Справа: № 2-а-1839/10 Головуючий у 1-й інстанції: Луценко О.М.
Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
Іменем України
"15" березня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Літвіної Н.М.
суддів: Хрімлі О.Г.
Коротких А.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 24 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про бездіяльність суб'єкта владних повноважень, нарахування та виплату надбавки до пенсії,-
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 24 грудня 2010 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про бездіяльність суб'єкта владних повноважень, нарахування та виплату надбавки до пенсії -задоволено частково.
Визнано неправомірними та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії та забезпечення її виплати відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в період з 01 січня 2010 року по 01 грудня 2010 року.
На вказану постанову суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Колегія суддів дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером за віком та має статус дитини війни.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»- дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Відповідно до чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. .
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України, яке є розпорядником бюджетних коштів по вказаним виплатам, за місцем проживання пенсіонерів, а тому Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва є належним відповідачем по справі.
Колегія суддів критично відноситься до позиції відповідача щодо необхідності застосування Постанови Кабінету Міністрів України № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»від 28 травня 2008 року для регулювання спірних правовідносин, оскільки вказаною постановою встановлювалися розміри соціальних виплат лише на 2008 рік. В 2009-2010 роках нормативні документи, які б встановлювали розмір соціальних виплат не приймалися.
Крім того, зважаючи на пріоритетність закону над підзаконними нормативно-правовими актами, застосовувати в даному випадку необхідно саме положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, відповідачем повинна була нараховуватися і виплачуватися щомісячна державна соціальна допомога позивачу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а тому колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим.
Між тим, при винесення рішення судом першої інстанції було невірно зазначено початкову дату проведення вказаних виплат.
Враховуючи, що позов поданий 01 грудня 2010 року, з урахуванням ст. 99 КАС України позовні вимоги підлягають задоволенню з 01 червня 2010 року по 01 грудня 2010 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.
Згідно до ч. 1 ст. 201 КАС України - підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга -підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні шляхом зазначення в резолютивній частині кінцевої дати здійснення перерахунку додаткової пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 197, 198, 201, 205 та 207 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва -задовольнити частково.
Змінити постанову Оболонського районного суду м. Києва від 24 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про бездіяльність суб'єкта владних повноважень, нарахування та виплату надбавки до пенсії, виклавши абзац третій резолютивної частини постанови наступним чином:
«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії та забезпечити її виплату відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в період з 01 червня 2010 року по 01 грудня 2010 року.»
В решті постанову -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді: