73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
"14" березня 2008 р. Справа № 5/79-АП-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ситюка В.Г. при секретарі Мальцевій О.В., розглянувши справу
за позовом: Генічеської районної друкарні м.Генічеськ Херсонської області
до: Генічеської міської ради м.Генічеськ Херсонської області
про визнання нечинним рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно
за участю представників сторін:
від позивача: Бурдо О.В. - ліквідатора підприємства, Уланівський С.Є. - представник,
від відповідача: не прибув
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання нечинним рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно, посилаючись на належність спірного майна позивачу - Генічеській районній друкарні.
На думку позивача прийняття виконавчим комітетом Генічеської міської ради оспорюваного рішення порушує права позивача щодо володіння, користування і розпорядження своїм майном. Враховуючи, що відповідач є суб'єктом владних повноважень, а спір виник з публічно-правових відносин, то відповідно до ст. 2 КАС України, його дії та рішення можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства. Просять визнати рішення відповідача нечинним та скасувати свідоцтво про право власності.
Проте, відповідно до ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
В той же час, у випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, органи місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України, ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватися адміністративним судом.
Крім цього, слід зазначити, що поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено у ст. 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, органи місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказаних владних управлінських функцій (щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору), то такий суб'єкт не знаходиться "при здійсненні управлінських функцій", та не має встановлених нормами КАС України необхідних ознак суб'єкта владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлено інший порядок судового вирішення.
Враховуючи, що спори про право власності не мають ознак публічно-правових, оскільки носять характер цивільних, так як правовідносини, які стосуються права власності є цивільними, провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, за якою суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.157 КАС України, суд, -
1.Провадження у справі закрити.
2.Роз"яснити позивачу про можливість звернення до суду з цими ж вимогами в порядку господарського судочинства.
Суддя В.Г. Ситюк