Рішення від 02.02.2011 по справі 32/5009/277/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.02.11 Справа № 32/5009/277/11

Суддя

За позовом Комунального підприємства «Запорізьке міське інвестиційне агентство», м. Запоріжжя

до відповідача Комунального підприємства «Муніципальна телевізійна мережа», м.Запоріжжя

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -Виконавчий комітет Запорізької міської ради, м. Запоріжжя

про стягнення 300 000,00 грн.,

Суддя Н.А. Колодій

Представники:

від позивача: Арістархов С.О., довіреність № 1030/010/11 від 29.12.2010р.;

від відповідача: Зубар О.А., довіреність б/н від 01.02.2011р.;

від третьої особи: не з'явився.

Комунальне підприємство «Запорізьке міське інвестиційне агентство»звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з Комунального підприємства «Муніципальна телевізійна мережа»безпідставно отриманих коштів в розмірі 300 000,00 грн.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 24.01.2011р. порушено провадження у справі № 32/5009/277/11, судове засідання призначено на 02.02.2011р.

За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування засобів фіксації судового процесу.

Позивач у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги, обґрунтовує їх ст.ст. 19, 139 ГК України, ч.2 ст. 1212 та ч.1 ст.1215 ЦК України. Пояснює, що 02.02.2010р. КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство»за рахунок власного прибутку перерахувало КП «Муніципальна телевізійна мережа»платіжним дорученням № 111 грошову суму в розмірі 300 000,00 грн. на фінансову підтримку, згідно рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.01.2010р. №40. відповідно до Статуту засновником позивача є Запорізька міська рада, в повноваження якої входить прийняття рішень, щодо відчуження, відповідно до закону, комунального майна, як це передбачено п.п. 30 ч. 1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», де визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, і вказано, що такі питання вирішуються виключно на пленарних засідання цих рад. Стверджує, що операція між позивачем і відповідачем суперечить законодавству, оскільки рішення про фінансову підтримку відповідача було прийнято не Запорізькою міською радою, а її виконавчим комітетом. У зв'язку з наведеним позивач просить стягнути грошову суму в розмірі 300 000,00 грн., як таку, що отримана відповідачем без достатніх правових підстав.

Відповідач заперечував проти доводів позивача з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Стверджує, що відповідач правомірно отримав грошові кошти в сумі 300 000,00 грн. від відповідача, оскільки таке рішення було прийняте виконавчим комітетом Запорізької міської ради № 40 від 29.01.2010р., який у відповідності до ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування, є органом місцевого самоврядування, якому підпорядковані, підзвітні та підконтрольні підприємства, що перебувають у комунальній власності територіальної громади. Тому, вважає, позивач має виконувати рішення, які приймаються компетентними органами.

Третя особа у судове засідання не з'явилася, письмові пояснення та витребуванні судом документи не надала. Про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином.

Суд визнав можливим розглянути справу на підставі ст.75 ГПК України за відсутності третьої особи, за наявними в ній матеріалами, оригінали яких оглянуті в судовому засіданні.

У відповідності до ст.85 ГПК України в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 6.2. Статуту КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство», майно підприємства є комунальною власністю й належить йому на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, а відчужує майно за згодою власника майна.

29.01.2010р. Виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення № 40 про перерахування КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство»300 000,00 грн. на фінансову підтримку КП «Муніципальна телевізійна мережа»за рахунок прибутку, одержаного від фінансово-господарської діяльності підприємства.

На виконання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради, 02.02.2010р. платіжним дорученням № 111 позивач перерахував на рахунок відповідача 300 000,00 грн.

Згідно Акту ревізії фінансово-господарської діяльності від 09.11.2010р. №060/0021, КРУ в Запорізькій області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.01.2008р. по 30.09.2010р.

В ході даної перевірки контрольно-ревізійним управлінням в Запорізькій області було встановлено ряд порушень та недоліків. Зокрема, встановлено, що КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство»перерахувало КП «Муніципальна телевізійна мережа»безповоротну фінансову допомогу в сумі 500 000,00 грн. без відповідного рішення власника -Запорізької міської ради, чим нанесені підприємству збитки на вказану суму, що суперечить п.п. 30 п. 1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 6.2. Статуту КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство». У зв'язку з цим, контрольно-ревізійним управлінням було наказано провести претензійно-позовну роботу з одержувачем коштів щодо повернення цих коштів.

Вказані обставини стали підставою для звернення КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство»з відповідним позовом до господарського суду.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, вислухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав

Відповідно до ч.1 ст. 78 ГК України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Статтею 17 Закону України «Про місцеве самоврядування»передбачено, що

відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до Статуту КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство», засновником підприємства є Запорізька міська рада.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 07.07.2004р. №259 затверджено Порядок використання прибутків одержаних від фінансово-господарської діяльності комунальних підприємств.

Пунктом 2. вказаного Порядку встановлено, що підприємства комунальної власності використовують прибуток, фактично одержаний від фінансово-господарської діяльності на:

- розвиток виробництва відповідно до затвердженого в установленому порядку фінансового плану;

- відрахування часки прибутку до міського бюджету, в розмірі який встановлює міська рада

- підтримку та розвиток інфраструктури міста відповідно до розпорядження

міського голови.

02.02.2010р. на виконання рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради позивач платіжним дорученням № 111 перерахував на рахунок відповідача 300 000,00 грн.

09.11.2001р. за результатами перевірки фінансово-господарської діяльності КП «Запорізьке міське інвестиційне агентство», контрольно-ревізійним управлінням в Запорізькій області було складено акт № 060/0021.

Цією перевіркою було встановлено, що рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.01.2010р. № 40 про перерахування позивачем відповідачу грошових коштів в суперечить п.2 Порядку № 259.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право, зокрема, пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів…

Листом від 15.12.2010р. №08-9-14-14/9595 контрольно-ревізійним управлінням було наказано провести претензійно-позовну роботу з одержувачем безповоротної фінансової допомоги -КП «Муніципальна телевізійна мережа»щодо повернення коштів. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному наданні благодійної допомоги, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130 -136 Кодексу законів про працю України.

Як було вище наведено, кошти в розмірі 300 000,00 грн. були перераховані позивачем на фінансову підтримку, згідно рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.01.2010р. № 40.

Господарський суд вважає, висновок позивача про неправомірність перерахування вказаних грошових коштів відповідачу обґрунтованим, оскільки Порядком використання прибутків одержаних від фінансово-господарської діяльності комунальних підприємств затвердженим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 07.07.2004р. №259 не передбачено можливості використання прибутку комунальних підприємств для фінансової підтримки інших підприємств.

Згідно ч.1, 2 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Таким чином, з викладеного можна зробити висновок, що кошти в розмірі 300 000,00 грн. були перераховані позивачем відповідачу без достатньої правової підстав, у зв'язку з цим такі кошти мають бути повернуті позивачу.

При цьому слід зазначити, що таке повернення грошових коштів не завдасть збитків відповідній територіальній громаді, оскільки ці кошти повертаються також до комунального підприємства.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Муніципальна телевізійна мережа»(69095, м. Запоріжжя, вул. Комунарська, 60 р/р 26006057510001 в АКБ «Індустріалбанк», МФО 313849, код ЄДРПОУ 24905384) на користь Комунального підприємства «Муніципальна телевізійна мережа»(69032, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 2-А, р/р 26008057110001 в АКБ «Індустріалбанк», МФО 313849, код ЄДРПОУ 25217812) 300 000 (триста тисяч) грн. безпідставно отриманих коштів, 300 (триста) грн. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Суддя Н.А. Колодій

Рішення підписано: 07.02.2011 р.

Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів з дня його підписання.

Рішення господарського суду може бути оскаржено сторонами в порядку та у строки встановлені нормами Господарського процесуального кодексу України.