24 березня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/1841/11
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Супруна Є.Б.,
при секретарі - Авдєєнко Є.В.,
за участю відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Гадяцького районного центру зайнятості Полтавської області до ОСОБА_1 про відшкодування коштів, -
09 березня 2011 року Гадяцький районний центр зайнятості Полтавської області (далі - Гадяцький РЦЗ, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про відшкодування безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 1 799,42 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що ОСОБА_1 реєструючись у Гадяцькому РЦЗ як безробітний для отримання відповідного статусу, був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності, що суперечить вимогам Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Центрі зайнятості у період з 19.09.2008 р. по 18.02.2009 р. відповідач незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 1 799,42 грн.
Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на ту обставину, що доходів від підприємницької діяльності не отримував.
З у рахуванням приписів ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе провести розгляд справи за даною явкою сторін.
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до наступних висновків.
Суд встановив, що 19.09.2008 р. ОСОБА_1 звернувся до Гадяцького РЦЗ із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує.
Наказом Гадяцького РЦЗ від 19.09.2008 р. №080919 відповідачу надано статус безробітного з 19.09.2008 р. та призначено допомогу по безробіттю.
19.02.2009 р. відповідач знятий з обліку у Центрі зайнятості на підставі наказу №НТ090219, у зв'язку з чим йому припинено виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ (далі -Закон №1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з ч.2 ст. 12 Закону №1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. №803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 був зареєстрований як безробітний у Гадяцькому РЦЗ з 19.09.2008 р. по 19.02.2009 р.
Відповідно до пп."б" п.3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно п.5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. №60/62, (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 р. №121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005р. №23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 р. №368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за №1523/11803.
Судом досліджено довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зі змісту якої встановлено, що 01.07.2008 р. до державного реєстру включено відомості про фізичну особі - підприємця ОСОБА_1. Відомості щодо державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця відсутні.
Таким чином, на момент звернення до Центру зайнятості ОСОБА_1 залишався приватним підприємцем, незалежно від того, отримував він доходи від підприємницької діяльності чи ні.
Згідно із Законом України "Про зайнятість населення" підприємці належать до зайнятого населення, а тому для набуття статусу безробітного ОСОБА_1 потрібно було скасувати свою реєстрацію як підприємця.
Отже, при зверненні до Гадяцького РЦЗ ОСОБА_1 у заяві про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю надав неправдиві відомості про те, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, що призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю у розмірі 1 799,42 грн.
Згідно пункту 6 Порядку №60/62 у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно довідки Гадяцького РЦЗ від 29.11.2010 р. №1602101888 за період перебування на обліку ОСОБА_1 отримав допомогу по безробіттю у розмірі 1 799,42 грн.
Гадяцьким РЦЗ видано наказ від 30.08.2010 р. №119 про повернення допомоги по безробіттю в сумі 1 799,42 грн.
Проте, на момент розгляду справи судом кошти на розрахунковий рахунок позивача від ОСОБА_1 не надійшли. У судовому засіданні відповідач підтвердив факт невиконання наказу Гадяцького РЦЗ від 30.08.2010 р. №119.
З огляду на приведене позовні вимоги суд визнає обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Гадяцького районного центру зайнятості Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Гадяцького районного центру зайнятості Полтавської області суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 1 799,42 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 25 березня 2011 року.
Суддя Є.Б. Супрун