Городоцький районний суд Львівської області
Справа № 2а-10/11
Категорія
10.02.2011 Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючої-судді: СтрусЛ.Б.
при секретарі Цап І.М.
з участю представника відповідача Федина Т.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Городок справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Великолюбінської селищної ради, третя особа Управління Держкомзему у Городоцькому районі про визнання незаконним та скасування рішення №793 від 13.11.2009р., суд, -
19.05.2010р. ОСОБА_3 звернулась до суду із позовом до Великолюбінської селищної ради, третя особа Управління Держкомзему у Городоцькому районі, просить визнати незаконним та скасувати рішення №793 від 13.11.2009р. «Про відміну рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатно у приватну власність».
Свої вимоги мотивувала тим, що рішенням ХХІ сесії V скликання Великолюбінською селищною радою Городоцького району Львівської області від 24.10.2008р. №512 «Про передачу земельних ділянок безоплатно в приватну власність» їй передано безоплатно в приватну власність земельну ділянку в с.м.т.Великий Любінь по вул.Львівській, 379 для обслуговування житлового будинку, який вона придбала згідно договору купівлі-продажу від 14.07.2007р. Вона звернулася до відповідача із зверненням встановити межі земельної ділянки для обслуговування житлового будинку. Листом від 26.11.2009р. №537 відповідач надіслав акт земельної комісії від 20.11.2009р. та рішення №793 від 13.11.2009р. Відповідно до складеного акту, їй рекомендовано «встановити межу між будинковолодінням від вул.Львівської по огорожі від крайнього стовпця по лінії до дерев»яної огорожі, по дерев»яній огорожі та паралельно господарської споруди на ширину, що виступає ця огорожа. Вважає, що висновки комісії не відповідають та суперечать викопіюванню із плану забудови, оскільки між будинковолодіннями №379 та №377 існує прохід загального користування, а тому твердження комісії, що зазначений у викопіюванні прохід загального користування належить до будинковолодіння ОСОБА_4 не відповідає дійсності, так як рішення комісії грунтується тільки на свідченнях ОСОБА_5, яка ніколи не проживала у будинку АДРЕСА_1 та ОСОБА_4, який є зацікавлений в долученні проходу між будинковолодіннями до своєї земельної ділянки. На звернення спеціалізованою землевпорядною організацією було виготовлено акт встановлення та узгодження меж землекористування, але відповідач відмовляється підписувати такий, чим перешкоджає їй в реалізації права на приватизацію земельної ділянки. Вважає рішення відповідача №793 від 13.11.2009р. незаконним, таким, що не відповідає обставинам справи, просить про скасування такого.
В судовому засідання представник позивачки ОСОБА_6 підтримала позовні вимоги, покликаючись на мотиви та обставини позову, просить визнати незаконним та скасувати рішення №793 від 13.11.2009р. «Про відміну рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатно у приватну власність», оскільки таке прийнято не відповідає вимогам закону, її довірительку не було запрошено на сесію селищної ради, оскаржуване рішення грунтується на акті комісії селищної ради від 20.11.2009р., а рішення прийняте 13.11.2009р., окрім того спеціалізованою землевпорядною організацією було виготовлено акт встановлення та узгодження меж землекористування, який було погоджено із суміжними землекористувачами.
Представник відповідача - Великолюбінської селищної ради в суді позов не визнав, просить відмовити в задоволення вимог, мотивуючи тим, що позивачка була присутня на сесії селищної ради 13.11.2009р., відмовилася надати технічну документацію та покинула сесію, рішення селищної ради №793 від 13.11.2009р. «Про відміну рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатно у приватну власність» відповідає вимогам ст.118 ЗК України, позивачка маючи погоджену у встановленому законом порядку технічну документацію, може звернутися у селищну раду із заявою про передачу їй земельної ділянки у приватну власність, зазначивши її площу відповідно до технічної документації, а не тої, що є у земельно-кадастровій книзі, оскільки площа земельної ділянки у ній вказана 0,02 га.
На відмову у задоволенні позову в суді висловився представник третьої особи Греділь В.І., мотивуючи безпідставністю позовних вимог, вважає, що рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. прийняте всупереч вимогам ст.118 ЗК України та за відсутності технічної документації із землеустрою щодо складання документів, посвідчуваних право на земельну ділянку.
Суд, заслухавши сторони, представника третьої особи, дослідивши в сукупності докази по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Так, відповідно до положень п. 34 ч.1 ст.26, ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 р., виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад. Делеговані повноваження, - підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою, здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
За вимогами ст.ст.46, 47 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997р. сільська, селищна, міська, районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць. Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.
Згідно ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997р. рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
У відповідності до вимог ст.116, 118 ЗК України, громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян. Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 на праві власності належить будинковолодіння АДРЕСА_1, яке придбане нею на підставі договору купівлі-продажу №3294 від 14.07.2007р. у ОСОБА_8, що стверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 6.09.2007р. (а.с.-4).
Рішенням №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатно у приватну власність» ОСОБА_3 передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку для обслуговування житлового будинку та зобов»язано звернутися у ліцензовану проектну організацію для виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку. Площа та розмір земельної ділянки будуть затверджені при проведенні обмірних робіт по видачі Акта на право приватної власності на землю (а.с.-50).
