Рішення від 21.03.2011 по справі 20/5007/5/11

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "21" березня 2011 р.

Справа № 20/5007/5/11

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Гнисюка С.Д.

за участю представників сторін

від позивача Заворотнюк Л.М. довіреність №1.20/1-391 від 11.02.2011р. Рибченко О.О. довіреність №1.20/1/2085

- від відповідача не з'явився

- від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державного комунального підприємства "Малинміськводоканал": Івашкевич О.Г. довіреність №114 від 14.02.2011р.

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державної інспекції з контролю за цінами в Житомирській області: Данильчук В.А. довіреність №17/11 від 04.01.2011р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Житомир)

до Виконавчого комітету Малинської міської ради (м.Малин)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне комунальне підприємство "Малинміськводоканал"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державна інспекція з контролю за цінами в Житомирській області

про зобов'язання виконання рішення адміністративної колегії

Спір розглядається у більш тривалий термін, ніж передбачено ч.1 ст.69 ГПК України за клопотанням сторін.

Житомирське обласне територіальне відділення Антиминопольного комітету звернулося до господарського суду Житомирської області з позовом до Виконавчого комітету Малинської міської ради про зобов'язання виконати п.3 рішення адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №1.16/-37р від 24.06.2008р. у справі 4.7.7-11/2008, а саме: зобов'язати Державне комунальне підприємство "Малинміськводоканал" здійснити розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №959 від 12.07.2006р. (зі змінами); прийняти рішення про встановлення Державному комунальному підприємству "Малинміськводоканал" економічно обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для трьох груп споживачів.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 06.01.2011р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №20/5007/5/11.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 27.01.2011р. розгляд справи відкладено на 17.02.2011р. та залучено в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне комунальне підприємство "Малинміськводоканал".

В судовому засіданні 17.02.2011р. представник Державного комунального підприємства "Малинміськводоканал" подав відзив на позовну заяву в якому просить суд на підставі ст. 27 ГПК України залучити Державну інспекцію з контролю за цінами в Житомирській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Крім того, представники учасників судового процесу подали письмове клопотання про вирішення спору у більш тривалий строк, ніж встановлено ч.1 ст. 69 ГПК України.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 17.02.2011р. розгляд справи відкладено на 21.03.2011р. та продовжено строк розгляду справи на 15 днів, а також, залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державну інспекцію з контролю за цінами в Житомирській області.

В заяві №263 від 18.03.2011р. відповідач просить суд розглянути справу без участі представника останнього. Проти позовних вимог заперечив.

В судовому засіданні 21.03.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник Державної інспекції з контролю за цінами в Житомирській області в судовому засіданні надав письмові пояснення №17/677 від 21.03.2011р. в яких, зокрема, зазначив, що вважає за доцільне проведення розрахунків планових витрат по наданню послуг з централізованого водовідведення споживачам м.Малина в розрізі підприємств - надавачів послуг, а саме ДКП "Малинміськводоканал" на збирання та транспортування стоків та Фабрикою банкнотного паперу НБУ на очистку стічних вод у відповідності до вимог чинного законодавства та надання розрахунків планових витрат до Державної інспекції з контролю за цінами в Житомирській області для надання висновку відносно економічного обґрунтування рівня планових витрат (кожним з підприємств окремо на свою частку витрат або в спільному пакеті документів на загальний розмір планових витрат послуги з водовідведення).

Представник Державного комунального підприємства "Малинміськводоканал" у відзиві на позовну заяву №122 від 16.02.2011р. просить суд відстрочити термін виконання рішення адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету №1.16-37 від 24.06.2008р. у справі №4.7.7-11/2008 до шести місяців.

Представник відповідача відзив на позов не подав, але в судовому засіданні 17.02.2011р. не заперечував щодо того, що рішення адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.06.2008 р. № 1.16/-37 у справі 4.7.7-11/2008 має бути виконаним.

Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, дослідивши наявні в матеріалах справи докази господарський суд Житомирської області,-

ВСТАНОВИВ:

Як свідчать матеріали справи 24.06.2008р. рішенням адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (надалі - Відділення (позивач)) №1.16/-37р у справі 4.7.7-11/2008 Виконавчий комітет Малинської міської ради (надалі - Виконком (відповідач)) зобов'язано припинити дії, які визнані рішенням Відділення порушенням законодавства про захист економічної конкуренції (а.с.4-5).

Пунктом 1 рішення Відділення дії Виконкому визнані економічно необґрунтованими щодо встановлення Державному комунальному підприємству "Малинміськводоканал" тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та такими, що суперечать законодавству про захист економічної конкуренції, передбачених п.7 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді дій, заборонених із ст. 17 цього Закону, що полягають у створенні умов Державному комунальному підприємству "Малинміськводоканал" (далі - третя особа 1, Підприємство) для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції та їх легітимації.

Пунктом 2 рішення Відділення дії Комітету, які полягають у не встановленні тарифів для II групи споживачів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визнані порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 7 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції” заборонених згідно із статтею 17 цього Закону, що полягають у створенні комунальному підприємству "Малинміськводоканал" для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції та їх легітимації.

Таким чином, пунктом 3 рішення Відділення зобов'язало Виконком припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначені в пунктах 1,2, а саме:

- зобов'язати Державне комунальне підприємство "Малинміськводоканал" здійснити розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №959 від 12.07.2006р. (зі змінами);

- прийняти рішення про встановлення Державному комунальному підприємству "Малинміськводоканал" економічно обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для трьох груп споживачів.

Копія рішення із супровідним листом від 24.06.2008р. №1732 була направлена для виконання на ім'я міського голови м. Малина, яка отримана 26.06.2008р. уповноваженим представником Виконкому, що підтверджується відміткою на повідомлені про вручення поштового відправлення №4471740 (а.с.6-7).

Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням №1.16/-90р від 05.12.2008р. у справі №4.7.7-11/2008р. Виконкому відстрочено термін виконання рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету №1.16/-37р від 24.06.2008р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" до 01.07.2009р.

На виконання п.3 рішення Відділення Виконком листом від 26.06.2009р. №457 повідомив, що розрахунок економічно обґрунтованих тарифів було виконано та направлено Державній інспекції з контролю за цінами 25.09.2008р., який їм був повернутий в зв'язку з тим, що для отримання висновків необхідно подати розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на очистку стічних вод Фабрикою банкнотного паперу НБУ, а також, просить Відділення відстрочити виконання зобов'язання до 21.12.2009р.

На підставі цього Відділенням винесено рішення №1.16/-66р від 10.07.2009р. у справі №4.7.7-11/2008р. відповідно до якого Виконкому відстрочено термін виконання рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету №1.16/-37р від 24.06.2008р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" до 31.12.2009р.

Листом №676 від 14.12.2009р. Підприємство повідомило Відділення, що справа про підвищення та порядок погодження тарифів на послуги з очистки стічних вод перебуває на розгляді господарського суду Житомирської області. З метою розв'язування спірного питання та з'ясування статусу Фабрики банкнотного паперу НБУ у взаємовідносинах з ДКП "Малинміськводоканал".

Тому, зважаючи на викладені у листі обставини Підприємство висловило прохання відстрочити термін виконання п.3 рішення №1.16/-37р від 24.06.2008р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції"

На підставі цього Відділенням винесено рішення №1.16/-111р від 24.12.2009р. у справі №4.7.7-11/2008р. відповідно до якого Виконкому відстрочено термін виконання рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету №1.16/-37р від 24.06.2008р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" до 01.04.2010р.

Листом від 02.03.2010р. №100 Підприємство повторно висловило прохання про продовження терміну виконання зобов'язань передбачених п.3 рішенням адміністративної колегії Антимонопольного комітету №1.16/-37р від 24.06.2008р. в зв'язку з тим, що справа про підвищення та порядку погодження тарифів на послуги з очистки стічних вод перебуває на розгляді у Господарському суді Житомирської області. Оскільки, господарським судом Житомирської області було зроблено запит до Міністерства з питань комунального господарства України розгляд справи відкладено на 25.03.2010р.

