Головуючий у 1 інстанції - Скудін В.Є.
Суддя-доповідач - Радіонова О.О.
18 березня 2011 року справа №2а-2846/10/0539
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Радіонової О.О.
суддів Нікуліна О.А. , Жаботинської С.В.
розглянувши у письмовому Управління Пенсійного фонду України
провадженні апеляційну скаргу в Першотравневому районі Донецької області
на постанову Першотравневого районного суду Донецької області
від 27 грудня 2010 року
по адміністративній справі № 2а-2846/10/0539
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України
в Першотравневому районі Донецької області
про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії за віком,-
ОСОБА_2 звернувся до Першотравневого районного суду Донецької області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії за віком (арк. спр. 3-5).
Ухвалою Першотравневого районного суду Донецької області від 09 грудня 2010 року відкрито провадження у справі за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (арк. спр. 9).
Постановою Першотравневого районного суду Донецької області від 27 грудня 2010 року в задоволені позову відмовлено (арк. спр. 12-14).
В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що на час звернення позивача до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 27 грудня 2010 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги (арк. спр. 18-19).
В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що у Законі України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України вносилися зміни до законів лише на період до 31 грудня 2008 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» тільки підтверджується застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Також апелянт вказує на те, що за змістом частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує ороку звернення з перерахунком пенсії.
На думку апелянта якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини 1 статті 40 вказаного Закону. Тобто, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Позивач 03 березня 2011 року надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Керуючись пунктом 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України судова колегія ухвалила здійснити апеляційний розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 є працюючим пенсіонером і отримує пенсію за віком (арк. спр. 6-7). У 2010 році Управлінням Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області позивачу був зроблений перерахунок пенсії по показнику середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.
Позивач не погодився з зазначеним перерахунком та звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням показників заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на що отримав відмову від 24 листопада 2010 року №12276/04 (арк. спр. 8).
Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності здійснення органами пенсійного фону перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) та Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова №530).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є працюючим пенсіонером, перебуває на обліку у Управлінні Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області, отримує пенсію за віком.
Судом першої інстанції встановлено та не спростовано апелянтом, що позивач набув право на перерахунок пенсії, оскільки після призначення пенсії він продовжував працювати і на дату звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивач відпрацював 24 місяці.
Згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області позивачу було проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України №1058-IV, який був здійснений з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 3 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.
Підпунктом “б” підпункту 10 пункту 35 Розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VІ частина 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” викладена в новій редакції, відповідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерву у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року зміни до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Згідно пункту 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що узгоджується зі статтею 152 Конституції України, якою встановлено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерву у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI, яка визнана неконституційною.
Отже, умови перерахунку пенсії, визначені в підпункті 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 не відповідають умовам, викладеним в статті 40, частині 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІV.
Відповідно до пункту 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 визначено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Тобто, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, у спірних правовідносинах підлягають застосуванню стаття 40 та частина 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, які регулюють умови перерахунку пенсії.
Таким чином, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції стосовно правомірності застосування відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії позивачу положень підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” з використанням показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (в редакції від 09 липня 2003 року № 1058-ІV), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Частиною 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначена формула, за якою обчислюється заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 статті 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія.
З аналізу зазначеної норми Закону вбачається, що якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 статті 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Колегія суддів зазначає, що оскільки в 2010 році позивач набув право на перерахунок пенсії відповідно до вимог статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та звернувся до відповідача з відповідною заявою 14 жовтня 2010 року, перерахунок пенсії повинен бути здійснений із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Позовні вимоги позивача стосовно зобов»язання відповідача на майбутнє нараховувати та виплачувати пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати не можуть бути задоволені, оскільки захисту підлягає тільки порушене право відповідно до ст. 2 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, тому є підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 24, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 27 грудня 2010 року у справі № 2а-2846/10/0539 - задовольнити частково.
Постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 27 грудня 2010 року у справі № 2а-2846/10/0539 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії за віком - скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії за віком - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області в частині відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний 2009 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 жовтня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 календарний рік, що передує року зверненню за перерахунковм пенсії, та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1 грн.70 коп.
Постанова складена та підписана колегією суддів 18 березня 2011 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя О.О.Радіонова
Судді О.А. Нікулін
С.В. Жаботинська