79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
21.03.11 Справа№ 02-4/2-13-45
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2010р. у справі № 2а-9598/10/1370 за позовом Військового прокурора Західного регіону України в інтересах держави в особі позивача 1: Міністерства оборони України, м.Київ; позивача 2: Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління, м.Львів; позивача 3: Державного підприємства Міністерства оборони України „Івано-Франківський ліспромкомбінат” в особі його структурного підрозділу Сколівського військового лісгоспу, м.Сколе Львівської області; позивача 4: Самбірської квартирно-експлуатаційної частини району, м.Самбір Львівської області; позивача 5: Мукачівської квартирно-експлуатаційної частини району, м.Мукачево Закарпатської області до відповідача: Росохацької сільської ради Сколівського району Львівської області, с.Росохач Сколівського району Львівської області, третя особа-1 на стороні позивача: Національний природній парк „Сколівські бескиди”, м.Сколе Львівської області третя особа-2 на стороні позивача: Навчально-спортивна база зимових видів спорту „Тисовець” МО України, м.Сколе Львівської області третя особа-3 на стороні відповідача: Комунальне підприємство Львівської обласної ради „Стрийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки”, м.Стрий Львівської області про визнання недійсним правочину та витребування земельних ділянок, передано для розгляду Сколівському районному суду як адміністративному, виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним підсудні адміністративні справи, в яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно з ч.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні справи, яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.
Частиною 3 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється через органи місцевого самоврядування - сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно з ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Як вбачається з матеріалів справи, однією із сторін є Росохацька сільська рада Сколівського району Львівської області - орган місцевого самоврядування.
За таких обставин суд дійшов висновку, що справа, за предметною підсудністю підсудна місцевому загальному суду як адміністративному.
За встановленим ч.2 ст.19 КАС України правилом територіальної підсудності, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті стосовно конкретної фізичної особи чи юридичної особи вирішуються за місцем знаходження - цієї особи позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
Відповідно до п.2 ст.22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил предметної підсудності.
Враховуючи зазначене вище, а також те, що предметом розгляду у даній справі є визнання недійсним правочину, укладеного на підставі акту органу місцевого самоврядування та на його виконання, а також застосування наслідків такого - витребування земельних ділянок, - суд дійшов висновку про передачу справи до Сколівського районного суду Львівської області.
Незважаючи на це, що ухвалу суду не оскаржено, що ухвала суду є чинною, однак її вимог не виконано і справи за визначеною підсудністю не передано.
Крім того, відповідно до частини першої статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
За правовою позицією Конституційного Суду України предметами відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення. Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" (абзац другий пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 26 березня 2002 року N 6-рп/2002). Зокрема, згідно з цим законом до питань місцевого значення належить регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин відповідно до закону (пункт 34 частини першої статті 26).
Конституційний Суд України вважає, що системний аналіз положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (частини першої статті 10, статей 16, 17, 18, 25, 26 та інших) свідчить, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу. Як суб'єкти владних повноважень органи місцевого самоврядування вирішують в межах закону питання в галузі земельних відносин.
Отже, положення частини першої статті 143 Конституції України "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції" стосується вирішення органами місцевого самоврядування як суб'єктами владних повноважень питань, визначених законами, зокрема, у галузі земельних відносин.
Відповідно до пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.
Конституційний Суд України вважає, що ці повноваження охоплюються зазначеним у статті 143 Конституції України поняттям "інші питання місцевого значення", а тому при їх здійсненні сільські, селищні, міські ради виступають як суб'єкти владних повноважень, які реалізують розпорядчі та інші функції.
За Конституцією і законами України публічно-правові спори в Україні розглядають і вирішують Конституційний Суд України, суди загальної юрисдикції в порядку кримінального та адміністративного судочинства (статті 13, 15 Закону України "Про Конституційний Суд України", стаття 17 Кодексу).
Конституційний Суд України вважає, що вирішення земельних спорів фізичних та юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності належить до юрисдикції адміністративних судів, крім публічно-правових спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (частина друга статті 4, пункт 1 частини першої, частина друга статті 17 Кодексу).
Оскільки Росохацька сільска рада приймаючи рішення № 10 від 25.04.2006р. „Про прийняття на баланс сільської ради земельної ділянки площею 10,2 га від Міністерства оборони України” реалізовувала повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, визначених ст.12 Земельного кодексу України і діяла у відповідності до п.34 ст. 26 Закону Україи „Про місцеве самоврядування в Україні” і укладення правочину від 24.03.2006р. між державним підприємством МО України „Івано-Франківський ліспромкомбінат” в особі Сколівського військового лісництва та Росохацькою сільською радою Сколівського району Львівської області здійснювалось на виконання рішення Росохацької сільської ради № 10 від 25.04.2006р., що зобов'язувало сільську раду діяти у відповідності до прийнятого рішення, то відповідно до рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010р. № 10-рп-2010 сільська рада при вирішенні питання про прийняття на баланс земельної ділянки пл.10,2 га діяла як суб'єкт владних повноважень і такий спір господарському суду не підвідомчий.
Згідно п.п. 1 п. 7 ст.3, п.п. 1 п.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних осіб чи юридичних осіб із суб”єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Після початку діяльності окружних адміністративних судів повноваження місцевих господарських судів припинено. Проте, що справа підлягає адміністративній юрисдикції підтверджено ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2010р.у справі № 2а-9598/10/1370, а тому у прийнятті даної позовної заяви слід відмовити.
Керуючись п.2 ст.62 ГПК України, суд -
У прийнятті позовної заяви - відмовити.
Суддя