Рішення від 14.03.2011 по справі 5023/1102/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" березня 2011 р. Справа № 5023/1102/11

вх. № 1102/11

Суддя господарського суду Светлічний Ю.В.

при секретарі судового засідання Ліпчанська В.В.

за участю представників сторін:

прокурора - Гавриленко О.В. посвідчення №173 від 23.08.2007 р.;

позивача - Гренкова І.В. довіреність08-11/3150/2-10 від 31.12.10 р.;

відповідача - Карчевського Ю.М. довіреність №1-07 від 05.01.11 р.;

розглянувши справу за позовом Прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків

до Закритого акціонерного товариства "Теплоелектроцентраль-3" м. Харків

про стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

Прокурор міста Харкова звернувся з позовом в інтересах держави в особі Харківської міської ради (позивача) до Закритого акціонерного товариства ""Теплоелектроцентраль-3" (відповідача) про стягнення збитків завданих внаслідок безоплатного користування земельною ділянкою у розмірі 3 448419,32 грн. В обгрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що згідно акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки №4023/10 від 13.12.10 р., затвердженого 13.12.2010 р. начальником управління земельних відносин Харківської міської ради встановлено, що земельна ділянка по вул. Енергетична, 3 загальною площею 19,6022 га для експлуатації та обслуговування виробничих, адміністративних, складських та допоміжних будівель і споруд використовується відповідачем з порушенням вимог земельного законодавства. Документи, що посвідчують право власності або право користування земельної ділянки відсутні, чим порушує вимоги статтей 125, 126 Земельного кодексу України та спричиняє збитки, у вигляді неотримання прибутку (втрачена вигода).

У судовому засіданні 09 березня 2011 року оголошувалась перерва до 14 березня 2011 року о 11-15.

Присутній представник прокурора у судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Присутній представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Присутній представник відповідача у судовому засіданні підтвердив відсутність договору укладеним між позивачем та відповідачем на користування відповідної земельної ділянки, але відзив на позов та витребувані судом документи не надав.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Земельна ділянка є державною власністю та відповідно до ст. 12 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження нею в межах м. Харкова здійснює Харківська міська рада.

Відповідно до ст. 12 Земельного Кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно зі ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктом права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.

Частиною 2 ст. 83 Земельного кодексу України передбачено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Згідно з п.п.1 п. "б" ч. 1 ст. 33 зазначеного закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.

Згідно з п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відносяться регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним.

Згідно зі ст. 5 Закону України об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним.

Постановою Кабінету міністрів України від 19.04.93. № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" (далі - Постанова) встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно із п. 3 Постанови відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Пунктом 2 Постанови встановлено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008р. № 717 "Про затвердження складу комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам" (із змінами та доповненнями) затверджено склад комісії по визначенню збитків.

Рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 № 130/09 затверджено "Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на землю" (далі - Порядок).

Порядок є нормативним актом органу місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Зазначений Порядок прийнято з дотриманням процедури, визначеної Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Згідно із ст. 126 Земельного кодексу України документ право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.

Пунктом 5.4 порядку визначено, що відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Проведеною прокуратурою міста Харкова перевіркою встановлено, що відповідач на підставі договору оренди цілісного майнового комплексу №1192 від 25.09.2003 р., укладеного з Управлінням комунального майна та приватизації Харківської міської ради, на праві оренди використовує цілісний майновий комплекс, розташований за адресою: м. Харків, вул. Енергетична, 3.

Відповідно до умов зазначеного Договору, а саме п. 4.13 орендар - відповідач, зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою та комунальні послуги відповідно і на основі додатково укладених договорів.

Рішенням ХІІ сесії Харківської міської ради ІV скликання № 106/03 від 30.04.03 р. ЗАТ "Теплоенергоцентраль-3" надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки по вул. Енергетична, 3 загальною площею 19,6022 га. для експлуатації та обслуговування виробничих, адміністративних, складських та допоміжних будівель і споруд промділянки.

Проте на час розгляду справи, відповідачем проект відведення земельної ділянки розроблений, на затвердження Харківській міській раді не наданий, договір оренди земельної ділянки не укладений.

Відповідно до ст. 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Статтею 189 ЗК України передбачено здійснення зокрема міськими радами самоврядного контролю за використанням та охороною земель.

Таким чином, органи місцевого самоврядування в особі міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функції суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.

З урахуванням положень чинного законодавства Рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 р. № 87/04 був створений відділ самоврядного контролю за використанням та охороною земель у м. Харкові.

Відповідно до останньої редакції Положення про відділ самоврядного контролю за використанням та охороною земель Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.04. № 87/04 (далі - Положення), наказу Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради від 23.10.2008 № 377к об'єктом самоврядного контролю є землі комунальної власності. Одним з основних завдань самоврядного контролю є запобігання порушення законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо усунення.

Посадові особи відділу мають право, зокрема, обстежувати земельні ділянки, що є комунальною власністю, складати акти обстеження таких земельних ділянок, проводити у встановленому законом порядку фотографування, звукозапис, кіно- і відєозйомеку як допоміжний засіб для запобігання порушення земельного законодавства України.

За результатами обстеження посадовими особами управління земельних відносин 13.12.10р. складено акт № 4023/10, відповідно до якого визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки.

