Ухвала від 11.03.2008 по справі 13/766а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" березня 2008 р. Справа № 13/766а

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., секретаря судового засідання Бордунос Л.І. в приміщенні господарського суду Черкаської області у відкритому судовому засідання розглянув адміністративну справу за позовом

Черкаського об'єднаного міського військового комісаріату, м. Черкаси, вул. Хоменка, 19

до відповідачів: Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси, вул. Гер. Сталінграда, 10

Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси

вул. Хрещатик, 195

про усунення перешкод у здійсненні повноважень покладених державою

за участю представників сторін:

позивача: Мандрика М.М. -довіреність №449 від 25.02.2008 р.;

відповідачів: Михно Р.М. - довіреність №72/07 від 08.01.2008 р.,

Старченко А.В. -довіреність №1802/08 від 20.02.2008 р.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідачів усунути перешкоди у здійсненні діяльності військомату шляхом отримання необхідної інформації.

В обгрунтування вимог посилається на таке:

Відповідно до пункту 1 Положення про військові комісаріати, яке затверджене постановою КМУ від 26.09.2001 № 1235, військові комісаріати є місцевими органами військового управління в системі Міністерства оборони України, яке відповідно до Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Указом Президента України від 21.08.97 № 888, є центральним органом виконавчої влади.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 № 1261, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який здійснює свої повноваження на місцях через утворені районні управління

Тобто військовий комісаріат і районні управління Пенсійного фонду України є представниками центральних органів виконавчої влади на місцях, на які державою покладені відповідні функції та завдання. Причому ці завдання військовий комісаріат і райуправління ПФУ, відповідно до вище наведених постанов КМУ виконують у взаємодії з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями.

Відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який згідно із статтею 117 Конституції України, видає постанови і розпорядження, які, в свою чергу, є обов'язковими до виконання.

Пунктом 9 постанови вищого органу державної виконавчої влади( КМУ) від 26.09.2001 № 1235 на військові комісаріати покладені функції з ведення обліку громадян, які брали участь у бойових діях. В той же час цією постановою не визначені органи, які повинні повідомляти військкомату про смерть особи, яка є учасником бойових дій, або про вибуття учасника бойових дій на постійне місце проживання в іншу місцевість, або про зміну особою з числа учасників бойових дій раніше наданого статусу.

Тому Черкаський об'єднаний міський військовий комісаріат, сподіваючись на взаємопорозуміння з боку керівництва управління ПФУ в Придніпровському районі м. Черкаси та управління ПФУ в Соснівському районі м. Черкаси, з метою забезпечення реальності в обліку громадян, що брали участь у бойових діях, 16 жовтня 2007 року листом № 2348/ГСЗ та 6 листопада 2007 року листом № 2533 / ГСЗ, звернувся до управління ПФУ в Придніпровському районі м. Черкаси, а листом від 16.10.2007 № 2349 / ГСЗ та листом від 07.11.2007 № 2534 / ГСЗ звернувся до управління ПФУ в Соснівському районі м. Черкаси.

У своїх письмових зверненнях військовий комісаріат просив перевірити та повідомити на його адресу чи є конкретні громадяни, зазначені в списках, одержувачами пенсій з підвищенням за статус учасника бойових дій, а в разі смерті особи або її вибуття на постійне місце проживання в іншу місцевість, або, якщо за ці роки особа набула іншого статусу ( інвалід війни ) - військкомат просив зробити відповідні відмітки у доданих списках.

Управління ПФУ в Придніпровському районі листом від 15.11.2007 № 9492 / 02 та управління ПФУ в Соснівському районі листом від 12.11.2007 № 10024 / 08, посилаючись на положення Закону України " Про інформацію" щодо конфіденційної інформації, на наказ ПФУ від 03.10.2002 № 80, відмовили у наданні будь-якої інформації.

Командування Черкаського об'єднаного міського військового комісаріату вважає дії управління ПФУ в Придніпровському районі м.Черкаси та управління ПФУ в Соснівському районі м.Черкаси незаконними та такими, що перешкоджають військкомату здійснювати повноваження покладені на нього державою.

