Справа: № 2а-4086/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Спиридонова В.О.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
Іменем України
"24" лютого 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Сауляка Ю.В.
Федорової Г.Г.
при секретарі Корженковій І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вотерпарк -Бориспіль»на постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 липня 2010 року по справі за позовом Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вотерпарк - Бориспіль»про стягнення заборгованості, -
Позивач -Бориспільська об'єднана державна податкова інспекція Київської області звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вотерпарк -Бориспіль»про стягнення з відповідача податкової заборгованості по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік у сумі 429086,49 грн., у тому числі 426459,61 грн. основного платежу та 2626,88 грн. пені за несвоєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12 липня 2010 року адміністративний позов задоволено.
На вказану постанову суду відповідач подав апеляційну скаргу, просив скасувати оскаржувану постанову, прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Вотерпарк-Бориспіль»зареєстровано 30.06.2006 року виконавчим комітетом Бориспільської міської ради Київської області, про що зроблено запис за № 1 354 102 0000 001078 про державну реєстрацію, ідентифікаційний код 34374491 та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
З 03.07.2006 року відповідач перебуває на обліку як платник податків у Бориспільській об'єднаній державній податковій інспекції Київської області, про що свідчить довідка № 3528 від 04.07.2006 року видана Бориспільською ОДПІ.
Так, рішенням Бориспільської міської ради Київської області від 28.12.2006 року № 830-09-V із змінами, внесеними рішенням міської ради від 14.05.2009 року № 5858-51-У, було затверджено матеріали погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди TOB «Вотерпарк- Бориспіль»строком на 10 років, загальною площею 9,9410 га, в тому числі 6,1679 га - землі зелених насаджень, 2,8572 га - землі під озерами, 0,6318 га - болота, 0,2842 га - землі під штучними водотоками.
Також, рішенням Бориспільської міської ради від 02.08.2007 року № 1728-20-V було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди TOB «Вотерпарк-Бориспіль»площею 9,9410 га під будівництво культурно-розважального комплексу (аквапарк) по вул. Київський шлях у м. Борисполі (землі комерційного використання).
Пунктом 3 цього ж рішення встановлено орендну плату в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки землі.
На підставі вищевказаного рішення між Бориспільською міською радою та TOB «Вотерпарк-Бориспіль»було укладено договір оренди земельної ділянки від 29.01.2008 року № 525.
Однак, рішенням Господарського суду Київської області від 26.11.2009 року по справі № 19/119-09 визнано частково недійсними рішення Бориспільської міської ради від 28.12.2006 року № 830-09-V, від 02.08.2007 року № 1728-20-V та договір оренди земельної ділянки від 29.01.2008 року № 525, що стосується земельної ділянки площею 3,7732 га, вкритою водними об'єктами.
У відповідності до вищевказаного судового рішення, ТОВ «Вотерпарк-Бориспіль»зобов'язувався передати державі в особі Бориспільської міської ради Київської області земельну ділянку загальною площею 3,7732 га вкритою водними об'єктами.
Так, 27.01.2009 року ТОВ «Вотерпарк-Бориспіль»подало до Бориспільської ОДПІ податкову декларацію орендної плати за користування земельними ділянка державної і комунальної власності за 2009 рік, у якій самостійно нарахувало орендну плату на 2009 рік в сумі 821 912,34 грн..
Відповідачем частково була погашена сума податкового зобов'язання в розмірі 395452,73 грн., у зв'язку з чим на момент розгляду вказаної справи за ним рахується заборгованість в сумі 426 459,61 грн..
Крім цього, за несвоєчасну сплату відповідачем частини заборгованості (податкового зобов'язання) орендної плати, йому у відповідності до абзацу «а» пп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», була нарахована пеня в сумі 2 626,88 грн..
На момент звернення позивача з позовом до суду відповідачем не було сплачено суму узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати в розмірі 426 459,61 грн..
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів зважає на наступне.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються спеціальним законом -Законом України “Про плату за землю” № 2535-ХІІ від 3 липня 1992 року.
