"22" березня 2011 р.
Справа № 10/3/5022-139/2011
Господарський суд Тернопільської області у складі
судді Півторака М.Є.
Розглянув справу
За позовом: Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ, бульв. Т. Шевченка, 18 в особі Тернопільської філії ВАТ "Укртелеком", м. Тернопіль, вул. Чорновола, 1
До відповідача: Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, м. Тернопіль вул. Родини Барвінських ,10 ;
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
Тернопільська обласна державна адміністрація, вул. Грушевського,8, м. Тернопіль
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
Тернопільська обласна рада, вул. Грушевського,8, м. Тернопіль
За участю представників:
Позивача: Олійник Т.П. -представника, довіреність № 447 від 31.12.2010 року;
відповідача: Скринник Н.М. -начальника фінансово-господарського відділу, довіреність від 22.09.2010 року; Крук А.Д.- головного спеціаліста відділу оповіщення та оперативного чергування, доручення № 447 від 18.02.11 р.;
третя особа-1: Калиняка С.В. -головного спеціаліста юридичного відділу апарату Тернопільської ОДА , довіреність № 01-746/16-20 від 10.02.2011 року ;;
третя особа-2: Семчишина В.А. -начальника відділу юридичної та кадрової роботи виконавчого апарату Тернопільської обласної ради ,довіреність № 07-395 від 18.03.2010 року ; Чубатого В.Є. -начальника відділу аналізу обласних програм та бюджету Тернопільської обласної ради , посвідчення № 207/09 ;
Представникам сторін роз'яснено процесуальні права та обов'язки відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: До господарського суду Тернопільської області звернулося з позовною заявою Відкрите акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Тернопільської філії ВАТ "Укртелеком" з позовом про зобов'язання Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації укласти з ВАТ "Укртелеком" в особі Тернопільської філії договір на експлуатаційно-технічне обслуговування системи оповіщення "СИГНАЛ-ВО" цивільної оборони Тернопільської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про направлення відповідачеві двох примірників договору від 24.12.2010р. №32/22 на експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури системи оповіщення "Сигнал-ВО" цивільного захисту Тернопільської області та додатки 1-6 до цього договору, з пропозицією підписати їх та повернути на адресу позивача один екземпляр цього договору у встановлений чинним законодавством строк. Вказує, що відповідач протягом встановленого 20-денного строку, запропонований проект договору не підписав, а на пропозицію укласти договір письмової відповіді не надав.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 02 лютого 2011 року розгляд справи призначено о 10 годин 18 лютого 2011 року. В судовому засіданні 18 лютого 2011 року було оголошено перерву до 11 годин 04 березня 2011 року.
Відповідач у відзиві на позовну заяву №2-03/112 від 17.02.11р., та згідно пояснень повноважного представника в судовому засіданні, проти позову заперечує та вказує , що відповідно до статті 44 пункту 15 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обласною радою делегуються обласній державній адміністрації в особі управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської облдержадміністрації (відповідача по справі) - надалі управління, повноваження інформування населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій в області. Згідно з пунктом 1 розділу 6 комплексної програми розвитку цивільного захисту Тернопільської області на 2009-2013 роки, затвердженою рішенням Тернопільської обласної ради від 26 листопада 2009 року №817, фінансування системи оповіщення проводиться за рахунок асигнувань з обласного бюджету. Відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України взяття бюджетних зобов'язань можливе лише після встановлення бюджетних асигнувань обласною радою та затвердження кошторисів. Оскільки кошторис на 2011 рік не затверджено, управління не має законних підстав для укладення договору на експлуатаційно-технічне обслуговування системи оповіщення "СИГНАЛ-ВО".
Також відповідач звернувся до суду із клопотанням (лист №2-03/112 від 17.02.2011р.) в якому зокрема зазначає , що бюджетні асигнування обласною радою не встановлені, а такі функції належать лише до компетенції обласної ради та те, що відповідно до Положення "Про управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської облдержадміністрації", управління є структурним підрозділом обласної державної адміністрації і є підзвітним і підконтрольним голові облдержадміністрації, а тому просить залучити до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Тернопільську обласну раду та Тернопільську обласну державну адміністрацію.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 04 березня 2011 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Тернопільську обласну раду, вул. Грушевського,8, м. Тернопіль та Тернопільську обласну державну адміністрацію, вул. Грушевського,8, м. Тернопіль, справу слуханням відкладено до 15 годин 30 хвилин 22 березня 2011 року.
