Кіровоградської області
"21" лютого 2008 р. Справа № 9/465
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №9/465
за позовом: Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Пролетарська, 17,
до відповідача: Міністерства вугільної промисловості України, м. Київ вул. Богдана Хмельницького, 4,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнього підприємства ДХК "Олександріявугілля", Кіровоградська область, м. Олександрія, пл. Леніна, 27.
про скасування наказу,
Представники сторін:
від позивача - Максимчук О.А., довіреність №6179/10 від 11.06.07р., старший державний податковий інспектор юридичного відділу;
від відповідача - головний спеціаліст-юрисконсульт Кропачов О.В., довіреність №37/01/01-04 від 16.01.2008 р.;
від третьої особи - Коц-Готліб В.О., голова ліквідаційної комісії, наказ №499 від 13.04.07р. та адвокат Горбунов Р.В., довіреність без номера від 12.02.2008 р.
Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
Олександрійською об'єднаною державною податковою інспекцією подано позов про скасування наказу Міністерства вугільної промисловості України від 13.11.2007 року №499 "Про ліквідацію ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнє підприємство ДХК "Олександріявугілля".
Ухвалою господарського суду від 13.12.2007 року відкрито провадження у даній справі та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - державне відкрите акціонерне товариство "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнього підприємства ДХК "Олександріявугілля". Даною ухвалою господарський суд розгляд справи призначив в попередньому судовому засіданні на 22.01.2008 року.
За результатами попереднього судового засідання винесено ухвалу від 22.01.2008 року та призначено справу до судового розгляду.
За наслідками розгляду спору у даній справі господарський суд дійшов висновку про те, що провадження у ній необхідно закрити з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з прийняттям Міністерством вугільної промисловості України наказу від 13 листопада 2007 року №499 "Про ліквідацію ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнє підприємство ДХК "Олександріявугілля".
Відповідно до п. 1.1 Статуту державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнього підприємства державної холдингової компанії "Олександріявугілля", товариство належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента від 25 липня 2005 року №1123 "Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю", від 5 жовтня 2005 року №1417 "Питання Міністерства вугільної промисловості України", розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2005 року №417-р "Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств".
Міністерство вугільної промисловості України поряд із здійсненням інших владних управлінських функцій здійснює відповідно до законодавства управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління відповідно до підпункту 6 пункту 4 Положення про Міністерство вугільної промисловості України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1527 від 02.11.2006 року з послідуючими змінами.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, господарський суд прийшов до висновку, що Міністерство вугільної промисловості України має право виступати як у якості суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, так і діяти в межах повноважень власника щодо відповідного майна, віднесеного до державної власності.
Таким чином, в спірних правовідносинах Міністерство вугільної промисловості України здійснювало правомочності власника об'єктів права державної власності, до яких віднесено ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнє підприємство ДХК "Олександріявугілля", з приводу ліквідації якого виник даний спір.
З приписів пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскільки Міністерство вугільної промисловості України не здійснювало владних управлінських функцій, а виконувало правомочності власника ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнє підприємство ДХК "Олександріявугілля" - спір не належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Даний спір має бути вирішено за правилами господарського судочинства.
Крім того, господарський суд враховує, що Олександрійська об"єднана державна податкова інспекція позовні вимоги обгрунтовує недотриманням відповідачем норм Цивільного кодексу України.
Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладені обставини та норми чинного законодавства, провадження у даній справі слід закрити.
Поряд з цим, господарський суд враховує, що ухвалою господарського суду у даній справі від 13.12.2007 року було задоволено клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову та зупинено дію наказу Міністерства вугільної промисловості України від 13 листопада 2007 року №499 "Про ліквідацію ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнє підприємство ДХК "Олександріявугілля" до вирішення спору по суті; заборонено голові ліквідаційної комісії державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно - обчислювальний центр" дочірнього підприємства державної холдингової компанії "Олександріявугілля" (ДВАТ "Інформаційно- обчислювальний центр" ДП ДХК "Олександріявугілля") Коц-Готлібу В.О. та ліквідаційній комісії вчиняти будь-які дії щодо припинення шляхом ліквідації юридичної особи - ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" ДП ДХК "Олександріявугілля"; заборонено державному реєстратору Олександрійської міської ради проводити будь-які дії щодо ліквідації ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" ДП ДХК "Олександріявугілля", у тому числі вносити до Єдиного державного реєстру відповідні записи; зупинено дію запису внесеного до Єдиного державного реєстру про припинення юридичної особи ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" ДП ДХК "Олександріявугілля"; а також заборонено підозрілу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Кіровоградській області вчиняти будь-які дії щодо завершення виконавчих проваджень по стягненню заборгованості з ДВАТ "Інформаційно- обчислювальний центр" ДП ДХК "Одександріявугілля" на підставі п. 7 ст. 37, ст. 65 Закону України "Про виконавче провадження" та передавати виконавчі документи до ліквідаційної комісії.
З огляду на те, що провадження у даній справі слід закрити, вжиті заходи забезпечення даного адміністративного позову підлягають скасуванню в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 118, 157, 165, 167, 186, 254, пунктом 6 розділу 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
Провадження у справі №9/465 закрити.
Вжиті заходи забезпечення адміністративного позову згідно ухвали від 13.12.2007 року шляхом: зупинення дії наказу Міністерства вугільної промисловості України від 13 листопада 2007 року №499 "Про ліквідацію ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнє підприємство ДХК "Олександріявугілля" до вирішення спору по суті; заборони голові ліквідаційної комісії державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно - обчислювальний центр" дочірнього підприємства державної холдингової компанії "Олександріявугілля" (ДВАТ "Інформаційно- обчислювальний центр" ДП ДХК "Олександріявугілля") Коц-Готлібу В.О. та ліквідаційній комісії вчиняти будь-які дії щодо припинення шляхом ліквідації юридичної особи - ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" ДП ДХК "Олександріявугілля"; заборони державному реєстратору Олександрійської міської ради проводити будь-які дії щодо ліквідації ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" ДП ДХК "Олександріявугілля", у тому числі вносити до Єдиного державного реєстру відповідні записи; зупинення дії запису внесеного до Єдиного державного реєстру про припинення юридичної особи ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" ДП ДХК "Олександріявугілля"; а також заборони підозрілу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Кіровоградській області вчиняти будь-які дії щодо завершення виконавчих проваджень по стягненню заборгованості з ДВАТ "Інформаційно-обчислювальний центр" ДП ДХК "Одександріявугілля" на підставі п. 7 ст. 37, ст. 65 Закону України "Про виконавче провадження" та передавати виконавчі документи до ліквідаційної комісії - скасувати.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копії ухвали надіслати сторонам, третій особі - державному відкритому акціонерному товариству "Інформаційно-обчислювальний центр" дочірнього підприємства ДХК "Олександріявугілля", державному реєстратору Олександрійської міської ради, підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Кіровоградській області та прокурору Кіровоградської області.
Суддя О.Б. Шевчук