Справа: № 2-а-315/10 Головуючий у 1-й інстанції: Мішін М.І.
Суддя-доповідач: Усенко В.Г.
"17" березня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого -судді Усенка В.Г,
суддів: Бистрик Г.М., Собківа Я.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження матеріали апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області на постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 26 жовтня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області про зобов'язання нарахувати недоотриману щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни, -
У жовтні 2010 року ОСОБА_2 (далі -Позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області (далі - Відповідачів) у якому просила поновити строк та здійснити перерахунок і виплату пенсії як дитині війни, з урахуванням її підвищення на 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період, починаючи з 01.01.2006р. по 31.12.2009р.
Постановою Шполянського районного суду Черкаської області від 26 жовтня 2010 року позовні вимоги задоволено частково. Суд першої інстанції поновив позивачу пропущений з поважних причин строк та визнав бездіяльність відповідача неправомірною і зобов'язав провести перерахунок пенсії з підвищенням її розміру, як дитині війни на 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про соціальний захист дітей війни»за період починаючи з 09.07.2007р. з урахуванням раніше здійснених виплат.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні вимог адміністративного позову.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, зважаючи на наступне. Частиною першою ст. 183-2 КАС України, яка є імперативною нормою встановлюється перелік адміністративних справ щодо яких обов'язково застосовується скорочене провадження. При відкритті провадження в адміністративних справах за позовними вимогами, зазначеними у частині першій ст.183-2 КАС України, суди першої інстанції мають зазначати, що саме скорочене провадження відкривається в адміністративній справі, а постанови суду першої інстанції за результатом розгляду таких справ мають містити виключно відомості, зазначені у частині шостої цієї статті.
Тому, порушення судом першої інстанції особливості провадження справи, а саме розгляд її не у скороченому провадженні, не є перешкодою для апеляційного її розгляду в порядку письмового провадження, в зв'язку з чим і оскарження постанови суду першої інстанції здійснюється в порядку, передбаченому частинами восьмою-десятою ст.183-2 КАС України.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судом першої інстанції встановлено, що строк позивачем пропущено з поважних причин, тому необхідно його поновити та вимога позивача щодо зобов'язання УПФУ здійснити перерахунок і виплату недоотриманих сум щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни у розмірі передбаченому статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 09.07.2007р. є обґрунтованою, оскільки відповідачем порушено її право на отримання такої доплати до пенсії у розмірі, передбаченому Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Як встановлено судом першої інстанції, позивач має статус дитини війни, що підтверджується відповідним посвідченням.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Позивачу нарахування та виплата доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»здійснювалися не в повному обсязі, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначений ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058, згідно якої мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб щорічно встановлюється ЗУ «Про державний бюджет України»на відповідний рік.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо поновлення строку та щодо спірних відносин, що виникли у 2007 році, а саме, що підлягають задоволенню позовні вимоги, починаючи з 09.07.2007р., оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рн/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані неконституційними положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»щодо зупинення дії на 2007 рік статті 6 Закону.
Щодо спірних відносин, що виникли у 2008 році, необхідно зазначити, що пунктом 41 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»та внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року текст статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»викладено в новій редакції. За цією редакцією дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Разом з тим, згідно рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року положення пункту 41 розділу 11 зазначеного Закону визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення статті 6 Закону про соціальний захист дітей війни. Тобто з часу прийняття цього рішення у позивача відновилось право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Рішення Конституційного суду є обов'язковим до виконання на всій території України. В п. 6 вищезазначеного рішення зазначено, що дане рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином за 2008 рік, підлягають задоволенню позовні вимоги лише за період з 22.05.2008р. по 31.12.2008р.
Що стосується позовних вимог за 2009 рік, то листом Вищого адміністративного суду України від 01.12.2009 N 1623/13/13-09 зазначено наступне.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»(у редакції від 18.11.2004, чинній у 2009 році) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції - скасуванню в частині задоволенні вимог адміністративного позову за період, починаючи з 01.01.2008р. по 21.05.2008р. з прийняттям нового судового рішення в цій частині, яким відмовити у задоволенні вимог позову. В іншій частині постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 26 жовтня 2010 року залиши без змін.
Керуючись ст.ст., 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212 КАС України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, -
Апеляційну скаргу управління Шполянському районі Черкаської області задовольнити частково.
Постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 26 жовтня 2010 року, - скасувати в частині задоволення вимог адміністративного позову за період, починаючи з 01.01.2008р. по 21.05.2008р. з прийняттям нового судового рішення в цій частині, яким відмовити ОСОБА_2 у задоволенні вимог адміністративного позову. В іншій частині постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 26 жовтня 2010 року залиши без змін.
Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий -суддя В.Г. Усенко
судді: Г.М. Бистрик
Я.М. Собків