У судовому засіданні представник Тернопільської обласної державної адміністрації пояснив, що п. 6 Положення про організацію оповіщення і зв'язку у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.1999р. № 192, передбачено фінансування реконструкції, удосконалення загальнодержавної і регіональних систем централізованого оповіщення ЦО, вартості експлуатаційно-технічного обслуговування апаратури і технічних засобів загальнодержавної і регіональних систем централізованого оповіщення та зв'язку ЦО проводиться за рахунок асигнувань, що передбачаються бюджетами відповідних центральних і місцевих органів виконавчої влади і зазначив, що обласна державна адміністрація листами від 11.06.2010р. №01-2918/05-11 та від 28.09.2010р. №02-5324/06-11 зверталась в обласну раду щодо виділення відповідних коштів з обласного бюджету, однак рішення обласною радою так і не прийнято.
Представник Тернопільської обласної ради в судовому засіданні пояснив, що п. 1 рішення Тернопільської обласної ради від 27 травня 2008 року №268 "Про програму розвитку системи зв'язку, оповіщення та інформатизації цивільного захисту Тернопільської області на період до 2010року" затверджено програму розвитку системи зв'язку оповіщення та інформатизації цивільного захисту Тернопільської області на період до 2010 року, п. 3 вищезазначеного рішення Тернопільська обласна державна адміністрація зобов'язана щорічно при формуванні обласного бюджету передбачати видатки на виконання вказаної програми. При поданні проекту обласного бюджету на 2011 рік Тернопільська ОДА не передбачила видатків на виконання програми розвитку системи зв'язку, оповіщення та інформатизації цивільного захисту Тернопільської області на період (лист від 06 травня 2010року №01-2238/06-11) і на даний час в обласному бюджеті видатки на виконання вищезазначеної програми не передбачені.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, третіх осіб дослідивши представлені документи, суд встановив наступне:
Згідно статті 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи ( у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом свої порушених або оспорюваних і охоронюваних законом інтересів.
Частиною третьою статті 179 ГК України встановлено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 ст.183 ГК України укладення сторонами договору за державним замовленням (державного контракту) здійснюється в порядку, передбаченому статтею 181 цього Кодексу, з урахуванням особливостей, передбачених законодавством. Державний контракт укладається шляхом підписання сторонами єдиного документа.
Порядок укладання господарських договорів встановлено ст. 181 ГК України, відповідно до якої господарський договір, за загальним правилом, викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. При цьому, проект договору може бути запропонований будь-якою зі сторін. У разі викладення його як єдиного документа, підлягає наданню другій стороні у двох примірниках. У свою чергу сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами, оформлює договір з дотриманням вищенаведених вимог і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк, а за наявності заперечень щодо окремих умов договору -складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей з підписаним договором.
Як слідує із матеріалів справи, позивач листом №22/5-63 від 24.12.2010р. направив на адресу відповідача два примірники договору від 24.12.2010р. №32/22 на експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури системи оповіщення "Сигнал-ВО" цивільного захисту Тернопільської області та додатки 1-6 до цього договору, з пропозицією підписати їх та повернути на адресу позивача один екземпляр цього договору у встановлений чинним законодавством строк.
Відповідач протягом встановленого 20-денного строку, запропонований проект договору не підписав, а на пропозицію укласти договір письмової відповіді не надав. В той же час, позивач здійснює експлуатаційно-технічне обслуговування системи оповіщення "СИГНАЛ-ВО" цивільної оборони Тернопільської області, що підтверджується Переліком апаратури системи оповіщення "Сигнал-ВО" цивільного захисту Тернопільської області, яка приймається на обслуговування Тернопільською філією ВАТ "Укртелеком" з 01.01.2011 року (додаток №1 договору від 24.12.2010р. №32/22) та розрахунком трудовитрат на експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури системи оповіщення "Сигнал-ВО" цивільного захисту Тернопільської області (Додаток №3 до договору від 24.12.2010р. №32/22).
