Постанова від 14.03.2008 по справі 1/126-АП-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" березня 2008 р. Справа № 1/126-АП-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Губіної І.В. при секретарі О.С.Бєловій, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Управління освіти Херсонської міської ради

до Головного управління Державного казначейства України у Херсонській області

про визнання незаконною відмови в реєстрації фінансових зобов'язань та зобов'язання провести реєстрацію фінансових зобов'язань

за участю представників сторін:

від позивача: Андреев Д.В. - зав. сектором, дор. № 86/0118 від 23.01.08р., Сафронова Т.М. - заст. начальника, дор. № 272/0118 від 26.02.08р., Сурма Н.Б. - нач. відділу, дор. № 273/0118 від 26.02.08р., Ніконов Ю.М. - посв № 95

від відповідача: Сенкевич О.В. - гол. спец., дор. № 14-08/23 від 10.01.08р., Хмелевська Л.В. - заст. начальника, дор. від 04.03.08р., Зацерковська О.О. - нач. відділу, дор. № 25.02.08р.

Сутність спору. Управління освіти Херсонської міської ради звернулось до суду з позовом до головного управління державного казначейства України в Херсонській області в особі управління державного казначейства України у м. Херсоні про визнання незаконною відмови в реєстрації фінансових зобов'язань від 29.01. 08 р. та зобов'язання провести реєстрацію до фінансових зобов'язань управління освіти по додатковій угоді до договору від 15.05.2007 року, укладеного між управління освіти та ТОВ Світ школяра».

У процесі розгляду справи управління освіти збільшило позовні вимоги і просить зобов'язати відповідача провести оплату за фінансовим зобов'язанням управління освіти перед ТОВ “Світ школяра» по додатковій угоді до основного договору.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що ним 15 травня 2007 року укладений тендерний договір з ТОВ “Світ школяра» по наданню послуг по організації харчування учнів загальноосвітніх закладів (у тому числі пришкільних оздоровчих таборах) міста у червні-грудні 2007 та січні-травні 2008р.

Сума договору визначена тендерною пропозицією та складала 1178687,13грн.

Як пояснив представник позивача, ця сума відноситься до вартості харчування за період з червня по грудень 2007 року в межах виділених бюджетних асигнувань.

Строк дії договору був встановлений до 31 травня 2008 року.

Зобов'язання по цьому договору були зареєстровані Управлінням державного казначейства м. Херсона, але зобов'язання по додатковій угоді до цього договору від 24.12.07р, якою встановлено вартість харчування зазначених вище учнів за 1 квартал 2008 року, управління УДК м. Херсона відмовилось зареєструвати.

На думку позивача, ці дії відповідача є порушенням ч.2 ст. 34 Закону “Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» № 1490-Ш (далі Закон № 1490-Ш.) Ним пояснено, що договір від 15.05.07р. додатковою угодою від 24.12.07р. не був продовжений, а додатковою угодою внесені лише зміни до п. 1.2 договору з визначенням того, що загальна сума договору становить 1964277,13грн., у тому числі сума додаткової угоди на 1 квартал 2008 року складає 785590грн. Всі інші пункти договору були залишені без змін. Визначена в додатковій угоді сума на 1 квартал 2008 року була виділена управлінням фінансів Херсонської області після затвердження бюджету міста на 2008 рік.

Відповідач проти позову заперечує. Ним пояснено, що ст. 3? зазначеного вище Закону на органи державного казначейства покладені функції державного нагляду та контролю у сфері закупівель. Ним відмовлено в реєстрації зобов'язання управлінню освіти по податковій угоді до договору на суму 785590грн. При цьому УДК керувалось п. 2.1 “Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах державного казначейства України», затвердженого наказом держказначейства України від 09.08.04р. № 136 та зареєстрованого в Мінюсті України 30.08.04р. за № 1068/9664. Відповідно цього Порядку УДК і надано відмову в реєстрації вказаного зобов'язання у зв'язку з поданням неповного пакету підтверджуючих документів щодо проведення процедури закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти в частині невиконання розпорядником бюджетних коштів і бюджетних повноважень та обмежень, які введені законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, а саме: ст. 34 Закону № 1490-Ш і рішення міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 20.12.07р. № 1/44рш.