Тому, зважаючи на викладені у листі обставини Відділенням було винесено рішення №1.16/-15р від 17.03.2010р. у справі №4.7.7-11/2008р. відповідно до якого Виконкому відстрочено термін виконання рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету №1.16/-37р від 24.06.2008р. "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" до 01.07.2010р.

Так, листом від 01.07.2010р. №848/24 Виконкомом в черговий раз було висловлено прохання продовжити термін виконання зобов'язань через те, що справа про визначення статусу Фабрики банкнотного паперу НБУ у взаємовідносинах з Підприємством перебуває у Житомирському апеляційному суді, який призначив розгляд справи на 13.07.2010р.

Враховуючи вищевикладене, адміністративною колегією Відділення прийнято рішення №1.16/-53р від 08.07.2010р. "Про продовження терміну виконання зобов'язань" п.1 якого відстрочено термін виконання зобов'зань до 01.12.2010р.

Як свідчать матеріали справи, 02.12.2010р. Відділенням на адресу Виконкому було направлено вимогу №1.20/-3599 про надання інформації щодо стану виконання зобов'язань встановлених п. 3 рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету №1.16/-37р від 24.06.2008р.

У відповідь на вимогу Виконком зазначив, що Фабрика банкнотного паперу НБУ, незважаючи на звернення Підприємства, Малинської міської ради та інспекції по цінах у Житомирської області, не надала рахунок складових витрат на очистку стоків, посилаючись на те, що вона не є підприємством яке надає комунальні послуги в контексті Закону України "Про житлово - комунальні послуги".

Постановою ВГСУ від 13.10.2010р. по справі №6/194-НМ скасовані рішення суду першої та апеляційної інстанції, якими було зобов'язано Фабрику банкнотного паперу НБУ надати до інспекції по цінах розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на очистку стічних вод та погоджувати їх з Виконкомом. Справу повернуто до суду першої інстанції, розгляд якої призначено господарським судом Житомирської області на 09.12.2010р.

Судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів виконання Виконкомом п.3 рішення Відділення, щодо припининення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначені в пунктах 1,2 рішення, а саме:

- зобов'язання Державного комунального підприємства "Малинміськводоканал" здійснити розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №959 від 12.07.2006р. (зі змінами);

- прийняття рішення про встановлення Державному комунальному підприємству "Малимінськводоканал" економічно обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для трьох груп споживачів.

Статтею 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Матеріали справи не містять доказів про оскарження чи скасування у встановленому порядку рішення адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №1.16/-37р від 24.06.2008р. у справі №4.7.7-11/2008.

Таким чином, воно є чинними і підлягає обов'язковому виконанню.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" від 26.11.1993р. №3659-ХІІ передбачено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач позов щодо підстав та предмету не спростував, доказів виконання пункту п.3 рішення відділення Антимонопольного комітету України в №1.16/-37р від 24.06.2008р. у справі №4.7.7-11/2008. не надав.

Враховуючи викладене суд визнає вимоги позивача такими, що доведені матеріалами справи та які підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до статей 44, 49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Виконавчому комітету Малинської міської ради виконати зобов'язання, передбачене пунктом 3 рішення адміністративної колегії Житомирського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.06.2008р. №1.16/-37р. у справі №4.7.7-11/2008., а саме:

- зобов'язати Державне комунальне підприємство "Малинміськводоканал" здійснити розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №959 від 12.07.2006р. (зі змінами);

- прийняти рішення про встановлення Державному комунальному підприємству "Малинміськводоканал" економічно обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для трьох груп споживачів.

3. Стягнути з Виконавчого комітету Малинської міської ради (11601, Житомирська область, м. Малин, площа Соборна, 6а, ідентифікаційний код 04053364):

- на користь Державного бюджету України - 85,00грн. (вісімдесят п'ять гривень 00коп.) державного мита;

- на користь Державного бюджету України - 236,00грн. (двісті тридцять шість гривень 00коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31218259703002 в УДК в м.Житомирі, код ЗКПО 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050000).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Суддя

Гнисюк С.Д.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - позивачу

3 - відповідачу

4 - 5 - третім особам