Відповідно до ч. 8 ст. 181 ГК України якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами ЦК України, згідно із ч. 2 ст. 642 якого ці дії кваліфікуються як прийняття пропозиції укласти договір.
Згідно до ч. 6 ст. 179 ГК України суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині першій цієї статті, електроенергією, зв'язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб'єкти зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг).
Відповідно до ст. 1, 2 Закону України "Про Цивільну оборону в Україні" до складу цивільної оборони України входять системи зв'язку, оповіщення та інформаційного забезпечення, одним із завдань цивільної оборони є оповіщення населення про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій у мирний та воєнний часи та постійне інформування його про наявну обстановку.
Згідно з частиною третьою статті 14 Закону України "Про Цивільну оборону в Україні" спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, до повноважень якого віднесено питання цивільної оборони, є державним замовником продукції, послуг та робіт для забезпечення потреб цивільної оборони відповідно до Закону України "Про поставки продукції для державних потреб".
Частиною п'ятою статті 3 Закону України "Про Цивільну оборону в Україні" встановлено, що органи управління у справах цивільної оборони, які входять до складу місцевих державних адміністрацій, є підрозділами подвійного підпорядкування. Тобто згадані управління підпорядковані як відповідним органам виконавчої влади, так і спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади -Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
У пункті 1, абзацах першому, четвертому пункту 2 розділу II Положення про Цивільну оборону України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.1994 № 299, зазначено, що:
- цивільна оборона організовується за територіально-виробничим принципом на всій території держави;
- безпосереднє керівництво виконанням завдань цивільної оборони покладається на штаби цивільної оборони, спеціальні підрозділи міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади , залучених до виконання завдань захисту населення і подання йому допомоги у надзвичайних ситуаціях, а також штатних працівників цивільної оборони підприємств, установ і організацій, чисельний склад яких визначається згідно з додатком № 1 до цього Положення.
Безпосереднє виконання завдань цивільної оборони здійснюється постійно діючими органами управління у справах цивільної оборони, у тому числі створеними у складі підприємств, установ і організацій силами та службами цивільної оборони, яким відповідно до "Положення про управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації" (затвердженого Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації №415 від 13.06.2008р.), є саме відповідач.
Пунктом 5 Положення "Про організацію оповіщення і зв'язку у надзвичайних ситуаціях" (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.1999р. № 192) зазначено, що підприємства електрозв'язку забезпечують на договірних умовах експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури і технічних засобів оповіщення та зв'язку ЦО, що належить до сфери управління центральних та місцевих органів виконавчої влади, знаходяться в пунктах управління, на підприємствах, в установах і організаціях. Оплата послуг зв'язку, вартості експлуатаційно-технічного обслуговування здійснюється за тарифами Держкомзв'язку.
Згідно з п. 58 цього "Положення" відповідальність за експлуатаційно-технічне обслуговування систем оповіщення на регіональному рівні покладається на керівництво відповідних дирекцій "Укртелекому".
За приписом частини другої статті 179 ГК України Кабінет Міністрів України, уповноважені ним органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.
Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (ч.3 ст.184 ГК України).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.02.1999р. № 192, спільним наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і Державним комітетом зв'язку та інформатизації України від 16.08. 2000р. № 210/119, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.03.2001р. за № 207/5398, затверджено Інструкцію про порядок експлуатаційно-технічного обслуговування апаратури та інших технічних засобів оповіщення і зв'язку цивільної оборони підприємствами електрозв'язку України (далі -Інструкція), якою встановлено, що підприємства електрозв'язку України здійснюють на договірних умовах експлуатаційно-технічне обслуговування засобів оповіщення і зв'язку цивільної оборони, що перебувають у сфері управління центральних та місцевих органів виконавчої влади і знаходяться на пунктах управління, на підприємствах, в установах і організаціях та в інших об'єктах, і в свою чергу, затверджено зразковий договір про експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури та інших технічних засобів оповіщення і зв'язку ЦО (цивільної оборони ). Зі змісту цього зразкового (примірного) договору вбачається, що сторонами договору є замовник -"орган управління майном" (суб'єкт господарювання на балансі якого знаходяться засоби оповіщення і зв'язку цивільної оборони) та виконавець, який здійснює обслуговування, ремонт, контроль за робочим станом і збереженням апаратури.