В порушення ст. 34 Закону дія договору про закупівлю може продовжуватись на строк достатній для проведення процедури закупівель в наступному бюджетному періоді, на суму коштів не більше 15% вартості договору, укладеного в попередній бюджетний період.

При проведенні відкритих торгів на закупівлю послуг з організації харчування учнів, сума розраховувалась в межах бюджетних призначень 2007 року без очікуваної вартості послуг за січень-травень 2008 року.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Кожний рік для організації харчування в закладах освіти управлінням освіти Херсонської міськради укладались тендерні договори і з переможцями процедури закупівель на строк до кінця навчального року тобто до 31.05 кожного року. Оплата цих послуг проводилась регулярно і УДК м. Херсона проводило реєстрацію фінансових зобов'язань з початку року.

15 травня 2007 року між управлінням освіти Херсонської міськради та ТОВ “Світ школяра» відповідно до рішення постійно діючого тендерного комітету Управління освіти від 04.05.07р. № 41 укладений договір № 224 про організацію харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів ( у тому числі пришкільних оздоровчих таборах).

Договором визначено, що його предметом є надання послуг по організації харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів ( у тому числі пришкільних оздоровчих таборах) міста у червні- грудні 2007 та січні-травні 2008 року. Сума договору на 2007 рік визначена тендерною пропозицією і складала 1178687,13грн. Строк дії договору визначений з 01.06.07р. по 31.05.08р.

Пунктом 6.2 розділу 6 договору передбачено, що після затвердження бюджету м. Херсона на 2008 рік сторони укладають, без застосування тендерних процедур, додаткові угоди до договору, укладеного по результатам даного тендеру, виключно на умовах даного тендеру на закупівлю послуг з організації харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів та в пришкільних та позашкільних таборах міста на суму бюджетних призначень з січня по травень 2008 року.

Відповідно до цього пункту договору між його сторонами 24.12.07р. укладена додаткова угода, в якій визначено, що відповідно до п. 6.2 договору від 15.05.07р. № 224 сторони домовились внести зміни до розділу 1 договору п. 1.2 виклавши їх в наступній редакції “загальна сума договору становить 1964277,13грн. у тому числі по додатковій угоді на 1 квартал 2008 року її сума складає 785590грн.» Всі інші пункти договору від 15.05.07р. залишити без змін. Дана угода набирає чинності з 02.01.08р. і діє до 31.03.08р.

Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону № 1490-Ш договір про закупівлю товарів укладається тільки у письмовій формі та відповідно до положень ЦК України. Дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі в наступному бюджетному періоді на суму коштів не більше 15 відсотків вартості договору, укладеного в попередній бюджетний період, що не перевищує відповідного призначення в попередньому бюджетному періоді.

Враховуючи особливості навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів до 31 травня кожного року, та знаходження окремих учнів в літніх шкільних та пришкільних таборах, відповідно рішення постійно діючого тендерного комітету від 04.05.07р. № 41 договір про організацію харчування учнів вказаних вище навчальних закладів та пришкільних оздоровчих таборів був укладений на період з 01.06.07р. по 31.05.08 року.

Визначена у договорі вартість послуг по організації харчування 1178687,13грн. відповідала вартості цих послуг за період до 01.01.2008 року, тобто до нового бюджетного року.

Угодою від 24.12.2007 р. не продовжена дія основного договору, а визначена лише вартість послуг по організації харчування учнів за 1 квартал 2008 року в сумі 785590грн.

Тому, посилання відповідача на те, що позивачем порушено ч. 2 ст. 34 Закону № 1490-Ш не відповідає дійсності, так як між управлінням освіти та ТОВ “Світ школяра» додаткова угода укладена не з метою продовження дій основного договору. Цією угодою були внесені зміни до вартості послуг по організації харчування учнів в межах дії основного договору, з врахуванням бюджетних асигнувань на ці цілі на 1 квартал 2008 року (тимчасових).

В судовому засіданні представник позивача, який є представником управління фінансів Херсонської міської ради пояснив, що місцевий бюджет був затверджений лише 31.01.08р.

