Справа № 2а-2831/11
(в скороченого провадження)
09.03.2011 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя у складі головуючого судді Кукта М.В., при секретарі Таранець О.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя (далі Управління ПФ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання до певних дій,
27.01.2011 року позивач. звернувся до суду із позивом в якому просить визнати неправомірною відмову Управління ПФ в перерахунку і виплаті йому пенсії у розмірах, передбачених ст. ст. 50, 54, 71 Закону України №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Також просить зобов'язати Управління ПФ провести перерахунок та виплатити йому пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 01.10.2010 року по сьогоднішній час.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що має статус громадянина, який постраждав в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС, являється інвалідом ІІІ групи за наслідками аварії на ЧАЕС.
На підставі ухвали суду від 31.01.2011 року справа розглядається в скороченому порядку.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судовим розглядом встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Управлінні ПФ, як особа, що отримала інвалідність пов'язану з наслідками аварії на ЧАЕС та належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № НОМЕР_1 від 06.02.2007 року
Відповідно до довідки МСЕК позивачу безстроково встановлена ІІІ група інвалідності, захворювання пов'язано із впливом наслідків аварії на ЧАЕС.
При зверненні до Управління ПФ з з'явою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії як інваліду аварії на ЧАЕС, у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 %мінімальної пенсії за віком йому було відмовлено в проведені перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з тим, що виплата пенсії проведена відповідно до документів пенсійної справи та діючого законодавства.
Розділ 8 Закону № 796-XII передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 Закону № 796-XII передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам ІІІ групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Нормами статті 54 Закону визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до 1 категорії.
Частина четверта статті 54 даного Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Суд зазначає, що даною нормою визначений для даної категорії нижчий розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами статті 49 спеціального закону передбачений максимальний розмір, то частиною 4 статті 54 даного закону нижчий розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до першої категорії, та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, для позивача як інваліда ІІІ групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи з наступного.
Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 01 січня - 695 гривень, з 01 квітня - 706 гривня, з 1 липня - 709 гривень, з 01 жовтня - 723 гривень, з 01 грудня - 734 грн.
Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: становить з 1 січня - 750 гривень, з 1 квітня - 764 гривні, з 1 жовтня - 784 гривні, з 1 грудня - 800 гривень.
Суд вважає, що на користь позивача який є інвалідом ІІІ групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії необхідно стягнути недоплачену грошову допомогу за період з 01.11.2010 року по 28.02.2011 року, оскільки мається рішення суду про стягнення на користь позивача недоотриманої пенсії за жовтень 2010 року.
Як встановлено судом позивач за період з 01.11.2010 року по 28.02.2011 року отримав 3484,55 грн., а відповідно до діючого законодавства повинен був отримати (723грн.?6+723 грн.?50%)=4699,50 грн. + (734грн.?6+734 грн.?50%) = 4771 грн + (750?6+750?50%)?2 міс.= 9750 грн., а всього разом 19220,50 грн.
Таким чином на користь позивача за період з 01.11.2010 року по 28.02.2011 року повинна бути стягнута сума, яка складається з наступного: 19220,50 грн. - 3484,55 грн. = 15735,95 грн.
Вимоги позивача в частині визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя неправомірними не підлягають задоволенню, оскільки відповідач по справі займається виплатою пенсії, та ні є розпорядником коштів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94,158-161, п.1 ч.2 ст.162, 163 КАС України, суд
Постановив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію за період з 01.11.2010 року по 28.02.2011 у розмірі 15735,95 грн.
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Севастопольського адміністративного апеляційного суду через Київський районний суд м. Сімферополя у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України.
Суддя: