Постанова від 02.03.2011 по справі 2а-9037/10/1870

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2011 р. Справа № 2а-9037/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

суддів - Шевченко І.Г., Прилипчука О.А.

за участю секретаря судового засідання - Дикач О.О.,

представників відповідача - Іващенко С.В., Почтарьової Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Попівського сільського споживчого товариства до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним рішення ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Попівське сільське споживче товариство, звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції в якому просить визнати недійсним рішення Конотопської МДПІ від 27.07.2010р № 0002752341 про застосування штрафних санкцій у сумі 2810466,25грн. Позовні вимоги обґрунтовуються наступним, 27.07.2010р. було прийняте рішення про застосування штрафних санкцій Конотопською МДПІ №0002752341. Позивач вважає, що такі дії ДПІ протирічать закону,оскільки прийняті на підставі необгрунтованого висновку спеціалістів МДПІ, що викладені у акті перевірки №0352/18/05/23/1765874 від 09.07.10р. Рішення про застосування штрафних санкцій винесено на підставі ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», однак позивач вважає, що у даному випадку слід би було керуватися ст.6 Закону України від 06.06.1996р. «Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках з споживачами у сфері торгівлі,громадського харчування та послуг». Відповідно, штраф повинен призначатися від 10 до 100 неоподаткованих мінімумів громадян. Таким чином, мало місце неправильне застосування закону, який регулює дані правовідносини.

Представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представники відповідача проти позовних вимог заперечували та просили у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на наступне. Працівниками відповідача була проведена планова перевірка дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків, вимог із регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів господарської одиниці Попівського ССТ -«Закусочної» № 43, якою встановлено порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336, а саме при перевірці книги обліку розрахункових операцій №1805000220/2 встановлено, що для перевіряємої господарської одиниці перевищення граничного обсягу розрахункових операцій відбулося 5 червня 2008 року, а саме з 01.01. 2008 року по 05.06.2008 року загальна сума розрахункових операцій склала 75075,40 гривень. Незважаючи на перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій (75,0 тис. грн.), встановленого абз.1 п.2 Постанови №1336, Попівським ССТ у місячний термін, як того вимагає Постанова Кабінету Міністрів України 07 лютого 2001 року № 121 у Конотопській МДП не було зареєстровано реєстратор розрахункових операцій для обліку розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з продажу товарів (надання послуг) на господарську одиницю (відокремлений підрозділ) - «Закусочну» № 43. Як наслідок, у період з 04.07.2008 року по день перевірки розрахункові операції пов'язані з продажем товарів (наданням послуг) у господарській одиниці - «Закусочній» № 43 Попівського ССТ здійснювались без застосування зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій та роздрукування відповідних розрахункових документів (фіскальних касових чеків), що є порушенням п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Таким чином, відповідач вважає, що рішення Конотопської МДШ від 27 липня 2010 року № 0002752341 про застосування до Попівського ССТ на підставі п.1 ст. 17 Закону № 265/95 штрафних (фінансових) санкцій прийнято у відповідності та на підставі норм чинного законодавства.

Суд, заслухавши, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Конотопською міжрайонною державною податковою інспекцією згідно направлень на перевірку від 02 липня 2010 року № 579 та № 580 (а.с. 53- 54) була проведена планова перевірка дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків, вимог із регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів господарської одиниці Попівського ССТ - «Закусочної» № 43, розташованої за адресою: Конотопський район, село Вирівка, вул. Будьонного 36А, за результатами якої складено акт перевірки 06.07.2010 року № 0352/18/05/23/01765874 (далі - акт перевірки а.с.47 - 50).

Актом перевірки, встановлено порушення п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Постанова КМ №1336). Також, в акті перевірки зазначено, що при перевірці книги обліку розрахункових операцій №1805000220/2 встановлено, що для перевіряємої господарської одиниці перевищення граничного обсягу розрахункових операцій відбулося 5 червня 2008 року, а саме з 01.01. 2008 року по 05.06.2008 року загальна сума розрахункових операцій склала 75075,40 гривень, але незважаючи на перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій (75,0 тис. грн.), встановленого абз.1 п.2 Постанови КМ №1336, Попівським ССТ у місячний термін, як того вимагає Постанова Кабінету Міністрів України 07 лютого 2001 року № 121 «Про терміни переведення суб'єктів на облік розрахункових операцій підприємницької діяльності у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» (далі - Постанова КМ №121), у Конотопській МДП не було зареєстровано реєстратор розрахункових операцій для обліку розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі з продажу товарів (надання послуг) на господарську одиницю (відокремлений підрозділ) - «Закусочну» № 43, тобто, у період з 04.07.2008 року по день перевірки розрахункові операції пов'язані з продажем товарів (наданням послуг) у господарській одиниці - «Закусочній» № 43 Попівського ССТ здійснювались без застосування зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій та роздрукування відповідних розрахункових документів (фіскальних касових чеків), в зв»язку з чим відповідачем зроблено висновок про порушенням позивачем п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій загальна сума розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) за період з 04.07.2008 року по 09.07.2010 року склала 562093 грн. 25 коп. у тому числі: за період з 04.07.2008 року по 31.12.2008 року -137 755 грн.; з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року - 257766 грн. 74 коп. та з 01.01.2010 року по 09.07.2010 року - 166571 грн. 51 копійка (а.с.51).

На підставі матеріалів перевірки Конотопською МДПІ прийнято рішення від 27 липня 2010 року № 0002752341 про застосування 7 Закону № 265/95 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2810466,25 грн. - п'ятикратний розмір не проведених через РРО розрахункових операцій після перевищення граничного розміру їх проведення без застосування РРО (562093,25грн. х 5) (а.с. 27).

Позивач оскаржував вказане рішення в межах процедури, передбаченої п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до ОДПС вищестоящого рівня, але рішенням ДПА України №23574/7/25-0415 від 03.11.10 рішення Конотопської МДШ було залишене без змін, а скарги Попівського ССТ - без задоволення (а.с. 8-9).

Суд погоджується з висновками відповідача викладеними в акті перевірки щодо встановленого порушення виходячи з наступного.

Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Пунктами 1,2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Стаття 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема: у п'ятикратному розмірі разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій.

Щодо посилання позивача на Закон України від 6 червня 1996 року № 227/96-ВР «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій і товарне - касових книг при розрахунках у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», таке посилання, зокрема на ст. 6 вказаного Закону, суд вважає безпідставним, оскільки на даний час діє Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно ст. 10 вказаного Закону перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 затверджено перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій із використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій та встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим. Відповідно до п. 2 вказаної Постанови та п. 4 Переліку на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів (надання послуг) роздрібної торгівлі та громадського харчування на території села, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації, а також сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва визначено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим у розмірі 75 тис. гривень.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 07.02.2001 року № 121 при перевищенні граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій суб'єкти підприємницької діяльності протягом місяця повинні перейти на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. Як вбачається з матеріалів перевірки що за період з 01.01.08 по 31.12 2008 року загальна сума розрахункових операцій у господарській одиниці "Закусочній " с. Вирівка склала 213913,47 грн., у тому числі з 01.01.08 по 05.06.2008 року ця сума склала 75075,40 грн., тобто станом на 5 червня 2008 року магазин перевищив встановлені постановою КМУ № 1336 обмеження, цей факт позивач не спростовував.

Тобто, підприємством не виконані вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 і починаючи з 4 липня 2008 року розрахункові операції продовжували здійснюватись без застосування реєстратора розрахункових операцій, що є порушенням пунктів 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Разом з тим суд зазначає, відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на викладене фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.

Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Отже, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним. Враховуючи те, що фактично порушення законодавства було виявлене податковим органом в липні 2010 року, то штрафні санкції підлягають застосуванню за період з липня 2009 р. Відтак,оскаржуване рішення в частині застосування штрафних санкцій за період з серпня 2008 року по червень 2009 року, що складає 1 368 669, 95 грн., підлягає визнанню протиправним.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Попівського сільського споживчого товариства до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення від 27 липня 2010 року № 0002752341 Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних санкцій до Попівського сільського споживчого товариства в частині застосування штрафних санкцій в сумі 1 368 669,95 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 09 березня 2011 року.

Головуючий суддя (підпис) В.О. Павлічек суддя (підпис) І.Г. Шевченко

суддя (підпис) О.А. Прилипчук

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек