91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
24.03.11 Справа № 8/5пд/2011
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганськвода", м. Луганськ,
до Державного підприємства "Донбасантрацит", м. Красний Луч Луганської області, про внесення змін до договору.
Суддя господарського суду Луганської області Середа А.П.,
при секретарі судового засідання Качановській О.А.,
в присутності представників сторін:
від позивача -Гуртова К.В. -провідний юрисконсульт, - довіреність №242 від 30.03.10 року;
від відповідача -представник не з'явився, -
розглянувши матеріали справи, -
суть спору: позивачем заявлено вимогу про врегулювання переддоговірного спору шляхом прийняття його пропозиції про викладення пункту 2.3 договору №141/1 на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 01.01.11 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганськвода" (далі -ТОВ "Луганськвода") та Державним підприємством "Донбасантрацит" (далі -ДП "Донбасантрацит"), у наступній редакції:
"пункт 2.3.Постачальник встановлює для Споживача режим і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації Постачальника, згідно яких забруднюючі речовини стічних вод, що скидаються Споживачем у систему каналізації Постачальника, не повинні перевищувати норм гранично допустимих концентрацій (ГДК). Для Споживача встановлюється наступний перелік гранично допустимих концентрацій (ГДК) забруднень стічних вод:
рН- ;Нітрати -45 мг/л
БСКп -200 мгО2/лФосфати -4,0 мг/л
Завислі речовини -150 мг/лНафтопродукти 1,0 мг/л
Хлориди -300 мг/лХСК -400 мгО2/л
Сульфати -400 мг/лЗалізо 1,0 мг/л
Азо амонійний 25 мг/лХром (ІІІ) -забороняється
Нітрати 3,3 мг/лХром (ІY) мг/л
Мідь -0,03 мг/лКадмій мг/л
Нікель - мг/лАлюміній мг/л
Жир -50 мг/лСульфіди мг/л
Цинк - мг/лСПАР -10 мг/л
Феноли - мг/л
Кобальт - мг/л
Свинець - мг/л
На підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи було відкладено: з 24.01.11 року до 07.02.11 року; з 07.02.11 року до 21.02.11 року; з 21.02.11 року до 10.03.11 року та з 10.03.11 року до 24.03.11 року - з метою надання сторонам у справі можливості подати додаткові докази та заперечення, а також у зв'язку з витребуванням судом додаткових доказів.
На підставі заяви позивача від 10.03.11 року за вих. №б/н суд, керуючись ч.3 ст. 69 ГПК України, ухвалою від 10.03.11 року продовжив строк розгляду справи на 15 днів, - до 25.03.11 року.
До початку судового засідання 24.03.11 року позивач подав клопотання про відмову від здійснення фіксації судового процесу технічними засобами, яке судом задоволено.
У судовому засіданні він позов підтримав у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання не з'явився, хоча належним чином був поставлений до відома про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи (а.с.101-102); проти задоволення позову заперечив, посилаючись на те, що внаслідок недостатності питного водопостачання міста Красний Луч відповідач змушений у своїй виробничій діяльності використовувати шахтні води, які мають підвищені показники забруднення (заперечення на позов від 21.01.11 року за вих. №1-7/220).
Позивач не заперечив проти розгляду справи у цьому судовому засіданні за відсутності відповідача.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги обставини справи, наявні у ній докази, а також те, що термін розгляду справи добігає кінця 25.03.11 року, що унеможливлює подальше її відкладення, - керуючись ст.ст.4-3,ч.3 ст.22, ст.ст.32-36,43,69 та 75 ГПК України, суд вважає за можливе вирішити спір по суті у цьому судовому засіданні за відсутності відповідача, - на підставі наявних у справі доказів.
І.Заслухавши позивача, дослідивши наявні докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи.
Згідно доданим до справи доказам позивач є монополістом з надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у місті Луганську та Луганській області.
До складу Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганськвода" (далі - ТОВ "Луганськвода") (а.с.8-11) в якості відокремленого підрозділу входить його Краснолуцький департамент (далі -Департамент), який не має статусу юридичної особи, але на підставі довіреності його начальнику надано право укладати та пролонговувати договори, у тому числі -підписувати протоколи розбіжностей та узгодження до них.
Департамент отримав дозвіл на спеціальне водокористування №Укр502Луг на період з 01.01.10 року по 01.01.13 року (а.с.49-51;52).
У зв'язку з закінченням терміну дії договору №141/1 від 01.01.09 року про надання послуг з водопостачання та водовідведення позивач в особі Департаменту 21.11.10 року за вих. №1368 спрямував на адресу ДП "Донбасантрацит" 2 примірники договору №141/1 на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 01.01.11 року, а також паспорт водного господарства, запропонувавши підписати договір та повернути 1 примірник на адресу Департаменту (а.с.17); вказаний пакет документів відповідач отримав 24.11.10 року (а.с.17).
Згідно договору ТОВ "Луганськвода" (Постачальник) зобов'язується постачати ДП "Донбасантрацит" (Споживач) питну воду та приймати від нього стічні води, а споживач -своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання і водовідведення на умовах, визначених цим договором, та виконувати інші умови цього договору (п.1.1).
Зі змісту договору вбачається, що сторони врегулювати усі істотні його умови, а також інші умови, які сторони визнали за необхідне врегулювати (якість продукції; порядок надання послуг з водопостачання; порядок надання послуг з водовідведення; облік водопостачання та водовідведення; розмір та порядок оплати послуг; права та обов'язки сторін; відповідальність сторін та порядок розгляду спорів; підстави звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання; термін дії договору та порядок його зміни і розірвання; інші умови).
Розглянувши проект договору, споживач (відповідач) підписав його, але склав протокол розбіжностей, відповідно до якого запропонував у п.2.3 договору в переліку гранично допустимих концентрацій забруднень стічних вод змінити показники: завислих речовин -з 150 на 500; сульфатів -з 400 до 1200 (а.с.18), та 13.12.10 року за вих. №1-1/2672 спрямував цей пакет документів на адресу Департаменту (а.с.19).
Сторони у позасудовому порядку не врегулювали ці розбіжності, з огляду на що ТОВ "Луганськвода" (постачальник) звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач позов не визнав.
ІІ.Заслухавши позивача, оцінивши наявні докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно ст. 1 Закону України від 10.01.02 року №2918-ІІІ "Про питну воду та питне водопостачання" централізоване водовідведення -це господарська діяльність із водовідведення та очищення комунальних та інших стічних воді за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом.
Як встановлено у ст. 19 цього Закону, послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням, який укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і, зокрема, вищевказаними споживачами.
В силу ст. 20 Закону істотними умовами договору про надання послуг з питного
водопостачання є: режим надання послуг; обсяги питного водопостачання за нормативами питного водопостачання; порядок надання послуг з водовідведення; розмір та порядок оплати послуг централізованого водопостачання і водовідведення; права та обов'язки сторін договору; відповідальність сторін договору.
У договорі про надання послуг з питного водопостачання повинні бути зроблені посилання на нормативні документи, на підставі яких здійснюватиметься питне водопостачання.
За згодою сторін договору про надання послуг з питного водопостачання у ньому можуть бути зазначені інші умови.
Частиною 3 статті 179 Господарського кодексу України (далі -ГКУ; ГК України) передбачено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 649 Цивільного кодексу України (ч. 3 ст. 187 ГК України) спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Відповідно до пунктів 2.1. та 2.2. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07.10.08 року за №936/15627 (далі -Правила №190), договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги"; істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
За загальним правилом (ст.628 ЦКУ; ст.180 ГКУ) істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Оскільки обидві сторони визнали за необхідне включити до договору №141/1 від 01.01.11 року пункт 2.3, яким врегульовано режим і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації постачальника, а також норми гранично допустимих концентрацій (ГДК) таких речовин для споживача, - то ця умова договору є істотною.
Відповідач, заперечуючи проти позову, пропонує встановити ГДК для завислих речовин на рівні 500 міліграм на літр - замість запропонованих позивачем 150, та для сульфатів на рівні 1200 мг/л - замість запропонованих позивачем 400.
Позиція відповідача не відповідає чинному законодавству з наступних підстав.
