"05" березня 2008 р.
Справа № 15а/229-5162
14 год. 50 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бучинської Г.Б.
при секретарі судового засідання Суховій Р.М.
Розглянув справу
за позовом Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль 46003
до Приватного малого підприємства "ЕТВАС", вул. Б. Лепкого, 1, м. Тернопіль, 46000
про стягнення 102610,93 грн. податкового боргу
за участю представників сторін:
позивача: старший державний податковий інспектор юридичного сектору Жукевич Л.Б -довіреність № 39/7/10-015 від 08.01.2008р.;
відповідача: не з'явився.
Суть справи:
Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль звернулася з позовом до Приватного малого підприємства "ЕТВАС", вул. Симоненка, 1/38, м. Тернопіль про стягнення 102610,93 грн. податкового боргу, із яких 102647,17 грн. боргу по податку на додану вартість (в тому числі 3,72 грн. пені), 135,56 грн. заборгованості по орендній платі з юридичних осіб та 8,20 грн. по комунальному податку, шляхом звернення стягнення на активи.
Як вбачається із позовних матеріалів, спірні правовідносини за своїм характером є адміністративно-правовими, у зв'язку з чим справа розглядається згідно положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), що набрав чинності з 01.09.2005р..
Відповідно до змісту пунктів 6, 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами КАС України.
У розпочатому судовому засіданні учаснику судового процесу роз'яснено його процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу не здійснюється за відсутності відповідного клопотання.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, заперечень на позов не представив, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, від проведення звірки розрахунків ухилився.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до п.п. 2, 4 ст. 128 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, господарським судом встановлено:
Приватне мале підприємство "ЕТВАС", вул. Б. Лепкого, 1, м. Тернопіль, зареєстроване як юридична особа (ідентифікаційний код 14055909) Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 30.09.1993р. рішенням № 845, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Тернопільській області № 31-918 від 22.01.2008р. та свідоцтвом про державну реєстрацію.
Відповідач як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) перебуває на обліку у податковій інспекції та подає податкові декларації.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Органи державної податкової служби, у відповідності до ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-ХІІ від 04.12.1990р. (із наступними змінами та доповненнями), здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Згідно підпункту 2.1.4, 2.3.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі Закон № 2181) контролюючим органом стосовно сплати податків є податкові органи, які уповноважені здійснювати заходи з погашення податкового боргу.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) регулюється нормами спеціального закону з питань оподаткування, яким є Закон №2181.
Згідно п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181). Визначене податковою інспекцією податкове зобов'язання, згідно підп. 5.2.1, 5.2.3 п. 5.2. ст. 5 Закону № 2181 вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, а в разі його апеляційного узгодження - в день закінчення процедури адміністративного оскарження.
Податкова інспекція, як контролюючий орган, що здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та погашення податкових зобов'язань (податкове зобов'язання -зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені законодавством) встановила за даними облікових карток платника, які ведуться інспекцією на підставі "Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України" затвердженої наказом ДПА України № 276 від 18.07.2005р.), податкових декларацій з податку на додану вартість за березень -серпень 2007р., податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2007 рік, податкового розрахунку комунального податку за 9 місяців 2007р., акту перевірки проведеної на предмет дотримання платником граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань по податку на додану вартість за період з 14.04.2007р. по 28.04.2007р. та з 14.04.2007р. по 30.05.2007р., акту виїзної планової перевірки № 17498/23-09/14055909 від 10.10.2006р. проведеної на предмет правильності нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету за період з 01.08.2005р. по 31.12.2005р., що відповідач в порушення норм Закону № 2181, несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував узгоджені суми податкового зобов'язання, що призвело до виникнення податкового боргу, а саме:
- по податку на додану вартість 8432 грн. згідно поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, 94423,34 грн. податку на додану вартість (із яких 62948,89 основного платежу та 31474,45 грн. застосованих штрафних санкцій) донарахованого податковим повідомленням-рішенням № 0000392309/0/67624 від 17.10.2006р. та 68,70 грн. штрафних санкцій застосованих податковими повідомленнями-рішеннями № 0003251501/0/45684 та № 0003261501/0/45664 від 26.06.2007р. згідно пп. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17. Закону № 2181 та 3,72 грн. нарахованої пені згідно пп. 16.1.1. та 16.4. ст. 16 Закону № 181, а всього на суму 102927,76 грн. із яких з врахуванням 4,59 грн. переплати та часткової сплати в сумі 456 грн., станом на день розгляду спору відповідачем не сплачено 102467,17 грн. податку;
- по орендній платі 144,51 грн. недоїмки згідно поданої декларації із яких з врахуванням 8,95 грн. переплати, станом на день розгляду спору відповідачем не сплачено 135,56 грн.;
- по комунальному податку 10,20 грн. недоїмки згідно поданого розрахунку, із яких з врахуванням 2,00 грн. переплати, станом на день розгляду спору відповідачем не сплачено 8,20 грн. податку.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ч. 3 ст. 9 вищеназваного Закону).
Згідно п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками добровільно або стягуються у судовому порядку.
Матеріалами справи підтверджено, що вищезазначені податкові повідомлення-рішення направлені на адресу відповідача, ним отримані та не оскаржені, а тому визначена в них сума податкового зобов'язання вважається відповідно до підп. 5.2.1, 5.2.3 п. 5.2. ст. 5 Закону № 2181 узгодженою.
Статями 69 - 71 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинства є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджено заборгованість відповідача в заявленій сумі, беручи до уваги, що відповідач проти позовних вимог не заперечив, доказів добровільного погашення податкового боргу не надав, заходи з погашення податкового боргу застосовані податковою інспекцією в порядку передбаченому нормами Закону № 2181 позитивних результатів не дали, а тому суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з Приватного малого підприємства "ЕТВАС", вул. Б. Лепкого, 1, м. Тернопіль, 102610,93 грн. податкового боргу правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення на підставі пп. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3. Закону № 2181, відповідно до якого активи платника податку можуть бути стягнуті в примусовому порядку виключно за рішенням суду.
Зважаючи на норми ч. 4 ст. 94 КАС України та беручи до уваги, що позивач звільнений від сплати судового збору, останній з відповідача не стягується.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158, 162, 163, 164, 167, п. 6 розділу Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Тернопільської області
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Приватного малого підприємства "ЕТВАС", вул. Б. Лепкого, 1, м. Тернопіль (ідентифікаційний код 14055909) шляхом звернення на активи:
- 102467,17 грн. боргу по податку на додану вартість на р/р 31110029700002, код платежу 14010100 державного бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012;
- 135,56 грн. боргу по орендній платі на р/р 33217812700002, код платежу 13050201 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012;
- 8,20 грн. боргу по комунальному податку на р/р 33212828700002, код платежу 16010200 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі "11" березня 2008р. до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя