Постанова від 25.09.2006 по справі 12/465пн-ад

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32

ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32

ПОСТАНОВА

Іменем України

25.09.06 Справа № 12/465пн-ад.

Суддя О.С.Палей, при секретарі Смирновій В.М., розглянувши матеріали справи за позовом

Алчевської об"єднаної державної податкової інспекції, м. Алчевськ

до Приватного виробничо-комерційного підприємства "Прогрес 2000", м. Алчевськ

про арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунках платника податків

в присутності представників сторін:

від позивача - Пантюхіна С.О. - гол.держ.подат.інсп., довіреність № 28149/10 від 12.09.06.;

від відповідача - Нестеренко С.В. - нач.від.прав., довіреність № б/н від 01.09.06, Давиденко Р.В.- директор, пасп. ЕК № 801148 від 03.04.98.

Суть спору: Позивачем заявлено вимогу про прийняття рішення про застосування терміном на 96 годин повного адміністративного арешту активів у вигляді зупинення операцій на рахунках платника податків Приватного виробничо-комерційного підприємства "Прогрес-2000" в Алчевській філії ЗАТ КБ "Приватбанк", Філії АБ "Південний" в м. Луганську, Луганській обласній філії АКБ "Укрсоцбанк", Луганській філії ЗАТ КБ "Приватбанк", Сєвієродонецькій філії АКІБ "Укрсиббанк", Луганській філії АКБ "Індустріалбанк" філії АБ "Ажіо" у м. Алчевську, Луганській області дирекції АППЬБ "Аваль".

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

ПВКП "Прогрес 2000" взято на облік як платник податків в Алчевській ОДПІ 29.03.2000р. за № 4716/28. Органом, уповноваженим здійснювати контрольні функції за додержанням податкового законодавства відповідно до Закону України від 04 грудня 1990р. № 509-ХІІ "Про державну службу в Україні" ( з наступними змінами та доповненнями) є податкові органи.

З метою виконання покладених на Алчевську ОДПІ завдань і функцій ПВКП "Прогрес 2000" було включено до плану-графіку проведення комплексних документальних виїзних перевірок фінансово-господарської діяльності СПД на липень місяць 2006 року.

Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Алчевською ОДПІ було видано розпорядження №204-р від 28.07.2006 р. на проведення планової комплексної документальної перевірки та виписані посвідчення фахівцям інспекції на її проведення. Платник податків ПВКП "Прогрес 2000" отримав повідомлення про проведення перевірки, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення.

Актом №46 від 31 липня 2006 року встановлено, що СПД ПВКП "Прогрес 2000" за адресою, вказаною у статутних документах: м. Алчевськ вул. Ліхачова, 4 на момент перевірки не знаходився. За оперативною інформацією було встановлено, що ПВКП "Прогрес 2000" знаходиться за адресою: вул. Горького, 99а.

Позивач посилається на те, що 31.07.2006р., при виїзді на перевірку фахівців Алчевської ОДПІ за адресою м. Алчевськ, вул. Горького 99а, їх було недопущено до проведення перевірки, про що складено відповідний акт від 31.07.2006р. № 47.

Викладене дає підставу позивачеві для висновку, що платник податків відмовляється від проведення планової перевірки, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом та просить застосувати терміном на 96 годин повний адміністративний арешт у вигляді зупинення операцій та рахунках.

Відповідач відзивами від 18.09.2006р. та 24.09.2006р. проти заявлених вимог заперечує, посилаючись на те, що:

- у позивача було відсутнє право для проведення планової документальної виїзної перевірки;

- відповідач дійсно має намір змінити юридичну адресу у зв'язку з ремонтом приміщення за адресою: м. Алчевськ, вул. Горького, 99а; проте за змістом Закону України від 15.05.2003р. № 755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" місцезнаходженням юридичної особи може також бути місцезнаходження будь-якого уповноваженого органу або особи за конкретною адресою, вказаною в статутних документах -такий уповноважений працівник постійно у робочі часи знаходиться за адресою: м. Алчевськ, вул. Лихачова,4.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Законом України від 02.06.2005 р. № 2631-ІV пункт 9.3 статті 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181 було доповнено підпунктом 9.3.9 згідно з яким арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих активів щодо виконання судових рішень" від 15.03.2006р., № 3541-ІV, який набув чинності з 14.04.2006 р. у пп. 9.3.9 п. 9.3. ст.9 Закону № 2181 внесені зміни, відповідно до яких чинна редакція цієї статті - "арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством".

Таким чином як на час недопуску фахівців податкової служби до перевірки (31.07.2006р.), що на думку позивача є порушенням, так і на час звернення позивача до суду з цим позовом, взагалі не існує поняття "адміністративний арешт активів у вигляді зупинення операцій на рахунках" у зв'язку з чим звернення податкового органу з такою вимогою є невірно обраним матеріально - правовим способом захисту порушених прав.

Зупинення операцій на рахунку платника податків було одним з видів адміністративно - господарських санкцій, передбачених ст. 243 Господарського Кодексу України. Зазначену норму виключено згідно із Законом № 3541-ІV від 15.03.2006р. (чинний з 14.04.2006р.).

Додатково слід зауважити, що для застосування такого виду адміністративно-господарської відповідальності у сфері публічно-правових відносин, як арешт коштів, у системному зв'язку з визначеним пп. 9.1.2 п. 9.1. ст. 9 Закону № 2181 переліком підстав для застосування безпосередньо адміністративного арешту активів, позивачеві слід довести наявність обставин, що свідчать про безпідставне ухилення платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення.

Відповідно до ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. № 509-ХІІ право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

З представленої суду завіреної копії повідомлення №231-37/22483 (оригінал оглянуто в судовому засіданні) вбачається, що в ньому відсутні відомості щодо дати початку та закінчення перевірки.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції та аналогічним вимогам ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Право податкової інспекції на проведення перевірки підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом.

На підставі вищевикладеного суд у задоволенні позову відмовляє.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись ст.ст. 160, 163, 167, 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо такої заяви не буде подано.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову складено в повному обсязі та підписано - 29.09.2006р.

Суддя О.С.Палей