Головуючий у 1 інстанції - Батманова В.В.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
14 березня 2011 року справа № 2а-108/11/0531
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Яманко В.Г.
суддів Казначеєва Е.Г. , Васильєвої І.А.
розглянувши в порядку письмового провадження
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України
в Куйбишевського районі м. Донецька
на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька
від 18 січня 2011 р.
у справі № 2а-108/11/0531 (суддя Батманова В. В.)
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України
в Куйбишевського районі м. Донецька
про перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевського районі м. Донецька (далі по тексту - УПФУ) про визнання неправомірними дій відповідача, зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за 2009 рік.
Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 18 січня 2011 року (арк. спр. 15-18) позовні вимоги задоволені шляхом визнання неправомірними дій відповідача, зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до статтей 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за 2009 рік з часу звернення позивача до відповідача.
Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, становила наступне.
Згідно листа відповідача (арк. спр. 4) позивач звернувся до відповідача 5 жовтня 2010 року з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі згідно вимог статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 1 жовтня 2010 року по стажу, оскільки при перерахунку по заробітку, з урахуванням із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за 2007 рік, розмір пенсії зменшується.
Проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам здійснюється на підставі пункту 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) (далі по тексту - Закон № 1058).
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 в редакції, що діяла з 7 грудня 2006 року по 31 грудня 2007 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V дію частини 4 статті 42 Закону № 1058 зупинено на 2007 рік.
Положення підпункту 11 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими частина 4 статті 42 Закону України № 1058 викладена в іншій редакції та передбачала застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа № 1-28/2008, пункт 2 резолютивної частини).
Пунктом 5 резолютивної частини вищенаведеного Рішення Конституційного Суду України передбачено, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17), визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 22 травня 2008 року статті 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діють в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року.
Частинами 1, 6 статті 92 Конституції України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.
За вимогами підпункту 3 пункту 11 постанови КМ України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28 травня 2008 року № 530, яка набрала чинності 22 травня 2008 року (далі по тексту - постанова КМ України № 530), у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Вищенаведена норма постанови КМ України не визнана неконституційною та не скасована, тобто є діючою та підлягає застосуванню УПФУ.
За вимогами частини 2 статті 40 Закону № 1058 заробітна плати (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), однією з складових якої є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії працюючим особам, які мають за законодавством на це право УПФУ повинен використовуватися показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. За частиною 5 статті 45 цього закону документи про перерахунок пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, за 2009 рік, з 1 жовтня 2010 року.
Колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції порушено вимоги процесуального права, а саме вимог частини 4 статті 163 КАС України, щодо не визначення в резолютивній частині постанови висновку суду щодо дати, з якої відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивачу, що унеможливлює виконання постанови по суті.
Зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги відповідача та зміни постанови суду першої інстанції відповідно до вимог статті 201 КАС України.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 201, 206, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевського районі м. Донецька на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 18 січня 2011 року у адміністративній справі № 2а-108/11/0531 - задовольнити частково.
Постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 18 січня 2011 року у адміністративній справі № 2а-108/11/0531 - змінити.
Замінити в абзаці 3 резолютивної частини постанови Куйбишевського районного суду м. Донецька від 18 січня 2011 року у адміністративній справі № 2а-108/11/0531 вислів «з часу звернення до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевського районі м. Донецька» висловом «з 1 жовтня 2010 року».
В іншій частині постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 18 січня 2011 року у адміністративній справі № 2а-108/11/0531 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді Е.Г.Казначеєв
І.А.Васильєва