Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
15 березня 2011 року справа №2а-25402/10/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ляшенка Д.В.
суддів Чумака С.Ю. , Ястребової Л.В.
при секретарі Агейченковій К.О., за участі представника позивача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011р. по справі № 2а-25402/10/0570, за позовом Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” до Відділу Держкомзему у м. Єнакієве Донецької області про скасування припису,-
Встановив:
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу Держкомзему у місті Єнакієве Донецької області про скасування припису від 17.09.2010р. №000074.
В обґрунтування позову підприємство зазначило, що за результатами перевірки Макіївського регіонального виробничого управління з питання дотримання вимог земельного законодавства відповідачем складено акт від 17.09.2010р., яким встановлено порушення позивачем вимог ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України, а саме, земельна ділянка використовується без оформлення правовстановлюючих документів.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем видано припис від 17.09.2010р. № 000074 яким зобов'язано усунути виявлене порушення земельного законодавства.
Позивач вважав зазначений припис таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Державними актами на право постійного користування земельними ділянками серії ЯЯ 058977, 058976, 058975, 058974, 058973, 058972, 058971, 058980, 058981, 058982, 058983, 058984, 058985, 058986, 058987, 058988, 058989, 058990, 058991, 058992, 059033, 059032, 059931, 059030, 059029, 059028, 059027, 059026, 059025, 059024, 059023, 059022, 059021, 059020 підтверджується, що Єнакієвському районному управлінню Державного виробничого об'єднання "Укрпромводчормет" надано в постійне користування 0,3193 га землі.
Рішенням від 23.03.2007р. №5/8.-181 "Про внесення змін у рішення обласної ради від 28.12.2004р. №4/24-557 Державне виробниче об'єднання "Укрпромводчормет" перетворено в Комунальне підприємство "Компанія Вода Донбасу".
Відповідно до Статуту позивача, КП "Компанія Вода Донбасу" є правонаступником ДВП "Укрпромводчормет", у тому числі за всіма отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на КП "Компанія Вода Донбасу".
Таким чином, не має підстав вважати, що земельна ділянка використовується без правовстановлюючих документів.
Також позивач зазначив, що спірний припис не відповідає вимогам п.5.5 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а саме, акт перевірки не підписаний представником юридичної особи.
Постановою суду 1 інстанції у позові відмовлено.
Позивач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою вимоги задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, а представник відповідача за викликом до суду не прибув.
Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом встановлено наступне.
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" є юридичною особою, про що видане відповідне свідоцтво та внесений запис про державну реєстрацію (а.с.46). Позивач діє на підставі Статуту та має відокремлений підрозділ -Макіївське регіональне виробниче управління (а.с.43-45).
Відповідно до п.1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою КМ України від 19.03.2008 року № 224 Державний комітет із земельних ресурсів є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Пунктом 7 Положення встановлено, що Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі і затверджує положення про них.
Відповідач здійснює свою діяльність на підставі Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 17 червня 2008 р. №123 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 липня 2008 р. за №626/15317.
Згідно п.1 вказаного Положення відповідач є територіальним органом Держкомзему, підзвітним та підконтрольним Держкомзему та відповідно Республіканському комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим, головному управлінню Держкомзему в області. Наказом Держкомзему від 08.01.2010р. № 7 затверджено Положення про відділ Держкомзему у місті Єнакієве Донецької області.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать в тому числі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Згідно ст.10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право зокрема давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків, складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Оформлення документів за результатами перевірок визначне п.5 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 року №312 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 р. за №1223/8544
Відповідно до підпункту 5.1 п. 5 вказаного Порядку при проведенні всіх видів перевірок державний інспектор складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
За результатами перевірки Єнакіївського регіонального виробничого управління КП "Компанія "Вода Донбасу" з питань дотримання вимог земельного законодавства відповідачем складено Акт перевірки від 17.09.2010р., яким встановлено порушення позивачем вимог ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України, а саме, земельна ділянка площею 0,3193 га на території Корсунської селищної ради використовується без оформлення правовстановлюючих документів, котрий був отриманий керівником Єнакіївського РВУ Букаловою О.В., про що свідчить її власноручний підпис, а також штамп КП "Компанія "Вода Донбасу" на даному акті (а.с.8).
Пунктом 6.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, з метою усунення наслідків виявленого порушення державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис про їх усунення. Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30-денного строку.
На підставі вказаного Акту перевірки відповідачем видано спірний припис яким позивача зобов'язано усунути виявлене порушення земельного законодавства (а.с.7).
Державним актами на право постійного користування землею серії ЯЯ 058977, 058976, 058975, 058974, 058973, 058972, 058971, 058980, 058981, 058982, 058983, 058984, 058985, 058986, 058987, 058988, 058989, 058990, 058991, 058992, 059033, 059032, 059931, 059030, 059029, 059028, 059027, 059026, 059025, 059024, 059023, 059022, 059021, 059020 Єнакієвському районному управлінню Державного виробничого об'єднання "Укрпромводчормет" надано в постійне користування 0,3193 га землі(а.с.11-42).
Згідно наказу Міністерства промисловості України від 01.08.1996р. №142 Державне виробниче об'єднання по зовнішньому централізованому водопостачанню Донбасу "Укрпромводчормет" перейменоване в Державне виробниче підприємство по зовнішньому централізованому водопостачанню "Укрпромводчормет" та є правонаступником усіх майнових та не майнових прав і обов'язків (а.с.49).
Рішенням Донецької обласної ради від 28.12.2004р. №4/24-557 цілісний майновий комплекс ДВП "Укрпромводчормет" прийнятий з державної в спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходяться в управлінні обласної ради (а.с.48, 104-109).
Рішенням Донецької обласної ради від 23.03.2007р. №5/8-181 "Про внесення змін у рішення обласної ради від 28.12.2004р. №4/24-557 Державне виробниче об'єднання "Укрпромводчормет" перетворено в Комунальне підприємство "Компанія Вода Донбасу" (а.с.47).
Відповідно до Статуту позивача, КП "Компанія Вода Донбасу" є правонаступником ДВП "Укрпромводчормет", у тому числі за всіма отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на КП "Компанія Вода Донбасу" (а.с.43-45).
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України, розпорядження землями територіальної громади, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Згідно ч.2 ст.92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч.3 ст.126 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.
Таким чином, після зміни організаційно-правової форми юридичній особі згідно з вимогами Закону України "Про землеустрій", Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009р. №325, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.08.2009р. за №735/16751, та Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації та зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999р. №43, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 червня 1999 року за №354/3647, позивачу необхідно було звернутися до ліцензованої організації та замовити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо переоформлення державного акту на земельну ділянку, виданого юридичній особі до її реорганізації.
Враховуючи викладене, а також той факт, що ДВП "Укрпромводчормет" було ліквідовано шляхом перетворення в КП "Компанія "Вода Донбасу", а державний акт на право користування землею, виданий саме ДВП "Укрпромводчормет" і має індивідуальних характер, суд правильно вважав, що КП "Компанія "Вода Донбасу" з метою законного користування землею повинно особисто здійснити заходи щодо державної реєстрації цих прав та отримати державний акт на право користування землею.
Відповідач під час винесення спірного припису діяв в межах своєї компетенції та на законних підставах видав оскаржуване рішення.
Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011р. по справі № 2а-25402/10/0570- залишити без задоволення , а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: