Постанова від 01.03.2011 по справі 2-а-726/2010

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-726/2010 Головуючий у 1-й інстанції: Штих К.М.

Суддя-доповідач: Троян Н.М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" березня 2011 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Троян Н.М..,

суддів: Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 18.10.2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернулася 24.09.2010 року до Канівського міськрайонного суду Черкаської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про зобов'язання провести перерахунок та виплату доплат, передбачених ст. ст. 39, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 05.08.2007 року.

Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 18.10.2010 року позов задоволено частково.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Управління Пенсійного Фонду України в м. Каневі подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в позові. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є інвалідом 3-ї групи внаслідок захворювання пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, отримує пенсію у відповідача та доплату за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до ст.ст. 39, 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі по тексту - Закон).

У відповідності до статті 49 Закону пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом ч. 1 ст. 39 Закону, пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії, яка становить у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:… інвалідам 3 групи - 50 процентів мінімальної пенсії за віком…

Частиною 4 статті 54 зазначеного вище Закону передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:… по IIІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;…

Всупереч ст. ст. 39, 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачу вказані доплати виплачувалися частково, у фіксованому розмірі, визначеному відповідно до ПКМУ № 530 від 28.05.2008 року, а не в кратному відношенні до мінімальної пенсії за віком, як того вимагає вказаний Закон.

Згідно з положеннями ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З огляду на те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має вищу юридичну силу в порівняні з Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року та № 836 від 26.07.1996 року відповідач не правомірно виплачував додаткову пенсію в меншому розмірі ніж це передбачено ст. ст. 39, 50, 54 зазначеного Закону.

Відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч. 2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Зважаючи на ту обставину, що позов було подано 24.09.2010 року, жодних уточнень, доповнень або змін до нього не надходило, суд першої інстанції повинен був прийти до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в межах строку звернення до суду, тобто за період з 24.03.2010 року по дату винесення рішення суду першої інстанції, тому позивач має право на перерахунок не з 01.10.2007 року, а з 24.03.2010 року, оскільки з даним позовом він звернувся 24.09.2010 року.

Отже, позовні вимоги задоволені за період з 01.10.2007 року по 23.03.2010 року включно, слід залишити без розгляду у відповідності до вимог ч. 2 ст. 99 та ч. 1 ст. 100 КАС України, так як пропуск строку звернення до суду є підставою для залишення позовних вимог без розгляду.

Під час винесення рішення судом першої інстанції, не вставлено кінцевих меж періоду, за який позивач має право на вказану доплату до пенсії.

Апеляційна інстанція не може погодитись з висновком суду першої інстанції щодо не зазначення кінцевої дати стягнення відповідних виплат, та вважає за необхідне вказати кінцеву дату, а саме 18.10.2010 року (дата постановлення рішення), оскільки діючим законодавством не передбачено нарахування грошових виплат на майбутнє.

Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, скасувати її та прийняти нову постанову.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга -підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з постановленням нової постанови.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 197, 198, 201, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області -задовольнити частково.

Постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 18.10.2010 року скасувати та постановити нову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

В частині задоволення позовних вимог про перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_2 за період з 01.10.2007 року по 23.03.2010 року включно -залишити без розгляду.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі пов'язані з виплатою пенсії ОСОБА_2 в розмірі меншому встановленого ст.ст. 39,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Каневі Черкаської області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити 6 мінімальних розмірів пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити 50 % мінімальної пенсії за віком на основі прожиткового мінімуму, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 24.03.2010 року по 18.10.2010 року з урахуванням сум раніше проведених виплат за вказаний період.

В задоволенні інших заявлених вимог -відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді: