Постанова від 22.03.2011 по справі 2а/0570/3069/2011

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2011 р. справа № 2а/0570/3069/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 40 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Козаченка А.В.

при секретарі Карапетьян О.М.

за участю:

представника позивача Волощук О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кверкус» про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономіки від 06.05.2010р. №518,

ВСТАНОВИВ:

Міністерство економіки України звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кверкус» про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономіки від 06.05.2010р. №518.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Міністерство економіки України, на підставі подання Державної податкової адміністрації України від 19.03.2010р. №2019/5/22-6015, наказом від 06.05.2010р. №518 «Про застосування спеціальних санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» застосувало до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кверкус» спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

У відповідь на лист Міністерства економіки України від 19.07.2010р. №4202-29/1004, ДПА України надіслано лист від 17.08.2010р. №10094/5/22-6016, відповідно до якого відповідачем не усунуті порушення вимог ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Відповідно до частини 2 ст. 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, санкції, зазначені в цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової, контрольно-ревізійних служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.

Також позивач зазначає, що між ТОВ «Кверкус» та компанією-нерезидентом ТОВ «Бизнес-Нева» (РФ) було укладено імпортний контракт від 12.11.2007р. за №1 на поставку нафтопродуктів: дизельного палива.

На виконання зазначеного контракту ТОВ «Кверкус» через ЗАТ «ОТП Банк» було здійснено авансовий платіж від 22.11.2007р. у розмірі 211000,00 доларів США. Відповідно до діючої на час здійснення зовнішньоекономічної операції редакції Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», термін відстрочення поставки становив 90 календарних днів, але, враховуючи положення ст. 58 Конституції України, застосуванню підлягає норма редакції, що діяла після внесення змін до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» і передбачала строк здійснення поставки 180 календарних днів. Таким чином, законодавчий строк надходження товару за авансовим платежем від 22.11.2007р. закінчився 20.05.2008р.

Крім того, на виконання зазначеного контракту ТОВ «Кверкус» через ЗАТ «ОТП Банк» було здійснено авансовий платіж від 11.01.2008р. у розмірі 148000 доларів США на користь нерезидента ТОВ «Бизнес-Нева» (РФ). Строк надходження товару - 09.07.2008р.

В ході перевірки Жовтневою МДПІ м. Маріуполя резидента ТОВ «Кверкус» (акт від 26.02.2010р. №390/22-011-1/31891710) було встановлено ненадходження товару від нерезидента ТОВ «Бизнес-Нева» (РФ) за контрактом від 12.11.2007р. №1 у законодавчо встановлені терміни, а саме: в сумі 136600 доларів США за період з 21.05.2008р. по 16.02.2010р.; в сумі 148800 доларів США за період з 10.07.2008р. по 16.02.2010р., що призвело до порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в редакції, що діяла з 01.01.2008р. по 24.11.2009р.

Позивач вказує, що термін, на який слід продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Кверкус», є термін до усунення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності - ТОВ «Кверкус» порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в редакції, що діяла з 01.01.2008р. по 24.11.2009р., а саме до погашення заборгованості шляхом поставки товару на митну територію України або шляхом повернення авансового платежу на валютні рахунки ТОВ «Кверкус» у розмірі 285,4 тис. доларів США, що виникла при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 12.11.2007р. №1, укладеного між ТОВ «Кверкус» та компанією-нерезидентом ТОВ «Бизнес-Нева» (РФ).

На підставі викладеного позивач просив подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ «Кверкус» наказом Мінекономіки від 06.05.2010р. №518 на термін до усунення ТОВ «Кверкус» порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діяла з 01.01.2008р. по 24.11.2009р.), а саме до погашення заборгованості шляхом поставки товару на митну територію України або шляхом повернення авансового платежу на валютні рахунки ТОВ «Кверкус» у розмірі 285,4 тис. доларів США, що виникла при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 12.11.2007р. №1, укладеного між ТОВ «Кверкус» та компанією-нерезидентом ТОВ «Бизнес-Нева» (РФ).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеній в позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до ч.11 ст.35 КАС України, своїх заперечень та заяв про відкладення розгляду справи до суду не надав.

За таких підстав і відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача та на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Кверкус» зареєстровано як юридична особа, включено до ЄДРПОУ за номером 31891710 та знаходиться на податковому обліку в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції м. Маріуполя.

Відповідно до ч.2 ст.50 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позивачем по справі може бути в тому числі і суб'єкт владних повноважень, а юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень можуть бути відповідачами, крім зазначених в пунктах 1-4 ч.4 ст.50 цього ж кодексу випадках, також і в інших випадках, встановлених законом.

Спеціальним законодавством, а саме Законом України “Про зовнішньоекономічну діяльність” встановлено випадки, за наявності яких юридична особа може виступати у якості відповідача в адміністративній справі.

Згідно Акту Жовтневої МДПІ м. Маріуполя від 26.02.2010р. №390/22-011-1/31891710 про результати позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Кверкус» з питань дотримання вимог валютного законодавства за період з 12.11.2007р. по 16.02.2010р. встановлено, що у період, який перевірявся, ТОВ «Кверкус» здійснювались імпортні операції з нерезидентом ТОВ «Бизнес-Нева» (Російська Федерація), згідно укладеного контракту №1 від 12.11.2007р. на поставку нафтопродуктів: дизельного палива.

