Справа № 2а-381/2011
28 березня 2011 року Суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області Далматова Г. А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
02 березня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 03.08.2009 року відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Свої вимоги позивач мотивує тим, що отримує пенсію за віком. Вона неодноразово зверталася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії оскільки отримав достатньо страхового стажу для перерахунку пенсії, але лише 14 лютого 2011 року управління ПФУ в м. Южноукраїнську прийняло заяву з відповідними документами. Проте відповідачем було відмовлено у перерахунку раніше призначеної пенсії через те, що вона працює не на території України, а на території Російської Федерації у ТОВ Корпорація АК "Електросевкавмонтаж", а саме з 06.06.2006 року по 09.04.2007 року старшим спеціалістом по контрактам в ІРІ МНУ в м. Краснодар, з 24.04.2007 року по 31.12.2007 року інженером ПТО управління монтажних робіт "Бущер" у ВАТ "Енергоспецмонтаж" в м. Москва, з 10.12.2007 року по 10.11.2008 року інженером ВАТ "Югелектро", з 11.11.2008 року інженером по проектно-кошторисній документації планово-економічного відділу на АХ "Бушер" в Ірані ТОВ Корпорація АК "Електросевкавмонтаж". Свою відмову мотивувало тим, що проведення перерахунку пенсії по стажу та заробітку набутого на території Російської Федерації Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав у сфері пенсійного забезпечення не передбачено. Вважає дану відмову не правомірною.
Заперечення Управління пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області на позовну заяву надійшли до суду 22 березня 2011 року. В запереченні відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що 14 лютого 2011 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням стажу набутого на території Російської Федерації. Перевірити сплату єдиного соціального податку до державних органів Російської Федерації є не можливим, оскільки немає законодавчих актів, які б регулювали відносини щодо сплати податків між Пенсійним фондом України та Пенсійним фондом Російської Федерації.
Дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача, проаналізувавши положення чинного законодавства суд вважає, що наявних в справі доказів достатньо для розгляду справи в порядку скороченого провадження та приходить до такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером з 09.01.2005 року /а.с.4/.
14 лютого 2011 року позивач повторно звернулася до відповідача із заявою та надала документи, необхідні для вирішення питання про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії /а.с. 17/.
Згідно з записами в трудовій книжці ОСОБА_1, позивачка з 06.06.2006 року по 09.04.2007 року працювала старшим спеціалістом по контрактам з фірмами в ІРІ МНУ ТОВ Корпорація АК "Електросевкавмонтаж", з 24.04.2007 року по 31.12.2007 року працювала інженером ПТО управління монтажних робіт "Бущер" у ВАТ "Енергоспецмонтаж", з 10.12.2007 року по 10.11.2008 року інженером ВАТ "Югелектро", з 11.11.2008 року працює інженером по проектно-кошторисній документації планово-економічного відділу МНУ "ЕСКМ" на АЕС "Бушер" в Ірані ТОВ Корпорація АК "Електросевкавмонтаж" на території Російської Федерації /а.с. 8-10/.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Проте листом УПФУ в м. Южноукраїнську Миколаївської області від 03.08.2009 року /а.с. 20/ та відповідно до виписки з протоколу №5 від 17 лютого 2011 року /а.с. 18-19/ ОСОБА_1 було відмовлено в здійсненні такого перерахунку, посилаючись на те, що перерахунок пенсії з урахуванням стажу, набутого на території держав-учасниць Співдружності Незалежних держав після призначення пенсії відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року не передбачений.
На думку суду відмова в перерахунку пенсії позивача є незаконною.
В силу ст. 4 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року інтереси українських громадян, що тимчасово працюють за кордоном, захищаються міждержавними і міжурядовими угодами, що підписуються Україною з іншими державами.
В рамках Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної Угоди та членів їх сімей здійснюється по законодавству держави, на території якої вони постійно проживають. Усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення несе держава, яка здійснює таке забезпечення.
Отже, при призначенні в Україні пенсій громадянам України на території держав-учасниць зазначеної Угоди внески до Пенсійного фонду України за період роботи на території цих держав не сплачуються.
У довідках ВАТ "Югелектро" від 04.10.2010 року /а.с. 11/, ВАТ "Енергоспецмонтаж" від 25.10.2010 року /а.с. 12/, ТОВ "Корпорація акціонерної компанії "Електросевкавмонтаж" від 20.01.2011 року /а.с.14,15/ про суму заробітку ОСОБА_1, зазначено, що зі всіх сум, включених у довідках, за період з червня 2006 року по грудень 2010 року включно, єдиний соціальний податок в тій частині, що зараховується до Федерального бюджету сплачений повністю.
Відповідно до положень статей 1 та 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, учасниками якої є Україна та Російська Федерація, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць угоди здійснюється згідно законодавством держав, на території яких вони проживають. Для визначення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих країн. Основним принципом цього договору є те, що держави домовились між собою про збереження пенсійних прав громадян, які працюють на територіях цих держав. Визначальним є застосування законодавства тієї держави, де особа проживає. Ця держава несе всі витрати на пенсійне забезпечення незалежно від місця,де набутий трудовий стаж.
Не можна погодитися з посиланням відповідача на те, що підставою для перерахунку пенсії за ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є наявність певного страхового стажу, а не трудового, як передбачено статтею 6 Угоди.
Проголошений Угодою принцип рівності умов (незалежно від місця набуття стажу) для призначення пенсії свідчить і про рівність умов для її перерахунку.
Посилання відповідача на відсутність доказів того, що позивач сплачував страхові внески до державних органів Російської Федерації не заслуговують на увагу, оскільки статтею 3 Міждержавної Угоди виключена необхідність здійснення взаємних розрахунків для пенсійного забезпечення, так як всі витрати пов'язані з цим забезпеченням кожна сторона з сторін Угоди несе самостійно.
Таким чином, якщо пенсія призначена на території України, а особа працювала на території Російської Федерації, то цей стаж має враховуватися на території України як власний страховий (трудовий) стаж, хоча пенсійні внески сплачувалися в Росії, але вони не передаються в разі переїзду працівника в іншу державу. Тобто існує гарантія врахування страхового (трудового) стажу кожної із сторін при призначенні пенсії на її території без перерахування страхових внесків.
З зазначеного можна зробити висновок, що період роботи ОСОБА_1 з 06.06.2006 року по теперішній час, має бути зарахований як страховий стаж, оскільки, як вже зазначалося в даний період нею сплачувалися внески до Пенсійного фонду Російської Федерації.
Крім того відповідно до ст. 11 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року документи, що необхідні для пенсійного забезпечення, видані в установленому порядку на території держав-учасниць, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” перерахунок призначено пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких підстав позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в м. Южноукраїнську щодо визнання неправомірною відмову відповідача у перерахунку призначеної їй пенсії та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 03.08.2009 року - підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.
Керуючись ст.ст. 11, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську у перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Южноукраїнську Миколаївської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплатити, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з дати звернення з заявою про перерахунок пенсії (14 лютого 2011 року), з урахуванням положень ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В силу ч. 1 ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду, в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд протягом 10 (десяти) днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Южноукраїнського
міського суду Г. А. Далматова