Україна
14 березня 2011 р. справа № 2а/0570/1738/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповського Є.В.
при секретарі Пригода О.В.
за участю:
представника позивача Мірошниченко О.М.
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Макіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_3 про стягнення суми переплати допомоги по безробіттю у розмірі 5762,17 гривень,
Макіївський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 про стягнення суми переплати допомоги по безробіттю у розмірі 5762,17 гривень.
В обґрунтування позову зазначив, що до Макіївського МЦЗ, як шукаюча роботу. Двічі зверталась ОСОБА_3, яка визнавалась безробітною з призначенням виплати допомоги по безробіттю за період з 05.10.2007 року по 17.06.2008 року та з 02.09.2008 року по 28.01.2009 року.
Макіївським міським центром зайнятості, при розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, було встановлено, що ОСОБА_3 з 14.03.2005 року і по теперішній час являється підприємцем, згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (акти перевірки Макіївського МЦЗ від 08.09.2010 року № 64 та № 68).
На підставі вищевказаного, директором Макіївського МЦЗ було прийняте рішення про відшкодування коштів ОСОБА_3 (наказ від 16.09.2010 року № 741).
У своїй заяві від 02.09.2008 року про надання статусу безробітного ОСОБА_3 зобов'язалася добровільно повернути зайво виплачене їй матеріальне забезпечення на випадок безробіття у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості.
Листом Макіївського МЦЗ від 17.09.2010 року № 04-11/7347 ОСОБА_3 було запропоновано у добровільному порядку повернути незаконно отримані нею кошти у загальній сумі 5762,17 гривень, який вона отримала особисто 24.09.2010 року.
До теперішнього часу сума боргу залишилась не відшкодованою.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача переплачену допомогу по безробіттю в сумі 5762,17 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце слухання справи був повідомлений належним чином, своїх заперечень та заяв про відкладення слухання справи до суду не надав.
За таких обставин і відповідно до ст. 128 КАС суд визнав можливим розглянути справу без участі відповідача та на підставі доказів наявних у матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що до Макіївського МЦЗ, як шукаюча роботу. Двічі зверталась ОСОБА_3, яка визнавалась безробітною з призначенням виплати допомоги по безробіттю за період з 05.10.2007 року по 17.06.2008 року та з 02.09.2008 року по 28.01.2009 року.
Макіївським міським центром зайнятості, при розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, було встановлено, що ОСОБА_3 з 14.03.2005 року і по теперішній час являється підприємцем, згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (акти перевірки Макіївського МЦЗ від 08.09.2010 року № 64 та № 68).
За період знаходження на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного ОСОБА_3 незаконно отримала матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 5762,17 гривень.
Листом Макіївського МЦЗ від 17.09.2010 року № 04-11/7347 ОСОБА_3 було запропоновано у добровільному порядку повернути незаконно отримані нею кошти у загальній сумі 5762,17 гривень, який вона отримала особисто 24.09.2010 року.
До теперішнього часу сума боргу добровільно не повернута.
У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.
Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Макіївський міський центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого Закону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі. До зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ст.2 зазначеного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Абзацем 2 п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007р. №219 із змінами, затвердженими постановою КМ України від 16.07.2008р. №640 передбачено, що зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.
Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-111 від 02.03.2000р., застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного та на виплату йому допомоги по безробіттю у вищевказаний період, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 5762,17 гривень.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 88, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Макіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_3 про стягнення суми переплати допомоги по безробіттю у розмірі 5762,17 гривень, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 (86133, АДРЕСА_1) на користь Макіївського міського центру зайнятості (86157, Донецька область, м. Макіївка, вул. Шевченко, б. 28/56) суму переплати допомоги по безробіттю у розмірі 5762,17 гривень на р/р 37179300901064 в УДК Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 13543682.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 14 березня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.