Згідно акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки №4023/10, затвердженого 13.12.2010 р. начальником управління земельних відносин Харківської міської ради встановлено, що земельна ділянка по вул. Енергетична, 3 загальною площею 19,6022 га для експлуатації та обслуговування виробничих, адміністративних, складських та допоміжних будівель і споруд використовується ЗАТ "Теплоелектроцентраль-3" з порушенням вимог земельного законодавства. Документи, що посвідчують право власності або право користування земельної ділянки відсутні.

Комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 717 від 05.11.2008 проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства та розглянуті матеріали і встановлено наступне.

Згідно з актом про визначення збитків №134 від 21.12.10 р., затвердженим рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради №17 від 21.01.10 р. неодержаний міської радою дохід за використання ЗАТ „Теплоелектроцентраль-З" земельної ділянки, площею 19,6022 га, по вул. Енергетична, 3 в м. Харкові складає 3 448 419,32 грн.

Відповідно до п. 5.2. Порядку у випадку не оформлення документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою у строк, встановлений рішенням Харківської міської ради про надання земельної ділянки збитки визначаються після закінчення строку, встановленого в рішенні Харківської міської ради для оформлення документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 5.4. Порядку відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства в розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Збитки визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосування коефіцієнтів, які дорівнюють подвійній обліковій ставці Національного Банку України на початок кожного звітного року відповідно до рішення Харківської міської ради від 27.02.2008р. № 41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові" (із змінами та доповненнями, внесеними рішенням 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 10.09.2008 року № 242/08, 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.02.2009 року № 32/09).

Відповідно до п. 7.1 Порядку після затвердження акту про визначення збитків рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради у п'ятиденний термін направляє суб'єктам повідомлення про необхідність відшкодування збитків (додаток 1).

Повідомлення про результати розгляду матеріалів комісією по визначенню збитків, розрахунок суми збитків, рішення виконавчого комітету Харківської міської ради про затвердження акту про визначення збитків з пропозицією добровільного відшкодування збитків було направлено ЗАТ „Теплоелектроцентраль-З" 25.01.2010 р.

У разі визнання вимог, зазначених у повідомленні та надання згоди на добровільне відшкодування збитків укладається договір про добровільне відшкодування збитків.

Добровільне відшкодування збитків здійснюється шляхом укладання договору про відшкодування збитків (додаток 2), який готується управлінням земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради.

Згідно із пунктом 7.8 Порядку у випадку недосягнення сторонами згоди або неотримання результатів розгляду повідомлення про необхідність відшкодування збитків у встановлений строк з урахуванням поштового обігу, Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради направляє матеріали щодо відшкодування збитків до Юридичного департаменту Харківської міської ради для підготовки позову про примусове відшкодування збитків в судовому порядку.

Відповідно до п.7.1 Порядку управлінням земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради на адресу ЗАТ "Теплоенергоцентраль-3" рекомендованим листом направлено повідомлення № №8917/0/84-10 від 30.12.2010 року щодо добровільного відшкодування вказаним суб'єктом господарювання неодержаного Харківською міською радою доходу у досудовому порядку шляхом укладення відповідного договору.

У передбачений п. п. 7.2. Порядку, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 130/09 від 24.06.09р., 10-тиденний строк вищезазначене повідомлення управління земельних відносин виконкому Харківської міської ради ЗАТ "Теплоенергоцентраль-3" не розглянуто, договір про відшкодування збитків відповідно до п.п. 7.5. Порядку не укладено, в досудовому порядку спір не врегульовано.

Згідно зі статтею 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.

Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

Частиною 3 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до статті 623 ЦК України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Згідно зі ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовується збитки, заподіяні внаслідок, зокрема неодержаних доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Статтею 157 Земельного кодексу України встановлено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

В силу ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За таких обставин та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем умов діючого законодавства, суд знаходить позовні вимоги обґрунтованими і підлягаючими задоволенню у розмірі 3 448 419,32 грн.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача, з вини якого спір доведено до суду.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст. 12, 83, 152, 156, 157 Земельного кодексу України, ст.ст. 11, 509, 623, 1166 Цивільного кодексу України, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963, наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 № ПО, ст.ст. 1, 2, 12, 54, 55, 56, 57 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Теплоелектроцентраль-3" (61036, м. Харків, вул. Енергетична, 8, р/р 2600602314663 у АКБ „Базис", МФО 351760, код ЄДРПОУ 30657701) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243, р/р №33213812800002 в УДК у Харківській області міста Харкова, МФО 851011, код оплати 1305020001, одержувач ВДК у м. Харкові) суму збитків (упущеної вигоди) у розмірі 3 448 419, 32 грн.

3. Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Теплоелектроцентраль-3" (61036, м. Харків, вул. Енергетична, 8, р/р 2600602314663 у АКБ „Базис", МФО 351760, код ЄДРПОУ 30657701) на користь державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) - 25 500,00 грн. державного мита.

4. Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Теплоелектроцентраль-3" (61036, м. Харків, вул. Енергетична, 8, р/р 2600602314663 у АКБ „Базис", МФО 351760, код ЄДРПОУ 30657701) на користь державного бюджету України(одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 236,00 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Светлічний Ю.В.

Справа №5023/1102/11

Повне рішення складене 15 березня 2011 року.