Ухвала від 15.03.2011 по справі 2а-3567/10/0516

Головуючий у 1 інстанції - Гонтар А.Л.

Суддя-доповідач - Горбенко К.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2011 року справа №2а-3567/10/0516 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Горбенко К.П.

суддів Лях О.П. , Попова В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 29 листопада 2010 року по справі № 2а-3567/10/0516 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання до перерахунку пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання до перерахунку пенсії.

Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 29 листопада 2010 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області задоволений частково: зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_2 перерахунок і виплату пенсії за віком з жовтня 2010 року відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003р. з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік. В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначили, що частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст..40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводилися відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України віл 28.05.2008р. №530 «про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області і отримує пенсію за віком і після її призначення продовжує працювати.

23.09.2010р. позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але їй у цьому було відмовлено (а.с.14, 10)

Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

За змістом ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року, у редакції, яка була чинною до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону № 1058.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст.40 Закону № 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Згідно за ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для визначення заробітної плати для обчислення пенсії, береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Зміни до ч.4 ст.42 Закону № 1058, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України згідно рішенню Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10рп/2008.

Таким чином, з 22.05.2008 року відновлена дія ст.42 Закону № 1058 у попередній редакції, яка до теперішнього часу не скасована та не зупинена.

Законом України «Про Конституційний Суд України» не передбачено винесення рішень з вказівкою на відновлення попередньої норми. Саме визнання неконституційним правового акту повністю або часткове означає, що недійсним є і вказівка в цьому акті на припинення дії попереднього правового акту в повному обсязі або в тій частині, яка визнана неконституційною.

У відповідності з п.п.3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії у відповідності до Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 статі 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при вирішенні питання про перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком, відповідач мав керуватися безпосередньо приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, статтями 40 та 42 Закону, а не постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення».

Згідно порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 року №4-4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2008 року за № 146/14837, розмір показника середньої заробітної плати (доходу) за 2008 рік (календарний рік, що передує року перерахунку пенсії позивача).

Колегія суддів погоджується із судом першої інстанції відносно того, що вказівка щодо застосування показника заробітної плати за 2007 рік при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам міститься лише у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, який не є нормативно-правовим актом і не ґрунтується на законі, тому не може буди підставою для здійснення перерахунку в іншому ніж зазначено в діючому законодавстві порядку.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії за віком позивачу не було прийнято середню заробітну плату за 2009 рік, що суперечить нормам частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в чинній редакції, що є порушення діючих норм законодавства та прав позивача на правильний перерахунок пенсії.

Тому колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що для перерахунку пенсії позивачу, як застрахованій особі, яка після призначення пенсії продовжує працювати, треба застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, найнятих в галузях економіки за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2009 рік.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія прийшла до висновку, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасована чи змінена з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 183-2, 184, 195, 197, 198 - 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 29 листопада 2010 року по справі № 2а-3567/10/0516 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дружківка Донецької області про визнання дій незаконними та зобов'язання до перерахунку пенсії - залишити без задоволення.

Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 29 листопада 2010 року по справі № 2а-3567/10/0516 - залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий:

Судді: