Рішення від 01.03.2011 по справі 5005/734/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22.02.11р.

Справа № 5005/734/2011

За позовом Прокурора Заводського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровська область

до Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровська область

про внесення змін до договору

Суддя Кеся Н.Б.

При секретарі судового засідання Онасенко С.Г.

Представники:

Від позивача - Шульга М.О., представник, довіреність від 24.01.11р. № 43

Від відповідача - Бєлоус Д.М., ю/к, довіреність № 9 від 04.01.11р.

В судовому засідання прийняли участь - Цяцька О.В., прокурор відділу

прокуратури області, посвідчення № 181

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Заводського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради (Позивач) звернувся із позовом до Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського" (Відповідач), в якому просить господарський суд внести зміни до п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 08.08.05р. (державна реєстрація № 02600 від 19.08.05р.), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського", виклавши його в наступній редакції: "п. 3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі Довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, виконаної Дніпродзержинським міським управлінням земельних ресурсів на рахунок місцевого бюджету".

Позовні вимоги обґрунтовані фактом внесення змін до чинного законодавства щодо розмірів орендної плати відносно земель державної та комунальної власності.

Відповідач позов не визнає, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки Позивачем у позовній заяві не вказано, на підставі якого регуляторного акту орендарів спонукають внести зміни для договорів оренди землі, які були укладенні раніше, тобто до внесення змін до Закону України "Про оренду землі".

В судовому засіданні 22.02.11р. оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, дослідивши надані докази, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

Між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 08.08.05р., яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Спортивна, 7, загальною площею 1,4344 га, для розміщення об'єкта культурно-просвітнього обслуговування (палац культури).

Договір оренди земельної ділянки було зареєстровано 18.08.05р. за № 02600 та укладено на строк до 16.11.2026р. (п. 2.1. Договору).

Згідно до п.1.2. Договору підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 16.11.2001р. № 505.

Цільове призначення земельної ділянки: землі громадського призначення (п.1.3. Договору).

Відповідно до п.1.4. Договору грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору становить 3 152 524 грн. 75 коп.

Пунктом 2.4. Договору передбачено, що умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття чинності договором, законодавством встановлені інші правила ніж передбачені договором, крім випадків передбачених п.3.3. цього договору.

Згідно п.3.1. Договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі: 37830,30 грн./рік, що становить 3152, 53 грн./міс, і вноситься на рахунок місцевого бюджету.

Пунктом 3.3. Договору сторони передбачили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках передбачених законодавчими актами України і визначається в окремій угоді.

Пунктом 6.2.2. Договору орендодавець має право вимагати збільшення розміру орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених у пункті 3.3. цього договору.

03.06.08р. Верховною радою України прийнято Закон України № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 04.06.08р. Зазначеним Законом частини 4 та 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" викладено у такій редакції: "річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурсних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".

У зв'язку з прийнятими змінами у законодавстві Позивачем 25.08.09р. та 11.11.09р. направлялися на адресу Відповідача листи з пропозицією внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 14.09.06р. зареєстрованого за № 03035 в частині зміни орендної плати з урахуванням змін до Закону України "Про оренду землі", але відповідних змін до цього часу в договір внесено не було.

Суд задовольняє позовні вимоги з наступних підстав.

Частина 1 ст. 651 ЦК України передбачає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.08р. № 309-VI внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України (який набрав чинності з 01.01.2011 року) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; - для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

За правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 27.12.10р. по справі №27/15-10, зазначені норми чинного законодавства передбачають "можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або Законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору".

В силу ст. 111-28 ГПК України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

З урахуванням встановлених обставин позов Прокурора підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати у справі покладаються на Відповідача згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 4, 32-34, 36, 43, 45, 49, 82-85, 111-28, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, ст. 628 Цивільного кодексу України, Закон України "Про оренду землі", Податковим кодексом України господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни до п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 08.08.05р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського", виклавши його в наступній редакції:

"п. 3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі Довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, виконаної Дніпродзержинським міським управлінням земельних ресурсів на рахунок місцевого бюджету".

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Дніпродзержинський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського" (51925, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Кірова, 18Б, код ЄДРПОУ 05393043) в доход державного бюджету в особі Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в УДКУ в Дніпропетровській області (р/р 31118095700005, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786) державне мито у розмірі 85 грн.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Дніпродзержинський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського" (51925, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Кірова, 18Б, код ЄДРПОУ 05393043) на користь Відділення Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в УДКУ в Дніпропетровській області (р/р 31211259700005, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 грн.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя

Н.Б. Кеся

Повне рішення складено - 01.03.11р.