23 березня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/1754/11
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.,
при секретарі - Пшенишного В.С.,
за участю:
представника позивача - Столович В.О.
представника прокуратури - Кармазіної І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора м. Полтави в інтересах Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Агрофірма Стасі" про стягнення штрафних санкцій, -
02 березня 2011 року позивач Прокурор м. Полтави в інтересах Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до до ВАТ "Агрофірма Стасі" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 15300,00 грн., посилаючись на порушення відповідачем вимог законодавства про державне регулювання ринку цінних паперів щодо розкриття річної інформації емітентом.
Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представника позивача в судовому засіданні позов підтримала.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, адміністративний позов визнав.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок".
Відповідно до положень статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється:
для акціонерних товариств - з дня державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно;
для емітентів облігацій - з дня реєстрації випуску облігацій до 31 грудня звітного року включно.
Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок.
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.
Згідно з вимогами пункту 1 глави 5 розділу 7 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 №1591 (надалі - Положення №1591) 1. Розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Пунктом 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до пунктів 5 та 6 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так, на підставі моніторингу розкриття на фондовому ринку особливої інформації емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено, що відповідач не розмістив регулярну річну інформацію за 2009 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (стрічці новин), чим порушив вимоги пункту 1 глави 1 та пункту 1 глави 7 розділу V Положення № 1591.
За цим фактом позивачем складено акт №147-ПО від 08 грудня 2010 року про правопорушення на ринку цінних паперів. За результатами розгляду справи постановою №149-ПО від 16 грудня 2010 за правопорушення на ринку цінних паперів до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн.
На підставі моніторингу розкриття на фондовому ринку особливої інформації емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено, що відповідач не опублікував в одному з офіційних друкованих видань у встановлені терміни регулярну річну інформацію за 2009 рік, чим порушив вимоги пункту 1 глави 1 та пункту 1 глави 7 розділу V Положення № 1591.
За результатами перевірки позивачем складено акт №148-ПО від 08 грудня 2010 року про правопорушення на ринку цінних паперів. За результатами розгляду справи постановою №150-ПО від 16 грудня 2010 року за правопорушення на ринку цінних паперів до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн.
На підставі моніторингу розкриття на фондовому ринку особливої інформації емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено, що відповідачем не подано до Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну річну інформацію за 2009 рік, чим порушено вимоги пункту 1 глави 1 та пункту 1 глави 7 розділу V Положення № 1591.
За результатами перевірки позивачем складено акт №149-ПО від 08 грудня 2010 року про правопорушення на ринку цінних паперів. За результатами розгляду справи постановою №151-ПО від 16 грудня 2010 року за правопорушення на ринку цінних паперів до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 5100,00 грн.
16 грудня 2010 року позивачем на адресу відповідача надіслано вищезазначені постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Вищезазначені постанови в судовому порядку не оскаржувались.
Відповідно до положень статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до статті 121 Конституції України, на прокуратуру покладено представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до положень частини 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадян або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до частини 5 статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру", прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законодавством.
Як встановлено судом, на час розгляду справи сума санкцій у розмірі 15300,00 грн. не у добровільному порядку відповідачем не сплачена, а отже підлягає стягненню у примусовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Прокурора м. Полтави в інтересах Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Агрофірма Стасі" про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Агрофірма Стасі" (38541, Полтавська область, Диканський район, с. Стасі, код ЕДРПОУ 00857924, р/р 26001522103 в АБ "Полтава-банк", МФО 331489) на користь Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Жовтнева, 45, м. Полтава, 36001, р/р 31117106700107 в УДК в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 24559781) штрафні санкції в розмірі 15300 (п'ятнадцять тисяч триста) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 25 березня 2011 року.
Суддя А.О. Чеснокова