Також, зазначеним Актом перевірки встановлено, що відповідно до вищевказаного контракту ТОВ «Кверкус» перерахувало грошові кошти (предоплата) на рахунок ТОВ «Бизнес-Нева» відповідно до платіжних доручень з відмітками ЗАТ «ОТП Банк» (р/р 26006201308957): №1 від 22.11.2007р. на суму 211000,00 доларів США (1065550,00 грн. по курсу 5,05); №2 від 11.01.2008р. на суму 148800,00 доларів США (751440,00 грн. по курсу 5,05). Законодавчій строк надходження товару 20.05.2008р. та 09.07.2008р. відповідно.

Ввезення товару (дизельне паливо) на митну територію України відбулось 15.01.2008р. відповідно до ВМД №703040406/8/600046 на загальну суму 375720,00 грн. (74400 доларів США по курсу НБУ 5,05).

За результатами перевірки товар на загальну суму 285400,00 доларів США (1441270,00 грн.) не надійшов на адресу ТОВ «Кверкус».

Перевіркою встановлено порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» №185/94-ВР від 23.09.1994р. (зі змінами та доповненнями), що призвело до ненадходження товару від нерезидента ТОВ «Бизнес-Нева» (РФ) по контракту №1 від 12.11.2007р. у законодавчо встановлені терміни: в сумі 136600,00 доларів США (689830,00 грн.) за період з 21.05.2008р. по 16.02.2010р.; в сумі 148800,00 доларів США (751440,00 грн.) за період з 10.07.2008р. по 16.02.2010р.

Виходячи з цього, нарахування пені відбулося за період з 21.05.2008р. по 05.06.2008р.

ТОВ «Кверкус» звернулось до Арбітражного суду м. Санкт-Петербург та Ленінградської області стосовно стягнення простроченої заборгованості з нерезидента ТОВ «Бизнес-Нева» (РФ). Рішенням Арбітражного суду м. Санкт-Петербург та Ленінградської області від 07.10.2008р. №А56-15918/2008 позов ТОВ «Кверкус» стосовно стягнення простроченої заборгованості з нерезидента ТОВ «Бизнес-Нева» (РФ) задоволено в повному обсязі.

Станом на останній день перевіряємого періоду - 16.01.2010р., дебіторська заборгованість ТОВ «Кверкус» по контракту №1 від 12.11.2007р., укладеному з нерезидентом ТОВ «Бизнес-Нева» (РФ) складає 285400,00 доларів США (1411718,32 грн. по курсу НБУ - 5,05 станом на 21.05.2008р. та 4,8514 станом на 10.07.2008р.).

Відповідно до ст. 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” передбачено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності може бути застосовано, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки (спеціальна санкція).

Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Відповідно до п.1.1 Наказу Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 року №52, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 травня 2000р. за №260/4481 (далі за текстом - Наказ), спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Згідно з п.1.2 Наказу, санкції застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Відповідно до п.1.3 Наказу, санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Згідно з пунктами 1.5 та 1.6 Наказу, суб'єкти господарювання, до яких, у встановленому порядку, застосована спеціальна санкція тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, не мають права укладати правочини, що передбачають проведення зовнішньоекономічних операцій іншими особами або на користь інших осіб за дорученням чи передачу майна у строкове користування з метою проведення зовнішньоекономічної діяльності, а також правочини, що передбачають проведення зовнішньоекономічних операцій іншими особами чи на користь інших осіб за дорученням або передачу майна у строкове користування з метою проведення зовнішньоекономічної діяльності в Україні чи з товарами українського походження.

Відповідно до п.1.7 Наказу, дія спеціальних санкцій - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності та індивідуального режиму ліцензування, що застосовуються до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, поширюється на всі види зовнішньоекономічної діяльності, зазначені у статті 4 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, операції за якими здійснюються українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності.

Пунктом 3.1 Наказу передбачено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею 4 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, за винятком: завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції.

Для завершення таких операцій українському суб'єктові зовнішньоекономічної діяльності необхідно у встановленому порядку отримати разову (індивідуальну) ліцензію Міністерства економіки України.

Статтею 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” передбачено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Відповідно до ч.9 ст.37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. При цьому, суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Митні органи, реалізуючи митну політику України, виконують такі завдання, як у тому числі виконання та контроль за додержанням законодавства України з питань митної справи; здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, удосконалення форм і методів їх здійснення; боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що підприємством було допущено порушення статті 2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року по 24.11.2009 року), за що до підприємства слід застосувати спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Оскільки на підставі подання Державної податкової адміністрації України від 19.03.2010 року №2019/5/22-6015, Міністерство економіки України наказом від 06.05.2010 року №518 до ТОВ «Кверкус» вже було застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року по 24.11.2009 року), при цьому вказані порушення на теперішній час не усунуті, суд вважає необхідним продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ «Кверкус».

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, згідно ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, враховуючи вищенаведені правові норми та досліджені обставин в їх сукупності, суд вважає, що позивачем у судовому засіданні доведено необхідність продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кверкус» про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономіки від 06.05.2010р. №518, задовольнити в повному обсязі.

Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кверкус» наказом Міністерства економіки України від 06.05.2010р. №518 на термін до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «Кверкус» порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (у редакції, що діяла з 01.01.2008р. по 24.11.2009р.), а саме до погашення заборгованості шляхом поставки товару на митну територію України або шляхом повернення авансового платежу на валютні рахунки Товариства з обмеженою відповідальністю «Кверкус» у розмірі 285,4 тис. доларів США, що виникла при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 12.11.2007р. №1, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Кверкус» та компанією-нерезидентом Товариством з обмеженою відповідальністю «Бизнес-Нева» (Російська Федерація).

Постанова в повному обсязі виготовлена 25.03.2011 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Козаченко А.В.