У підпункті 1.3 пункту 1 згаданої Інструкції зазначено, що вартість експлуатаційно-технічного обслуговування апаратури та інших технічних засобів оповіщення і зв'язку визначається кошторисно-фінансовим розрахунком. Порядок розрахунків витрат на експлуатаційно-технічне обслуговування засобів оповіщення і зв'язку цивільної оборони наведено в пункті 6 Інструкції.
Згідно з приписом статті 66 Закону України "Про телекомунікації" тарифи на телекомунікаційні послуги встановлюються операторами, провайдерами телекомунікацій самостійно, державному регулюванню шляхом встановлення граничних або фіксованих тарифів підлягають лише тарифи на загальнодоступні послуги та тарифи на надання в користування каналів електрозв'язку операторів телекомунікацій, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку цих послуг.
Тобто вартість експлуатаційно-технічного обслуговування апаратури та інших технічних засобів оповіщення і зв'язку цивільної оборони визначається безпосередньо ВАТ "Укртелеком" на підставі кошторисно-фінансового розрахунку, який складається, зокрема, у відповідності до вимог Інструкції.
Отже, з наведених норм випливає, що договір на експлуатаційно-технічне обслуговування систем оповіщення і зв"язку цивільної оборони заснований на державному замовленні, тому згідно з ч.3ст.179 ГК України його укладання є обов"язковим для відповідних сторін.
Як встановлено судом вище, позивач дотримався загального порядку укладення господарського договору, встановленого ст. 181 ГК України, щодо форми договору, необхідності його підписання та направлення проекту відповідачу. При цьому, запропонований позивачем договір не суперечить тексту зразкового договору (містить всі істотні умови для даного типу договорів) та чинному законодавству. Відповідач же безпідставно ухиляється від укладання договору, посилаючись на бюджетне законодавство, зокрема, незабезпечення фінансовими ресурсами видатків на оплату послуг, що є предметом спірного договору.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги про зобов'язання Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації укласти з ВАТ "Укртелеком" в особі Тернопільської філії договір на експлуатаційно-технічне обслуговування системи оповіщення "СИГНАЛ-ВО" цивільної оборони Тернопільської області на умовах, запропонованих ВАТ "Укртелеком", обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст..ст. 20,179,181,183 ГК України , ст. 1,2,3 Закону України " Про цивільну оборону ",ст.ст. 1,2,33,43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, ст.. 642 ЦК України , Положенням " Про організацію оповіщення і зв'язку у надзвичайних ситуаціях " , затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.1999 року № 192, господарський суд ,-
1.Позов задовольнити.
2.Зобов'язати Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, м. Тернопіль, вул. Родини Барвінських, 10 (ідентифікаційний код 14373153) укласти з ВАТ "Укртелеком" в особі Тернопільської філії, м. Тернопіль, вул.. Чорновола, 1 (ідентифікаційний код 01188052) договір на експлуатаційно-технічне обслуговування системи оповіщення "СИГНАЛ-ВО" цивільної оборони Тернопільської області на умовах, запропонованих ВАТ "Укртелеком".
3.Стягнути з Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Тернопільської обласної державної адміністрації, вул. Родини Барвінських,10, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 14373153 на користь Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Тернопільської філії ВАТ "Укртелеком", вул. В. Чорновола, 1, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 01188052 -85 грн.00коп. витрат по сплаті державного мита, 236грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
4.Рішення набуває законної сили в десятиденний строк з дня його підписання.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор - апеляційне подання, протягом десяти днів з дня підписання рішення, через місцевий господарський суд.
5.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
6.Повне рішення складено 23 березня 2011 року .
Суддя М.Є. Півторак