Постанова від 26.01.2008 по справі 8/529/07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" січня 2008 р.

15:00

Справа № 8/529/07

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області

у складі судді Гриньової Т.В.,

при секретарі Скрипник О.В.,

з участю представників:

позивача -Шушняєва Р.М., дов. № 12 від 25.07.2007р.;

третьої особи -Гегамяна М.В., в.о. директора, Герман О.С., дов. № 9 від 13.11.2007р.,

представник відповідача у судове засідання не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом приватного підприємства (ПП) “Стройфірма Корнацьких»,

55200, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Толстого, 10,

до Первомайської районної ради Миколаївської області,

55200, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Чкалова, 12,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - приватне підприємство (ПП) “Тіка-Ф»,

Миколаївська область, Перомайський район, с. Кам'яна Балка,

про скасування рішення № 8 від 20.12.2006р., -

ВСТАНОВИВ:

ПП “Стройфірма Корнацьких» (далі -позивач) звернулося до господарського суду Миколаївської області з позовом про скасування рішення Первомайської районної ради Миколаївської області (далі -відповідач) № 8 від 20.12.2006р. “Про надання погодження на отримання спеціального дозволу ПП “Тіка-Ф»».

Свої вимоги позивач обґрунтовує прийняттям відповідачем оскаржуваного рішення на підставі рішення Кам'янобалківської сільради, яке в подальшому було скасоване самою радою. Також позивач стверджує про надання відповідачем рішенням № 8 від 20.12.2006 р. переваг ПП “Тіка-Ф» перед позивачем, оскільки дане рішення зробило неможливим отримання позивачем спеціального дозволу на користування надрами на Кінецьпільському родовищі чарнокітів (гранітів).

Відповідач у відзиві на позовні вимоги ПП “Стройфірма Корнацьких» пояснив, що питання надання погодження на отримання ПП “Тіка-Ф» спеціального дозволу на користування надрами вирішувалося на сесії районної ради депутатами. Для розгляду цього питання ПП “Тіка-Ф» подало всі необхідні документи. В той же час позивачем таких документів подано своєчасно не було. У зв'язку з цим питання про надання погодження на отримання ПП “Стройфірма Корнацьких» спеціального дозволу на користування надрами було винесено на розгляд іншої, більш пізньої, сесії районної ради.

Ухвалою від 11.10.2007р. суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -приватне підприємство “Тіка-Ф» (далі -третя особа).

Третя особа проти позову заперечує. В обґрунтування своїх заперечень посилається на виключну компетенцію Первомайської районної ради щодо надання погоджень на отримання спеціального дозволу на користування надрами на Кінецьпільському родовищі чарнокітів. Також третьою особою зазначається, що позивач не обґрунтував порушення його прав оскаржуваним рішенням. В задоволенні позову просить відмовити.

25.10.2007р. позивач подав заяву про зміну позовних вимог та просить суд визнати нечинним рішення відповідача № 8 від 20.12.2006р. з дати його прийняття.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши надані докази, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ПП “Стройфірма Корнацьких», виходячи з такого:

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Законодавчими актами, які регулюють питання компетенції органів місцевого самоврядування в сфері розпорядження надрами є Кодекс України про надра, Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні» та прийняті у відповідності до цих законів підзаконні нормативні акти.

Порядок видачі спеціальних дозволів на користування надрами встановлюється Кодексом України про надра та Положенням про порядок видачі в 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2007 р. № 480.

Статтею 16 Кодексу України про надра та абзацом 2 п. 7 Положення про порядок видачі в 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами встановлено, що питання отримання спеціального дозволу на користування надрами погоджується з органами місцевого самоврядування.

У судовому засіданні встановлено та сторонами не заперечувалося, що чарнокіти Кінецьпільського родовища за своїм призначенням будуть використовуватися для виробництва каменю бутового та щебеню будівельного, тобто у відповідності до Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 р. № 827, є корисними копалинами місцевого значення.

Виходячи з положень п. 1 ст. 10 Кодексу України про надра, частини 3 ст. 16 та п. 36 частини 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» питання про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської ради, на території якої розташоване відповідне родовище.