Згідно статті 1 вказаного Закону, податок це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками, ставка податку - законодавчо визначений річний розмір плати за одиницю площі оподатковуваної земельної ділянки.
За правилами ст. 13 Закону України «Про плату за землю», підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, що знаходиться в державній або комунальній власності - договір оренди даної земельної ділянки.
Відповідно до статті 14 Закону України “Про плату за землю”, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
В силу ст.17 Закону України “Про плату за землю”, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада. Надміру сплачені суми податку підлягають поверненню платнику за його письмовою заявою або за його бажанням зараховуються до сплати податку за наступний рік.
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (далі по тексту -Закон № 2181-ІІІ), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 26 жовтня 2001 року № 434, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2001 р. за N 963/6154, було затверджено Порядок подання податкового розрахунку земельного податку.
Відповідно до пункту 5 вказаного Порядку, у разі зміни протягом року грошової оцінки землі, функціонального використання землі, настання іншої зміни чи виявлення помилок, що змінюють суму земельного податку за звітний місяць, платник податку подає новий звітний Розрахунок з виправленими показниками за такий звітний місяць у строки, установлені підпунктом 4.1.4 "а" пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього Закону.
Згідно підпункту 4.1.4. «а»статті 4 Закону № 2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Якщо за результатами подання уточнюючого Розрахунку виникає потреба в поверненні надміру сплаченого податку, то разом з таким уточнюючим Розрахунком платником має бути подана заява про повернення надміру сплаченого податку з дотриманням граничних строків її подання. Якщо строк подання такої заяви закінчився, то уточнюючий Розрахунок не подається (п. 13 Порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, для відповідача змінився об'єкт оподаткування на підставі рішення Господарського суду Київської області від 26.11.2009 року по справі № 19/119-09, що дало відповідачу право на подання щомісячно нової звітної податкової декларації.
Однак, відповідачем дане право не використано, а лише надіслано до Бориспільської ОДПІ лист від 26.05.2009 року № 18/8-1, яким повідомлено позивача про тимчасове припинення сплати орендної плати за землю та лист № 5 від 26.03.2010 року, яким позивача повідомлено про намір сплатити орендну плату за землю після внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 29.01.2008 року № 525.
Також, слід зазначити, що відповідачем не заперечується той факт, що TOB «Вотерпарк-Бориспіль»до винесення рішення Господарським судом Київської області фактично користувалося водним об'єктом (земельною ділянкою загальною площею 3,7732 га), що підтверджено господарським судом при вирішенні справи.
В свою чергу, рішення Господарського суду Київської області від 26.11.2009 року по справі № 19/119-09 набрало законної сили 26.12.2009 року, тобто упродовж 2009 року земельна ділянка загальною площею 3,7732 га розташована під водними об'єкти фактично знаходилась у користуванні відповідача.
27.01.2009 року ТОВ «Вотерпарк-Бориспіль»подало до Бориспільської ОДПІ податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, у якій самостійно нараховано орендну плату на 2009 рік у сумі 821912,34 грн..
Дана сума податкового зобов'язання відповідачем була сплачена лише частково в розмірі 395 452,73 грн., тому залишок несплаченої суми податкового зобов'язання відповідача по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, на даний час складає 426 459,61 грн..
На виконання вимог пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами»на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу № 1/358 від 09.06.2009 року та другу податкову вимогу за № 2/399 від 03.08.2009 року, які останнім були отримані 26.09.2009 року та 10.08.2009 року відповідно.
На момент звернення позивача з позовом до суду відповідачем не було сплачено частину податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 426 459,61 грн., що є підставою для її стягнення в судовому порядку.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону №2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи наявність вчинених відповідачем порушень у сфері земельного законодавства, колегія суддів приходить до висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, а відтак є такими, що підлягають до задоволення.
Отже, висновки суду першої інстанції колегія суддів знаходить правильними та такими, що не спростовуються доводами апелянта.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вотерпарк -Бориспіль»- залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 липня 2010 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту набрання законної сили.
Головуючий суддя: ___________Вівдиченко Т.Р.
Судді: ___________Сауляк Ю.В.
___________Федорова Г.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 02 березня 2010 року