Справа: № 2-а-11022/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: аракашьян с.
Суддя-доповідач: Ключкович В.Ю.
Іменем України
"01" березня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ключковича В.Ю.,
суддів Борисюк Л.П.,
Губської О.А.,
при секретарі Черняк К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу представника ОСОБА_3 -ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 вересня 2010 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) треті особи - ОСОБА_6, Комунальне підприємство «Київський міський центр земельного кадастру»про зобов'язання внести зміни до системи кадастру, -
У липні 2010 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, виключити із автоматизованої системи КП «Кадастр»№ 72 : 297 : 23 земельну ділянку пл. 139,57 кв.м, зареєстровану за ОСОБА_6 по АДРЕСА_1.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 вересня 2010 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим рішенням суду першої інстанції, представник позивача подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що винесена з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, що з'явилися в судове засідання, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст.198 ч.1 п.1 та ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови, прийшов до висновку про те, що оскільки у позивача відсутнє право власності або право користування спірною земельною ділянкою, тому відсутні підстави для задоволення позову.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до Київського міського голови Чернівецького Л.М. із заявою про передачу в приватну власність земельної ділянки пл.0,06 га по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (а.с.6).
Солом'янською районною у м.Києві державною адміністрацією погоджено відведення земельної ділянки позивачу та присвоєно їй поштову адресу: АДРЕСА_2, про що свідчить лист від 07.11.2008 року № 20829/01 (а.с.7).
Листом Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) № 03-16/2081 від 09.01.2009 року позивача було повідомлено про те, що частина земельної ділянки, що передбачається для відведення, в автоматизованій системі КП «Кадастр»(кадастровий № 72 : 297 : 023) пл. 139,57 кв.м по АДРЕСА_2, з 04.09.2008 року зареєстрована за ОСОБА_6, у зв'язку з чим подальше відведення земельної ділянки має бути погоджено з нею.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що право власності на землю гарантується і це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.
Порядок набуття громадянами права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності встановлений Земельним кодексом України.
Так, статтею 118 Земельного кодексу України встановлений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Зазначеною нормою встановлено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідно: районної Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Отже, законодавством встановлений обов'язок громадянина подати заяву про вибір місця розташування земельної ділянки з позначеним на відповідному графічному матеріалі бажаним місцем розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами, оскільки процедура вибору земельної ділянки здійснюється з метою встановлення можливості відведення тієї чи іншої земельної ділянки для цілей, що вказані в заяві, її граничних розмірів та площі, правового режиму та вимог щодо відведення земельної ділянки.
Рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року № 457/1867 затверджений Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві (далі - Тимчасовий порядок), згідно з яким місце розташування земельної ділянки, її розмір, цільове призначення, правовий режим, обмеження та обтяження землекористування визначаються проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який затверджується рішенням Київської міської ради після його розроблення на підставі дозволу, наданого Київською міською радою на підставі матеріалів вибору місяця розташування земельної ділянки.
Пунктом 5 Тимчасового положення визначено, що зацікавлена особа, яка має право і намір одержати земельну ділянку в користування чи у власність за проектом землеустрою щодо її відведення, якщо така ділянка потребує вилучення (викупу) у землекористувача (власника) та/або погодження питання вибору місця розташування земельної ділянки, звертається з клопотанням (заявою) про вибір місця розташування земельної ділянки, до якого додаються: матеріали обґрунтування необхідності вилучення (викупу) та відведення земельної ділянки; позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами; викопіювання з кадастрового плану міста: документи щодо правового статусу будівель чи споруд, якщо такі розташовані на земельній ділянці; копії документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою (за наявності); копії рішень уповноважених органів про передачу (надання) земельної ділянки в користування або довідка Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо відсутності в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки; засвідчена нотаріально письмова згода землекористувача (Землевласника) на вилучення (викуп) земельної ділянки (її частини) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (викупу) земельної ділянки та умов її вилучення (викупу) або засвідчена нотаріально письмова згода землекористувача на припинення права користування земельною ділянкою (її частиною); засвідчені нотаріально копії установчих документів та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).
Пунктами 3.21, 3.28 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) встановлено, що управління, відповідно до покладених на нього завдань, створює систему інформації, необхідної для здійснення комплексу робіт, пов'язаних з проведенням земельної реформи, здійснення землеустрою, веденням державного земельного кадастру, моніторингу земель, забезпеченням раціонального використання та охорони земель; організовує та координує здійснення земельно-кадастрових робіт.
Відповідно до ст. 194 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр-це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельною ділянкою та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Згідно зі ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Статтею 194 Земельного кодексу України передбачено, що призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обгрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Таким чином, державний кадастр має відображати реальний стан користування земельною ділянкою. Як вбачається з матеріалів справи, до кадастру внесені відомості про користування ОСОБА_6 спірною земельною ділянкою.
Жодних доказів того, що позивач має державний акт на право власності або на право користування земельною ділянкою, щодо якої є запис у державному земельному кадастрі в матеріалах справи немає, а тому відсутні підстави для виключення із автоматизованої системи КП «Кадастр»інформації про кадастровий № 72 : 297 : 023 пл. 139,57 кв.м по АДРЕСА_2 в м. Києві, що належить ОСОБА_6
Таким чином, апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
На підставі вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку, що постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 вересня 2010 року ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196,198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_3 -ОСОБА_4 -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду у м. Києві від 14 вересня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Ключкович В.Ю.
Судді: Борисюк Л.П.
Губська О.А.