В прийнятому 20.12.2006р. рішенні № 8 на користь ПП “Тіка-Ф» Первомайська районна рада надала погодження на отримання спецдозволу на користування надрами для видобування корисних копалин на Кінецьпільському родовищі гранітів площею 21,5 га в межах території Кам'янобалківської сільської ради. При цьому відповідач виходив з того, що це питання погоджено з усіма органами місцевого самоврядування, але це невірно.

Так, Первомайською районною радою при прийнятті оскаржуваного рішення не було враховано, що територія колишнього ТОВ “Кінецьпільський ГЩК», з приводу якої подавалася заява ПП “Тіка-Ф», площею 21,5 га розташована не тільки в межах Кам'янобалківської, але і в межах Кінецьпільської сільської ради Первомайського району.

В судовому засіданні з'ясовано, що землекористування колишнього кар'єру складалося із земельної ділянки площею 20,2 га на території Кам'янобалківської сільської ради, і земельної ділянки площею 1,3 га на території Кінецьпільської сільської ради. ПП “Тіка-Ф», отримавши погодження від Кам'янобалківської сільської ради, не отримувало жодних погоджень від Кінецьпільської сільської ради, до виключної компетенції якої, як зазначалося вище, належить вирішення питання про надання погодження на користування надрами місцевого значення.

У зв'язку з цим поданий ПП “Тіка-Ф» до Первомайської районної ради пакет документів був неповним, що зобов'язувало відповідача повернути його заявнику для доопрацювання.

Доводи третьої особи з посиланням на п. 22 ч. 1 ст. 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» щодо виключних повноважень Первомайської районної ради в частині надання погоджень на спеціальне використання природних ресурсів без попередніх погоджень із сільськими радами до уваги судом братися не можуть, оскільки приватним підприємством “Тіка-Ф» не доведено, що чарнокіти Кінецьпільського родовища належать до природних ресурсів районного значення.

Частиною 4 ст. 72 КАС України встановлено, що постанова про адміністративне правопорушення є обов'язковою для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій особи, щодо якої ухвалена постанова.

В судовому засіданні були досліджені документи з яких вбачається, що голова Кам'янобалківської сільської ради Кульчицький А.В. будучи посадовою особою -державним службовцем, вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, що виразилося в наданні незаконних переваг ПП “Тіка-Ф» при підготуванні та винесенні нормативно-правових актів або рішень.

Наслідком його корупційного діяння було прийняття, по-перше, рішення Кам'янобалківської сільської ради від 14.12.2006р. “Про надання погодження на складання проекту відведення земельної ділянки для розробки родовища кристалічних порід ПП “Тіка-Ф»». По-друге, назване рішення сільської ради в наступному застосовувалося як погодження, надане ПП “Тіка-Ф», для прийняття 20.12.2006р. Первомайською районною радою рішення № 8.

У відповідності до ст. 14 Закону України “Про боротьбу з корупцією» прийняті внаслідок корупційних діянь неправомірні нормативно-правові акти та рішення підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженими на прийняття чи скасування відповідних актів та рішень, або визнаються незаконними в судовому порядку.

За таких обставин рішення Первомайської районної ради № 8 “Про надання погодження на отримання спеціального дозволу ПП “Тіка-Ф»» від 20.12.2006р. прийнято відповідачем з перевищенням повноважень та на підставі незаконного рішення Кам'янобалківської сільської ради. Наведене вище є підставою для задоволення позовних вимог ПП “Стройфірма Корнацьких» та визнання нечинним рішення Первомайської районної ради від 20.12.2006р. № 8 “Про надання погодження на отримання спеціального дозволу ПП “Тіка-Ф»» з дати його прийняття.

З огляду на вищенаведене, керуючись ст. ст. 159-163 КАС України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати нечинним рішення 8 сесії 5 скликання Первомайської районної ради Миколаївської області від 20.12.2006р. № 8 “Про надання погодження на отримання спеціального дозволу ПП “Тіка-Ф»» з дати його прийняття.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанову може бути оскаржено в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя

Т.В.Гриньова