Згідно пункту 1.4 Правил № 190 приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затв. наказом Держбуду України від 19.02.02 року №37, зареєстрованих у Мінюсті України 26.04.02 року за №403/6691 (далі -Правила №37), - а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
Пунктом 1.5 Правил №37 встановлено, що на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
За приписами пункту 1.6 Правил №37 місцеві правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України.
Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.
На виконання вимог чинного законодавства Виконавчий комітет Краснолуцької міської ради Луганської області рішенням №543 від 25.12.08 року затвердив Міські правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста Красний Луч та прилеглих селищ, розділом 5 яких врегульовано питання визначення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах підприємств.
Названим рішенням затверджено Додаток №1 до Правил, відповідно до якого до складу та властивостей стічних вод підприємств, що приймаються до системи каналізації міста Красний Луч та прилеглих селищ, можуть бути прийняті стічні води, які містять (цитується -відповідно до предмету спору): завислі речовини та речовини, що спливають, у концентрації, що не перевищує 150 мг/л; сульфати -у концентрації, що не перевищує 400 мг/л.
Оцінивши дії ТОВ "Луганськовода", вчинені після отримання ним протоколу розбіжностей від ДП "Донбасантрацит", суд дійшов висновку, що вони відповідають приписам частин 1-5 ст. 181 ГК України, відповідно до яких господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Таким чином, вимоги позивача є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі з підстав, про які йдеться вище у цьому рішенні.
Відповідно до ст.ст.44,47-1 та 49 ГПК України судові витрати у повному обсязі покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, ст.ст.1,19,20 Закону України від 10.01.02 року №2918-ІІІ "Про питну воду та питне водопостачання"; ст.ст.179-181 Господарського кодексу України; п. 1.4 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжилкомгоспу України від 27.06.08 року № 190, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07.10.08 року за №936/15627; п.п.1.5-1.7 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затв. наказом Держбуду України від 19.02.02 року №37, зареєстрованих у Мінюсті України 26.04.02 року за №403/6691; розділом 5 Міських правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста Красний Луч та прилеглих селищ, затверджених рішенням виконавчого комітету Краснолуцької міської ради Луганської області №543 від 25.12.08 року, керуючись ст.ст.4-3,32-34,36,43,44,47,1,49,75,82,84 та 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позов задовольнити у повному обсязі.
2.Врегулювати розбіжності, які виникли між Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганськвода" (постачальник) та Державним підприємством "Донбасантрацит" (споживач) при укладенні договору №141/1 на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 01.01.2011 року, - виклавши пункт 2.3 останнього у редакції позивача, а саме:
"пункт 2.3. Постачальник встановлює для Споживача режим і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації Постачальника, згідно яких забруднюючі речовини стічних вод, що скидаються Споживачем у систему каналізації Постачальника, не повинні перевищувати норм гранично допустимих концентрацій (ГДК). Для Споживача встановлюється наступний перелік гранично допустимих концентрацій (ГДК) забруднень стічних вод:
рН- ;Нітрати -45 мг/л
БСКп -200 мгО2/лФосфати -4,0 мг/л
Завислі речовини -150 мг/лНафтопродукти 1,0 мг/л
Хлориди -300 мг/лХСК -400 мгО2/л
Сульфати -400 мг/лЗалізо 1,0 мг/л
Азо амонійний 25 мг/лХром (ІІІ) -забороняється
Нітрати 3,3 мг/лХром (ІY) мг/л
Мідь -0,03 мг/лКадмій мг/л
Нікель - мг/лАлюміній мг/л
Жир -50 мг/лСульфіди мг/л
Цинк - мг/лСПАР -10 мг/л
Феноли - мг/л
Кобальт - мг/л
Свинець - мг/л
3.Стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит", ідентифікаційний код 32446546, яке знаходиться за адресою: місто Красний Луч, вул. Косіора, 10 Луганської області, - на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганськвода", ідентифікаційний код 35554719, яке знаходиться за адресою: місто Луганськ, кв. Пролетаріату Донбасу, 166, - судові витрати, а саме: державне мито у сумі 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.; видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст.85 ГПК України у судовому засіданні 24.03.11 року оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Рішення складено у повному обсязі та підписано -28 березня 2011 року.
Суддя А.П.Середа