Із ксерокопії довідки виконкому Великолюбінської селищної ради №2432 від 29.09.2009р. (а.с.-8) вбачається, що згідно облікових документів за будинковолодінням, що в АДРЕСА_1 числиться присадибна земельна ділянка площею 0,05 га.
Із пояснень представника позивача вбачається, що позивачкою виготовлено проектно-технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, яка була погоджена відповідачем.
Між тим, рішенням №793 від 13.11.2009р. «Про відміну рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатно у приватну власність» (а.с.-10) відповідачем відмінено рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатно у приватну власність». Із змісту вказаного рішення вбачається, що таке мотивоване допущенням невідповідності рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатно у приватну власність» вимогам ст.118 ЗК України в частині переліку документів, які необхідно подати громадянину, зацікавленому у приватизації земельної ділянки, що перебуває в його користуванні, в органи місцевого самоврядування для прийняття рішення про передачу земельної ділянки у приватну власність.
Із акту (висновку) комісії Великолюбінської селищної ради від 20.11.2009р. (а.с.-5) вбачається, що комісією селищної ради рекомендовано встановити межу між будинковолодіннями від вул.Львівської по огорожі, від крайнього стовпця по лінії до дерев»яної огорожі, по дерев»яній огорожі та паралельно погосподарської споруди на ширину, що виступає ця огорожа. Висновки вищевказаного акту не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки як вбачається із викопіювання плану земельної ділянки (а.с.-9) між будинковолодіннями АДРЕСА_1 зазначено прохід загального користування, рішення селищної ради про вилучення та передачу такого до земель будинковолодіння ОСОБА_4 не має.
Із аналізованих вище документів відповідача видно, що акт (висновок) комісії селищної ради складений 20.11.2009р., а рішення №793 «Про відміну рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельної ділянки безоплатно у приватну власність» датоване 13.11.2009р., тобто до складення акту було винесено рішення.
Представник позивачки не погодилася із актом (висновком) комісії від 20.11.2009р. та прийнятим рішенням №793 від 13.11.2009р., вважає такі незаконними, мотивучи це тим, що такі не відповідають та суперечать викопіюванню із плану забудови, оскільки між будинковолодіннями №379 та №377 існує прохід загального користування, на звернення спеціалізованою землевпорядною організацією їй було виготовлено акт встановлення та узгодження меж землекористування, який відповідач відмовляється підписувати та виготовлено проектно-технічну документацію на що витрачено грошові кошти.
Із пояснень представника позивача, а невірити таким суд не має підстав, долучених до справи копії довідки виконкому Великолюбінської селищної ради №2432 від 29.09.2009р., викопіювання плану земельної ділянки, вбачається про наявність присадибної земельної ділянки за будинковолодінням АДРЕСА_1 площею 0,05 га та про наявність земель (проходу) загального користування.
За таких обставин, аналізуючи зібрані у справі та перевірені в судовому засіданні докази у їх сукупністі, суд приходить переконання про невідповідність прийнятого Великолюбінською селищною радою рішення №793 від 13.11.2009р. «Про відміну рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатно у приватну власність» Конституції України та законом України, оскільки таке порушує право на приватизацію земельної ділянки позивачкою, що по праву належить їй, правових підстав відміняти попереднє рішення №512 від 24.10.2008р. у відповідача не було, так як позивачкою дотримано вимоги ст.ст.116, 118 ЗК України, нею подано технічні матеріали і документи, що підтверджують розмір земельної ділянки, розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який було погоджено комісією відповідача.
Окрім того, суд враховує те, що оскаржуване рішення прийнято 13.11.2009р., а акт (висновок) комісії щодо встановлення меж земельних ділянок датований 20.11.2009р., надає віри поясненням представника позивачки про те, що рішення прийнято на сесії без участі ОСОБА_3 та без повідомлення її про час і день проведення сесії.
Таким чином, суд вважає, що рішення №793 від 13.11.2009р. «Про відміну рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатно у приватну власність» прийнято без відома позивачки, не підтверджене відповідним висновком комісії відповідача, а отже таке прийнято з недотриманням вимог чинного законодавства України та підлягає скасуванню.
Суд відмовляє позивачці в задоволенні вимоги щодо зобов»язання відповідача передати їй у приватну власність земельну ділянку для обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 в розмірі 0,05 га, оскільки така не відповідає вимогам закону, і не належить до компетенції суду.
За наведеного та керуючись ст.ст. 3, 7, 8, 13, 14, 22, 24 Конституції України, ст.ст. 26, 33, 46, 47, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 116, 118, 158 ЗК України та на підставі ст.ст.7-14, 17, 18, 19, 69, 70, 86, 143, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
адміністративний позов ОСОБА_3 - задоволити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення Великолюбінської селищної ради Городоцького району Львівської області №793 від 13.11.2009р. «Про відміну рішення селищної ради №512 від 24.10.2008р. «Про передачу земельних ділянок безоплатноу приватну власність».
В задоволенні іншої частини вимог ОСОБА_3 - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів.
Суддя Л. Б. Струс