Україна
10 березня 2011 р. справа № 2а/0570/1729/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:50
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Кішенковій Г.О.
за участю: представника позивача - Еллі В.В.(за довіреністю від 26.01.2011 року),
представника відповідача - Фомічової Л.О. (за довіреністю від 28.02.2011 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за адресою: 83052, місто Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 46774,14 грн.,-
У лютому 2011 року Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулась до суду з позовом до Комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 46774,14 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», п. п. 4 та 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», на виконання Наказу від 19 жовтня 2010 року №117 та відповідно до п.4.1.1 Плану роботи на 4 квартал 2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області була проведена планова перевірка Комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, за результатами якої прийнято рішення від 12 листопада 2010 року №454 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 46774,14 грн.
Рішення разом з претензією від 12 листопада 2010 року №05-04/454-454 на вказану у рішенні суму, направлено на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми економічних санкцій. Інформації щодо виконання зазначеного рішення відповідачем надано не було. Тому просить стягнути з відповідача суму застосованих економічних санкцій у розмірі 46774,14 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена планова перевірка Комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, за результатами якої прийнято акт №760 від 08 листопада 2010 року, в якому вказувалося на те, що включення у вартість послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, тарифи на які регулюються, фактично виконаних не в повному обсязі послуг з обслуговування димвентканалів; дератизації, дезінсекції з 01.04.2010 року по 01.11.2010 року; застосування тарифів на послуги з водопостачання з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний з 01.11.2009 року по 01.11.2010 року; застосування тарифів на послуги водопостачання з порушенням запроваджених методів регулювання, а саме: для релігійних організацій застосування тарифів для інших споживачів замість тарифів для населення з 01.03.2010 року по 01.10.2010 року; допущення арифметичної помилки в листопаді 2009 року; стягнення плати за послуги, які не передбачені діючим законодавством з 01.11.2009 року по 01.11.2010 року, чим порушено вимоги ст.ст. 20,21,22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; п. 21 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 року №959 (із змінами та доповненнями); п.2.10, 2.1 Положення про впровадження по будинкових та квартирних засобів обліку споживання холодної та гарячої води і теплової енергії, їх технічного обслуговування, ремонт та повірку в наявному житловому фонді, затвердженого розпорядженням Голови Донецької обласної Державної адміністрації від 18.02.2003 року №76; рішення Очеретинської селищної ради від 14.09.2006 року №54 «Про тарифи на послуги по утриманню жила та прибудинкової території по КП ОЖКГ», що призвело до отримання необґрунтованої суми виручки у розмірі 15591,38 грн.
За результатами розгляду акту прийнято рішення №454 від 12 листопада 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 46774,14 грн., з них: безпідставно отримана сума виручки - 15591,38 грн. та штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки - 31182,76 грн.
Рішення разом з претензією №05-04/454-454 від 12 листопада 2010 року, на вказану у рішенні суму, направлені на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін, шляхом самостійного перерахування суми санкцій.
Статтею 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів відповідними державними органами здійснюється державний контроль за цінами.
Згідно з пунктом 6 та 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року №1819 визначено, що територіальні органи Держцінінспекції - Державні інспекції з контролю за цінами в областях мають право, зокрема, приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року №298/519, передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни.
Відповідно до пункту 1 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року №1222, цей Порядок визначає механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.
Пунктом 2 цього Порядку передбачено, що декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця на 1 відсоток.
Аналогічне положення міститься в розпорядженні голови Донецької обласної Державної адміністрації від 03 грудня 2007 року №750 «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари».
Актом перевірки і рішенням суб'єкта владних повноважень встановлено порушення відповідачем наведених вимог законодавства.
Відповідальність за порушення державної дисципліни цін встановлена статтею 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідно до вимог пункту 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року №298/519, вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
За наявності факту порушення відповідачем державної дисципліни цін, що знайшло підтвердження в ході розгляду справи, суб'єктом владних повноважень прийнято рішення про застосування економічних санкцій.
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки сума економічних санкцій в розмірі 46774,14 грн. у встановлений строк та станом на день розгляду справи самостійно перерахована не була, тому виходячи з вимог законодавства вона підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» про примусове стягнення суми застосованих економічних санкцій у розмірі 46774,14 грн., - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Очеретинське житлово-комунальне господарство Очеретинської селищної ради» (код ЄДРПОУ 32976496) на користь Державного бюджету України (д/р №31116106700097 в УДК м.Ясинувата Донецької області, код ЄДРПОУ 34686701, банк одержувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100) суму економічних санкцій у розмірі 46774 (сорок шість тисяч сімсот сімдесят чотири) грн. 14 (чотирнадцять) коп.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 10 березня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 15 березня 2011 року.
Суддя Фещук А.В.