцтва і штампу, довідку про внесення до Єдиного реєстру медичних працівників, що доводять щозмінні передрейсові (післярейсові) медичні огляди водіїв транспортних засобів, що є документальним підтвердженням реєстрації медичного працівника у Єдиному реєстрі (п. 1.3.4 Наказу ДП «Український державний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»Міністерства охорони здоров'я України від 03.03.2008 року № 80/1-П).

Авторське право на вищевказаний реєстр було зареєстроване в Державному департаменті інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України, що підтверджується Свідоцтвом № 32606 від 01.04.2010 року про реєстрацію авторського права на твір (Копію Свідоцтва додано до позовної заяви).

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за можливе задовольнити позовну вимогу про зобов'язання Приватного професійно-технічного навчального закладу «Науково-медичний центр інформаційних технологій»припинити дії щодо видачі Свідоцтв про право на проведення перед рейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, номерних штампів із висновком про придатність до керування транспортних засобів, оскільки право на видачу таких документів належить саме позивачу.

Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Зважаючи на встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються судом на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Приватний професійно-технічний навчальний заклад «Науково-медичний центр інформаційних технологій»(04213, м. Київ, вул. Прирічна, 3, код ЄДРПОУ 33100465) припинити дії щодо видачі Свідоцтв про право на проведення перед рейсових (післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів, номерних штампів із висновком про придатність до керування транспортних засобів.

3. Стягнути з Приватного професійно-технічного навчального закладу «Науково-медичний центр інформаційних технологій»(04213, м. Київ, вул. Прирічна, 3, код ЄДРПОУ 33100465) на користь Державного підприємства «Український медичний центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій»(01021, м. Київ, вул. М. Грушевського, 7, код ЄДРПОУ 32310570), з будь-якого рахунку виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, 42,50 (сорок дві) грн. 50 коп. державного мита, 118,00 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. В іншій частині в позові відмовити.

5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

СуддяГ.П. Бондаренко

Дата підписання рішення: 08.04.2010 р.