Рішення від 04.03.2008 по справі 5/138

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2008 р.

Справа № 5/138

за позовом ТзОВ "Синтра" вул.Промислова,12, м.Калуш, Івано-Франківська область,77300

до відповідачів: 1) Івано-Франківської митниці вул.Чорновола,148, м.Івано - Франківськ, 76002

2) Управління державного казначейства в Івано-Франківської області, вул.Дністровська, 14, м.Івано-Франківськ, 76000

про повернення з державного бюджету України 177 990,38 грн. зайво сплачених платежів

Представники:

Від позивача: Тимчишин А.Й. - в.о.начальника служби логістики, (довіреність № 114 від 03.03.08р.)

Від позивача: Сорохтей В.М. - представник, (довіреність від 03.10.06р.)

Від позивача: Кисиличак А.В. - представник, (довіреність від 03.10.06р.)

Від відповідача -1: Шишко О.А. - нач. юрид.сектору, (довіреність № 08/13-7162 від 26.09.06р.)

Від відповідача -2: Шикиринець Л.М. - в.о. начальника юрид. відділу, (довіреність № 4-07/196 від 22.01.08р.)

СУТЬ СПОРУ: ТзОВ "Синтра" звернулось до суду із позовом про повернення з державного бюджету України 177 990 грн. 38 коп., зайво нарахованих Івано-Франківською митницею та сплачених позивачем до державного бюджету.

В процесі судового розгляду суду стало відомо, що справа № 12/155 за позовом ТзОВ "Карпатнафтохім" до Івано-Франківської митниці і Управління Державного казначейства в Івано-Франківській області з таким же предметом спору знаходилася в провадження у Вищому адміністративному суду України і вирішення даної справи мало мати важливе значення для прийняття об"єктивного рішення по справі № 5/138.

Ухвалою суду від 12.12.06р. зупинено провадження у справі № 5/138 до вирішення справи № 12/155 за згодою представників сторін.

Ухвалою суду від 06.02.08р. поновлено провадження у справі № 5/138 у зв"язку із вирішенням справи № 12/155 та призначено до слухання в судове засідання на 04.03.08р.

В судовому засіданні 04.03.08р. представники позивача заявлений позов підтримали, а представник відповідача заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві.

Розглянувши матеріали справи та оцінивши наявній в ній докази, вислухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківською митницею з 13.01.2006 р. по 23.02.2006р. нараховано митний збір за перебування під митним контролем товарів, ввезених в режимі переробки ТзОВ "Синтра", на митній території України, при декларуванні продуктів переробки. Всього стягнуто митних зборів на загальну суму 177 990 грн. 38 коп.

Ввезення в Україну давальницької сировини регулюється митним законодавством України з урахуванням вимог спеціального законодавства - Закону України "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах"(ст.2 Закону) .

Згідно положень ст.ст.229, 232 Митного кодексу України, переробка на митній території України - митний режим, відповідно до якого ввезені на митну територію України товари , що походять з інших країн, піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання, за умови вивезення за межі митної території України продуктів переробки відповідно до митного режиму експорту.

Строк переробки товарів на митній території України обчислюється починаючи з дня завершення митного оформлення митним органом товарів, що ввозяться для переробки і встановлюється митним органом під час надання дозволу підприємству-резиденту виходячи з тривалості процесу переробки товару та розпорядження продукцією їх переробки, але не більше 90 днів.

Відповідно до ст.231 Митного кодексу України після оформлення товарів у цьому митному режимі, митний контроль застосовується лише у випадку переміщення товарів між підприємствами, що беруть участь у їх переробці.

Згідно п.7.4 Порядку справляння митних зборів, які нараховуються за вантажною митною декларацією, затв. Наказом ДМСУ від 23.06.98р. № 363, митні збори за перебування під митним контролем не справляються за весь період перебування під митним контролем у випадку переробки товарів на митній території України.

Таким чином, при ввезенні давальницької сировини з метою її переробки митний контроль закінчується з моменту оформлення вантажно-митної декларації на розміщення давальницької сировини у режимі переробки.

З огляду на викладене, суд вважає нарахування митного збору за перебування під митним контролем за період, який має місце після здійснення митного офрмлення ввезеної давальницької сировини у режимі переробки, безпідставним.

Крім того, відсутня процедура порядку нарахування та сплати митного збору за перебування під митним контролем за період, який триває після закінчення митного офромлення товарів у режимі переробки .

Так, відповідно до ст.229 МК у разі ввезення давальницької сировини з метою її переробки на митній території України застосовуються два режими: переробка на митній території України та експорт ( вивезення готової продукції) .

Відповідно до п.п.1.1 Порядку митні збори, які нараховуються за вантажною митною декларацією, справляються при кожному здійсненні митного оформлення товарів та інших предметів за вантажною митною декларацією (ВМД) та проводиться у ВМД (п.п.2.1. Порядку).

Стосовно нарахування митних зборів за перебування під митним контролем у митному режимі переробки за декларацією, якою оформляється експорт готової продукції, застосовується інший режим- режим експорту, та не може нараховуватись митний збір за перебування під митним контролем у режимі переробки. П.7.2 Порядку справляння митних зборів, які нараховуються за вантажно-митною декларацією, встановлено, що строк перебування під митним контролем для нарахування митного збору за перебування під митним контролем при вивезенні ( експорті) товарів, крім випадків, коли вантажі знаходяться у спеціальних митних зонах, обчислюється з дати пред"явлення митниці товарів та потрібних для митного оформлення документів і до завершення митного оформлення ВМД.

Що стосується періоду, який триває після розміщення товарів у режимі переробки та до подання експортної ВМД, то чинним законодавством не врегульовано порядок нарахування та сплати митного збору за цей період.

З огляду на викладене, суд вважає вимоги позивача обгрунтованими та підлягаючими до задоволення.

Згідно положень Інструкції про порядок здійснення розрахунків з Державним бюджетом України за митом, податком на додану вартість, акцизним збором та іншими платежами, доходами і зборами (затв. Наказом Держмит Служби України та Міністерства Фінансів України від 30.06.2000р. за № 368/149) суми мита, податку на додану вартість, акцизного збору та інших платежів і зборів, щодо яких винесено рішення суду про повернення, повертаються Державним казначейством за умови подання власником копії рішення судового органу, а також підтвердження митним органом перерахування цих коштів до державного бюджету.

Згідно з Наказом Державного казначейства України від 10.12.2002р. за № 226 зареєстрованого в Мінюсті України 25.12.2002р. за № 1000/7288 "Про затвердження порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов"язкових платежів), повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов"язкових платежів) здійснюється з того бюджету до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню.

З огляду на викладене, суд вважає правильним позов задоволити та повернути з Державного бюджету України 177 990 грн. 38 коп. зайво стягнутих платежів в користь ТзОВ "Синтра".

Судові витрати по справі слід покласти на відповідача - 1 - Івано-Франківську митницю.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 229,231,232 Митного кодексу України, ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задоволити.

Повернути з Державного бюджету України 177 990 грн. 38 коп. зайво стягнутих платежів в користь ТзОВ "Синтра" (вул.Промислова, 12, м.Калуш, код 31843672).

Стягнути з Івано-Франківської митниці (вул.Чорновола, 148, м.Івано-Франківськ, ід.код 206000000) на користь ТзОВ "Синтра" (вул.Промислова, 12, м.Калуш, код 31843672) - 1 779,90 грн. державного мита та 118 грн. інформаційно-технічних послуг.

Накази видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

рішення підписане 07.03.08

Виготовлено в АС "Діловодство суду"