Суд приймає до уваги доводи позивача про те, що в основному договорі його сума визначалась тендерною пропозицією і складала 1178687,13грн. і ці кошти протягом 2007 року використані повністю, з підстав, які викладені вище. Тобто ця сума визначалась дійсно на 2007 рік, а в п. 6.2 основного договору сторони передбачили можливість укладення додаткової угоди в межах строку дії договору про вартість харчування учнів на 2008 рік.

Безпідставні посилання відповідача на рішення міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 20.12.07р. № 01/44рш, відповідно до якої з 11 березня 2008 року всі учасники, що беруть участь в процедурі закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти, повинні бути включені до відповідного тематичного каталогу учасників процедури закупівель.

Як випливає з матеріалів справи, основний договір № 224 про організацію харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів, в тому числі пришкільних оздоровчих закладів, укладений 15 травня 2007р. на строк до 31.05.08р., тому дія вказаного вище рішення міжвідомчої комісії від 20.12.07р. не поширюється на цей договір. Не поширюється дія цього рішення і на додаткову угоду від 27.12.07р., оскільки в період з 15.05.07р. по 27.12.07р. будь-яких процедур по закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, учасником якого було б управління освіти, не відбувалось.

З матеріалів справи випливає, що ТОВ “Світ школяра» до теперішнього часу приймаються всі заходи щодо організації харчування учнів шкіл та пришкільних оздоровчих таборів. Ним укладений договір оренди приміщень, в яких проводиться організація харчування учнів і ці приміщення обладнані товариством всіма необхідними для цього технічними та іншими засобами.

ТОВ “Світ школяра» не глядячи на відмову держказначейства проводити оплату його послуг поставляє навчальним закладам продукти харчування, проводить оплату роботи працівників, які проводять харчування учнів. Але подальша несплата послуг ТОВ “Світ школяра» може привести до негативних наслідків, так як товариство має право відмовитись від виконання договірних зобов'язань з підстави непроведення іншою стороною договору оплати його послуг. Це призведе до того, що учні шкіл можуть залишитись без харчування у період навчання та знаходження в школах після закінчення навчальних програм при шкільних таборах в групах продовженого дня.

За таких обставин не може бути прийнято до уваги будь-які підстави відмови управління державного казначейства в реєстрації зобов'язань управління освіти проводити оплату вартості послуг по харчуванню учнів навчальних закладів та шкільних та пришкільних оздоровчих таборах при умовах виділення на ці цілі місцевим бюджетом відповідних коштів.

Крім того, всі визначені держказначейством підстави відмови в реєстрації вказаних зобов'язань визнані судом такими, що суперечать чинному законодавству, у тому числі нормативним актам та актам ненормативного характеру.

Суд вважає, що позовні вимоги управління освіти щодо визнання недійсною відмови Головного управління державного казначейства України в Херсонській області в особі управління державного казначейства м. Херсона від 29.01.08р. № 3 про відмову реєстрації зобов'язань управління освіти по додатковій угоді від 24.12.07р., а фактично по договору від 15.05.07р., а також вимога про зобов'язання УДК м. Херсона провести реєстрацію зобов'язань по додатковій угоді від 24.12.07р. за № 1, підлягають задоволенню.

Але суд вважає, що додаткові вимоги управління освіти про спонукання відповідача провести оплату за фінансовим зобов'язанням перед ТОВ “Світ школяра» заявлені безпідставно, так як вони фактично є складовою частиною основного позову.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. 160-163 КАС України, суд

постановив:

1.Позов задовольнити частково.

2.Визнати незаконною та скасувати відмову Головного управління державного казначейства України в Херсонській області в особі управління державного казначейства м. Херсона від 29.01.08р. № 3 про відмову реєстрації зобов'язань по угоді № 1 від 24.12.2007 року, укладеної управлінням освіти Херсонської міської ради з ТОВ “Світ школяра» на суму 785590грн., яка є додатком до основного договору від 15.05.2007 року.

3.Зобов'язати головне Управління Державного казначейства України в Херсонській області в особі Управління Державного казначейства м. Херсона провести реєстрацію зобов'язань по додатковій угоді між Управлінням освіти Херсонської міської ради та ТОВ “Світ школяра» № 1 від 24.12.2007р.

4.В решті позову (додаткових вимогах позивача) відмовити.

Суддя І.В. Губіна

Повний текст постанови

підписаний 17.03.08р.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.