Відповідно до статті 9 Закону України " Про інформацію " юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.

Відповідно до статті 23 вище наведеного Закону інформацією про особу є сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про особу. Основними даними про особу є: національність, освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

Крім того 30.10.97 Конституційний Суд України прийняв рішення № 5-зп, де зазначив, що до конфіденційної інформації, зокрема, належать свідчення про особу: освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров'я, дата і місце народження, майновий стан та інші персональні дані.

Слід відзначити і те, що відповідно до статті 31 Закону України " Про інформацію " необхідна кількість даних про громадян, яку можна одержати законним шляхом, має бути максимально обмеженою і може використовуватися лише для законно встановленої мети. Чого і намагався добитися військкомат, запитуючи обмежену інформацію.

Як вбачається з доданих до матеріалів справи документів - військкомат не просив надати відомості щодо національності, освіти чи розміру пенсії громадян, зазначених у списках. Навпаки, військкомат сам повідомив відповідачам всі дані про громадян, які можна віднести до конфіденційної інформації. Відомості ж щодо наявності у конкретних осіб, зазначених у списках, статусу учасника бойових дій для військкомату не може бути конфіденційною, тому що на військові комісаріати постановою КМУ від 12.05.94 № 302 та наказом Міністра оборони України від 26.07.96 № 208 (зареєстрований Міністерством юстиції України 28.08.96 за № 484 / 1509) покладені функції з встановлення статусу учасника бойових дій та видачі відповідних посвідчень. Відомості ж про виплату цій категорії громадян підвищення до пенсії є загальновідомими, тому що ця виплата передбачена Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який повинен бути доведений до відома населення у порядку, встановленому законом.

Представник позивача вимоги підтримав та просить їх задовольнити.

Представники відповідачів, кожен окремо, позовні вимоги заперечили, та вказали, що дані про фізичну особу -є конфіденційною інформацією. З посиланням на Конституцію України, Закон України «Про інформацію» вказують про заборону збирати відомості про особу без їх попередньої згоди. Не подали доказів віднесення даних про особу -отримання підвищеної пенсії як учасник бойових дій, вибуття у іншу місцевість, набуття статусу інваліда війни -до конфіденційної інформації.

Не подали критеріїв розмежування інформації про особу на відкриту та конфіденційну інформацію.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України обов'язок доказування правомірності своїх дій покладається на відповідачів. Відповідачі не обґрунтували та не пояснили причин відмови у наданні даних, що викладені у запиті військомату, тому суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Оцінюючи зібрані документи та докази, пояснення представників сторін, господарський суд дійшов висновку, що вимоги підлягають до повного задоволення:

- Сторони перебувають в абсолютних правовідносинах -на підставі чинного

законодавства. Відносини врегульовуються Законами України «Про інформацію», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту»;

- Відповідачі є органом влади з делегованими повноваженнями;

- Відповідачі не довели, що спірна інформація є їх власністю чи

конфіденційною, оскільки обліки осіб зі спеціальним статусом вів і веде в тому числі військомат;

- позивач в межах своїх повноважень звернувся до Управління Пенсійного

фонду з запитом;

Позовні вимоги належить задовольнити.

Судовий збір на підставі ст. 94 КАС України не стягувати.

Керуючись ст.ст. 157, 162, 163, 167 КАС України, Господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси усунути перешкоди в здійсненні повноважень Черкаським об'єднаним міським військовим комісаріатом покладених на нього державою шляхом надання необхідної інформації зазначеної в листах військкомату від 16.10.2007 № 2348 / ГСЗ та від 06.11.2007 № 2533 / ГСЗ;

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м.

Черкаси усунути перешкоди в здійсненні повноважень Черкаським об'єднаним міським військовим комісаріатом покладених на нього державою шляхом надання необхідної інформації зазначеної в листах військкомату від 16.10.2007 № 2349 /ГСЗ та від 07.11.2007 № 2534 / ГСЗ;

Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.

Суддя Скиба Г.М.