Постанова від 27.02.2008 по справі 25-29/540-06-13104

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2008 р.

№ 25-29/540-06-13104

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - судді Кривди Д.С.,

суддів Жаботиної Г.В., Уліцького А.М.

у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

розглянувши касаційну скаргу Кучурганської митниці

на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 27.11.2007р.

у справі № 25-29/540-06-13104 Господарського суду Одеської області

за позовом Кучурганської митниці

до Котовського прикордонного загону (В/Ч 2196)

про спонукання укласти договір,

ВСТАНОВИВ:

Кучурганська митниця звернулася до Господарського суду Одеської області з позовом до Котовського прикордонного загону в/ч 2196 про спонукання до укладання договору про спільне використання технологічних мереж Кучурганської митниці на посту “Кучурган“.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 07.03.2007р. (суддя О.А.Аленін), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 08.05.2007р. (судді: Я.Ф.Савицький, Т.Я.Гладишева, О.Т.Лавренюк), в задоволенні позовних вимог Кучурганській митниці відмовлено.

Не погодившись з прийнятими у даній справі судовими рішеннями, Кучурганська митниця подала касаційну скаргу.

Постановою Вищого господарського суду України від 18.07.2007р. касаційну скаргу Кучурганської митниці задоволено частково, рішення Господарського суду Одеської області від 07.03.2007р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 08.05.2007р. у справі № 29/540-06-13104 скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.

За новим розглядом справи, якій присвоєно номер №25-29/540-06-13104, рішенням Господарського суду Одеської області 08.10.2007р. (суддя І.А,Малярчук), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 27.11.2007р. (судді: В.Т.Пироговський, В.І.Картере, В.І.Жеков), в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Не погодившись з прийнятими у даній справі судовими рішеннями, Кучурганська митниця подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області 08.10.2007р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 27.11.2007р. та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Свою вимогу Кучурганська митниця мотивує тим, що господарським судом першої та апеляційної інстанції неправильно застосовано норми матеріального права.

Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування місцевим та апеляційним господарським судом норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга Кучурганської митниці не підлягає задоволенню.

Господарським судом встановлено:

На підставі наказу Державної митної служби України від 08.02.2006р. №93, почала діяти Кучурганська митниця із зоною діяльності у Роздільнянському, Великомихайлівському, Іванівському та Ширяєвському районах.

Положенням про Кучурганську митницю, яке затверджено Наказом Державної митної служби України № 468 від 13.06.2006р. позивачу - Кучурганській митниці підпорядковані митні пости, "Кучурган", "Павлівка", "Великомихайлівка".

13.07.2006р. між ВАТ “Одесаобленерго» та Кучурганською митницею укладені договори про постачання електричної енергії на об'єкти митниці: пост “Кучурган» (с. Кучурган, Роздільнянського р-ну), адміністративне приміщення (м. Роздільна, вул. Леніна, 37а), гараж (м. Роздільна, вул. Леніна, 37а) з додатками, які містять відомості про приєднані електроустановки інших суб'єктів господарювання та субспоживачів.

Враховуючи, що відповідач, який розташований у зоні митного контролю митного посту “Кучурган», приєднаний до електроустановок позивача та споживає електроенергію від електромереж позивача, то позивач вважає, що відповідач має укласти з позивачем договір щодо спільного використання технологічних мереж на даному посту.

Згідно ч. 6 ст. 15 Митного кодексу України визначено, що у складі митниці в пунктах пропуску через митний кордон України та на інших об'єктах чи територіях із значним обсягом зовнішньоекономічних операцій можуть створюватися митні пости на правах структурного підрозділу митниці.

Згідно ст. 48. Митного кодексу України з метою забезпечення здійснення митними органами митного контролю за товарами та транспортними засобами, що переміщуються через митний кордон України, проведення заходів, пов'язаних з виявленням, попередженням та припиненням контрабанди та порушень митних правил, у пунктах пропуску на митному кордоні України, в межах прикордонної смуги на державному кордоні України, у морських і річкових портах, аеропортах, на залізничних станціях, на територіях підприємств, спеціальних митних зон, а також в інших місцях, визначених митними органами, створюються зони митного контролю.

Згідно ст. 49 Митного кодексу України порядок створення зон митного контролю, режим їх функціонування відповідно до цього Кодексу визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.ч. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України “Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України. Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.

Визначивши недоліки в розбудові державного кордону України Кабінет Міністрів України постановою від 22.02.1994p. № 100 абз. 2 ч. 8 установив, що проведення роботи, пов'язаної з обладнанням, утриманням і ремонтом у пунктах пропуску через державний кордон приміщень для виконання зазначених видів контролю та службових приміщень для розміщення відповідних прикордонних підрозділів, митних та інших установ, що здійснюють контроль на державному кордоні, покладається на Міністерство транспорту (пункти пропуску для залізничного, морського, річкового, паромного та повітряного сполучення) і на Державний митний комітет (пункти пропуску для автомобільного сполучення).

За наказом Державного митного комітету України від 06.02.1996р. № 47 згідно з актом приймання державної комісії в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту від 28.09.1995р. на баланс відповідної митниці було прийнято митний пост "Кучургун" та зобов'язано внести зміни у кошториси витрат щодо утримання даного посту.

Пунктом 39 Положення про пункти пропуску через державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2000р. № 1203, визначено, що проектування, будівництво (реконструкція) та утримання пунктів пропуску здійснюється відповідно до законодавства органами та установами, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.09.2002р. № 544-р "Про відкриття пунктів пропуску через державний кордон" відкрито міжнародний пункт пропуску через державний кордон з Республікою Молдова “Кучурган» для автомобільного сполучення. Проте, даним розпорядженням не змінено орган, який має здійснювати утримання зазначеного пункту пропуску.

Оскільки митний пост “Кучурган» було прийнято в експлуатацію в 1996р. а утримання у пунктах пропуску через державний кордон приміщень для виконання зазначених видів контролю та службових приміщень для розміщення відповідних прикордонних підрозділів, митних та інших установ, що здійснюють контроль на державному кордоні, покладено на Державний митний комітет, то господарський суд попередніх інстанцій дійшов правомірного висновку щодо безпідставності вимог позивача.

Згідно ч. 1 ст. 111-10 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Оскільки місцевим господарським судом та апеляційним господарським судом норми матеріального та процесуального права порушено не було, то підстави для скасування даних судових рішень відсутні.

Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, п. 1 ст. 111-9, ст. 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу Кучурганської митниці залишити без задоволення, постанову Одеського апеляційного господарського суду від 27.11.2007р. у справі № 25-29/540-06-13104 -без змін.

Головуючий - суддя Кривда Д.С.

судді Жаботина Г.В.

Уліцький А.М.