Справа № 2-а-923/11
14 березня 2011 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Новака А.В.,
при секретарі Мушті І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії як особі, постраждалій внаслідок аварії на ЧАЕС, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю,
позивач ОСОБА_1 звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії як особі, постраждалій внаслідок аварії на ЧАЕС, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з липня 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, йому встановлено ІI групу інвалідності 1-ї категорії, та він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва.
Зазначив, що відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він має право на основну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС, та просив суд:
1. Визнати дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті йому основної пенсії як особі, постраждалій внаслідок аварії на ЧАЕС, - протиправними.
2. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду у Голосіївському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії ІІ групи інвалідності, основної пенсії відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-Х11 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75% мінімальної пенсії за віком, за період з липня 2010 до моменту ухвалення рішення, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позивач в судовом засіданні позов підтримав та просив суд ухвалити рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що позивач до УПФ України в Голосіївському р-ні м. Києва з вимогою здійснення перерахунку та виплати йому, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС, основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з липня 2010 року не звертався, а тому вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та безпідставними.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Так, ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом IІ групи 1-ої категорії та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Голосіївського району м. Києва та одержує основну та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»/а.с. 5-6/.
Згідно зі ст. 49 Закону України № 796-12 від 28.02.1991 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної допомоги; додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю в розмірах: інвалідам ІІ групи 75% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Щодо мінімального розміру пенсії за віком, то відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», він визначається виключно цим Законом і встановлюється згідно його ст. 28 ч. І - в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який встановлюється законами України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуваня», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва заява про здійснення перерахунку та виплати йому, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії ІІ групи інвалідності, основної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з липня 2010 року не подавалась. Наявна в матеріалах справи відповідь відповідача стосується перерахунку та виплати ОСОБА_1. основної та додаткової пенсій за 2009 рік та датована вона - 28.08.2009 /а.с. 4/.
А тому суд на підставі всебічно та об'єктивно досліджених доказів, на які посилались сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, вважає, що ОСОБА_1 не доведено обставин, викладених у позові, а посилання на начебто порушення його прав є безпідставним, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні позову повністю.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 19, 64 Конституції України, статтями 1, 13, 17, 50, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 19.12.2006, ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії»від 05.10.2000, ст.ст. 1-2, 4-6, 10-11, 14-15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104-105, 111-112, 114, 121, 160, 161-163, 185-187, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок основної пенсії як особі, постраждалій внаслідок аварії на ЧАЕС, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення. Якщо постанова була винесена у письмовому провадженні або у разі застосування ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя А. Новак