15.03.11р.Справа № 5005/1725/2011
За позовом Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області, м.Нікополь в інтересах держави в особі Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, м.Нікополь
до Закритого акціонерного товариства та культурно-розважального центру "Еліт Клуб", м.Нікополь
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці позивача: Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція, м.Нікополь
про внесення змін до договору оренди
Суддя Петренко І.В.
при секретарі: Півень А.М.
Представники:
Прокурор: Дидюк Н.О., посв. № 32
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: Марченко С.О. - дов. від 14.03.2011 р.
Від третьої особи: не з'явився
Нікопольський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Нікопольської міської ради, м.Нікополь звернувся до господарського суду з позовом до Закритого акціонерного товариства та культурно-розважального центру "Еліт Клуб", м.Нікополь і просить суд змінити пункт 2.1 договору оренди земельної ділянки від 30.05.2005 р. укладеного між Нікопольською міською радою та Закритим акціонерним товариством та культурно-розважальним центром "Еліт Клуб", виклавши його у такій редакції: «2.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України».
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання, яким визнає та підтримує позовні вимоги прокурора та просить суд розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні фактично позов визнав.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надав пояснення по справі, яким пітримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд розглянути справу без його участі.
Прокурор наполягає на задоволенні позовних вимог, в обгрунтування позовних вимог посилається також на постанову Верховного Суду України від 27.12.2010 р. у справі № 27/15-10.
Вислухавши пояснення прокурора та відповідача, вивчивши матеріали справи, господарський суд, -
Нікопольською міжрайонною прокуратурою була проведена перевірка додержання вимог законодавства при використанні земельної ділянки 0,5200 га по пр. Трубників, 38 в м. Нікополі Закритим акціонерним товариством та культурно-розважальним центром «Еліт Клуб».
На підставі рішення сесії Нікопольської міської ради від 25.04.2003 року № 44-7/ХХІУ, 20.05.2003 року між Нікопольською міською радою в особі Секретаря Нікопольської міської ради Забігайла В.І. (Орендодавець) та ЗАТ КРЦ «Еліт Клуб»в особі голови правління Краснослободцева СІ. (Орендар) терміном на 10 років укладено Договір оренди земельної ділянки площею 0,5200 га, яка розташована: м. Нікополь, пр. Трубників, 38. Зазначений Договір оренди земельної ділянки посвідчено приватним нотаріусом Нікопольського міськнотокругу ОСОБА_1., про що в реєстрі зроблено запис № 1707 від 30.05.2003 року.
Розділ 2 Договору «Плата за землю»передбачає розмір, строки та порядок внесення орендної плати за землю. Пунктом 2.1 Договору передбачено, що орендна плата вноситься в розмірі із розрахунку діючої ставки земельного податку на рахунок орендодавця; строки орендної плати - до 15 числа кожного місяця, рівномірно за кожен місяць.
Згідно п. 13 «Типового договору оренди землі»затвердженого постановою Кабінету міністрів України, передбачено що умовами для перегляду орендної плати в договорах оренди земельних ділянок є зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Пунктом 2.1 Договору також передбачено, що підставами для зміни розміру орендної плати можуть бути випадки, передбачені законодавством України.
Відповідно до п. 2.3 Договору Нікопольська міська рада має право вимагати від відповідача зміни розміру орендної плати, якщо мають місце умови, викладені у п. 2.1 Договору.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 309-ІУ від 03.06.2008 року, внесено зміни до ст. 21 Закону України «Про оренду землі»та визначено, що річна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходять до відповідних бюджетів, розподіляються і використовуються відповідно до закону і не може бути меншою :
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».
Податковим кодексом України, який набув чинності від 01.01.2011 року внесено зміни до ст. 21 Закону України «Про оренду землі»та визначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ст. 274.1 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272,273, 276 і 278 цього Кодексу.
Статтею 288 Податкового кодексу встановлено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель), які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом.
Відповідно до ст. 30 Закону України «про оренду землі» зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до п. п. 7.3., 7.4. Договору оренди земельної ділянки зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. Спори пов'язані з орендою землі вирішуються у судовому порядку.
Згідно ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
На підставі до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в тій самій формі, що і сам договір, тобто у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору.
Згідно ст. 188 ГК України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений законом строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Частинами 1, 2 ст. 632 ЦК України передбачено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
З метою приведення договірних відносин оренди землі у відповідності до положень чинного законодавства виконавчим комітетом Нікопольської міської ради Відповідачу направлялися листи про необхідність внесення змін до договору оренди земельної ділянки, які залишився без відповідного реагування.
Як наслідок, Відповідач продовжує сплачувати орендну плату за договором оренди земельної ділянки із розрахунку 1 % від нормативної грошової оцінки (нової) з урахуванням коефіцієнтів індексації, що завдає шкоди інтересам держави в особі Нікопольської міської ради у вигляді недоотримання орендної плати за землю.
Враховуючи обставини щодо зміни законодавства в частині визначення розміру орендної плати за користування землею, яка перебуває у державній або комунальній власності, а також факт звернення Нікопольської міської ради з пропозицією до Відповідача щодо внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки, та недосягнення сторонами згоди з даного питання, вказане питання підлягає вирішенню в судовому порядку.
На підставі вищевикладеного господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки зобов'язання повинні виконуватись належним чином та в установлені строки.
Крім цього обгрунтованість позовних вимог підтверджується постановою Верховного Суду України від 27.12.2010 р. у справі № 27/15-10.
Судові витрати слід віднести на відповідача, оскільки позовні вимоги задоволені в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 651, 632, 654, ЦК України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Законом України "Про плату за землю", ст.ст. 1,2,12,21,22,32,36,44,49,82-85 ГПК України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Змінити пункт 2.1 договору оренди земельної ділянки від 30.05.2005 р. укладеного між Нікопольською міською радою, 53213, Дніпропетровська область, м.Нікополь, вул. Електрометалургів, 3 та Закритим акціонерним товариством та культурно-розважальним центром "Еліт Клуб", 53200, Дніпропетровська область, м.Нікополь, пр. Трубників, 38 виклавши його у такій редакції:
«2.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України».
Стягнути з Закритого акціонерного товариства та культурно-розважального центру "Еліт Клуб", 53200, Дніпропетровська область, м.Нікополь, пр. Трубників, 38 (р/р 26005339327001 в Нікопольській філії КБ "Приватбанк", МФО 305891, код ЄДРПОУ 31167072) суму 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. держмита в доход держбюджету (Відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, УДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, код бюджетної класифікації доходів 22090200 „Державне мито, не віднесене до інших категорій”, МФО 805012, п/р 31118095700005), про що видати наказ.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства та культурно-розважального центру "Еліт Клуб", 53200, Дніпропетровська область, м.Нікополь, пр. Трубників, 38 (р/р 26005339327001 в Нікопольській філії КБ "Приватбанк", МФО 305891, код ЄДРПОУ 31167072) на користь Державного бюджету в особі Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровськ (рахунок № 31217264700005 відділення банку ГУДКУ Дніпропетровській області , МФО 805012, , код 22050003, ЗКПО 24246786) суму 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області набирає законної сили через 10 днів з дня його прийняття відповідно до ст. 85 ГПК України.
Суддя І.В. Петренко