Справа № 07/16а
"27" лютого 2008 р.
14год. 30хв., м. Черкаси
За позовом державної податкової інспекції у Жашківському районі
до приватно - орендного підприємства «Конельська Попівка»
про стягнення 1117грн. 21коп.
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Сиволовська О.І.
Представники сторін:
від позивача: Омельченко О.І. -за довіреністю від 09.01.2008р., Москалюк В.В. -за довіреністю від 08.01.2008р.;
від відповідача: не прибули.
Заявлено позов про стягнення за рахунок активів відповідача у доход бюджету 1117грн. 21коп. податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності станом на 12.11.2007р.
У засіданні суду представники позивача позов підтримали з викладених у ньому підстав.
Відповідач був повідомлений про дату, час і місце засідання суду, проте його представник в судове засідання не прибув.
Заперечень проти позову відповідач не подав.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд встановив наступне.
13 березня 2000р. Жашківською районною державною адміністрацією була проведена державна реєстрація відповідача як суб'єкта підприємницької діяльності-юридичної особи.
16 березня 2000р. відповідач був узятий позивачем на облік як платник податків.
29 червня 2006р. відповідач і Жашківська районна державна адміністрація уклали договір оренди землі. Згідно з цим договором Жашківська районна державна адміністрація передала відповідачу в оренду строком на два роки земельну ділянку площею 28,7 га, розташовану в адміністративних межах Конельсько -Попівської сільської ради.
За орендовану земельну ділянку відповідач зобов'язався сплачувати до бюджету орендну плату у розмірі 778грн. 80коп. в рік.
31 січня 2007р. відповідач подав позивачу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2007р., за якою самостійно визначив суму орендної плати за надану йому Жашківською районною державною адміністрацією земельну ділянку площею 28,7 га, в розмірі 778грн. 80коп. на рік і відповідно 64грн. 90коп. в місяць.
За податковими повідомленнями-рішеннями від 15.05.2007р. №0001961850/0 і №0001951850/0 позивач визначив відповідачу податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 584грн. 44коп. і 532грн. 46коп. відповідно у вигляді передбачених пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі -Закон №2181-ІІІ) штрафів за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобовязань з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Ці податкові повідомлення-рішення позивач 15.05.2007р. вручив уповноваженому представнику відповідача під розписку.
Відповідач податкові повідомлення позивача від 15.05.2007р. №0001961850/0 і №0001951850/0 ні в адміністративному ні в судовому порядку не оскаржував.
Крім того, згідно з карткою особового рахунку відповідача з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності позивач нарахував відповідачу 7грн. 21 коп. пені, передбаченої ст. 16 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі -Закон №2181-ІІІ) за порушення відповідачем граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобовязань з орендної плати за землю.
Станом на 12.11.2007р. у відповідача утворився податковий борг із орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 1117грн. 21коп., який виник внаслідок несплати відповідачем в установлений строк 389грн. 40коп. податкового зобов'язання з цієї плати, самостійно нарахованого і узгодженого відповідачем за названою вище податковою декларацією, 720грн. 60коп. застосованих позивачем до відповідача за податковими повідомленнями-рішеннями від 15.05.2007р. №0001961850/0 і №0001951850/0 штрафних санкцій, а також 13грн. 54коп. пені за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов'язання із орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Після 12.11.2007р. станом на день прийняття господарським судом цієї постанови відповідач вказану вище суму податкового боргу в розмірі 1117грн. 21коп. не погасив.
Відповідно до п. 8 ст. 14 Закону України від 25.06.1991р. №1251-ХІІ «Про систему оподаткування орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності відноситься до загальнодержавних податків, зборів (обов'язкових платежів).
Пункти 1.2 та 1.3 ст. 1 Закону №2181-ІІІ визначають термін «податкове зобов'язання» як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, а термін «податковий борг» - як податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пункт 1.9 ст. 1 Закону №2181-ІІІ термін «податкове повідомлення» визначає як письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Підпункт 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону №2181-ІІІ передбачає можливість примусового стягнення за рішенням суду активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.
Згідно з пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті, тобто у разі якщо згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган або суми податкового зобов'язання визначаються контролюючим органом за непрямими методами.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону №2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.2.2 п.5.2 ст. 5 Закону №2181-ІІІ встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону №2181-ІІІ у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги -до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
Згідно з пп. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону №2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4 п. 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Стаття 16 Закону №2181-ІІІ передбачає, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до пп. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків суми податкового боргу;
Пункт 17.3 ст. 17 Закону №2181-ІІІ передбачає, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до висновку, що стягувана сума є податковим боргом у розумінні Закону №2181-ІІІ, на примусове стягнення якого за рахунок активів відповідача позивач має право, тому позов підлягає задоволенню. Судовий збір у сумі 11грн. 17коп. підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути за рахунок активів приватно -орендного підприємства «Конельська Попівка» (вул. Молодіжна, 55, с. Конельська Попівка, Жашківський район, Черкаська область, 19254, ідентифікаційний код 03791060):
- в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Жашківському районі, (пров. Щорса, 5, м. Жашків, Черкаська область, ідентифікаційний код 34420467) -1117грн. 21коп. податкового боргу;
- в доход державного бюджету через державну податкову інспекцію у Жашківському районі, (пров. Щорса, 5, м. Жашків, Черкаська область, ідентифікаційний код 34420467) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31117095700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, -11грн. 17коп. судового збору.
Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.
Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СУДДЯ Дорошенко М.В.