Постанова від 15.02.2008 по справі 4/278-4709

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"15" лютого 2008 р.

Справа № 4/278-4709

15:40

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бурди Н.М.

при секретарі судового засідання Степан Т.В.

Розглянув матеріали справи

за позовом Прокурора Лановецького району в інтересах держави в особі Лановецької районної державної адміністрації, вул. Незалежності 19, м. Ланівці, Тернопільської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Лановецький територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян сфери соціального захисту населення України, вул. Набережна 5, м. Ланівці, Тернопільської області

до Лановецької районної ради, вул. Незалежності 19, м. Ланівці, Тернопільської області

про визнання незаконним та скасування рішення сесії Лановецької районної ради №131 від 30.05.2007р.

За участю представників сторін:

Позивача: начальник юридичного сектору - Котенко М.О. ( довіреність № 2 від 13.12.2007р.), адвокат -Бочан І.П.( довіреність № 07-201/01-16 від 23.01.2008р.)

Прокурора: прокурор Савка М.В., посвідчення № 16

Відповідача: заступник голови районної ради Кушнірук Р.М. (доручення б/н від 30.12.2007р.)

Суть справи:

В судовому засіданні прокурору та представникам сторін процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 49, 51,130 КАС України, роз'яснено.

Прокурор Лановецького району в інтересах держави в особі Лановецької районної державної адміністрації, вул. Незалежності 19, м. Ланівці, Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Лановецький територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян сфери соціального захисту населення України, вул. Набережна 5, м. Ланівці, Тернопільської області звернулися до господарського суду з позовною заявою № 195-2 від 10.07.2007р. до відповідача - Лановецької районної ради, вул. Незалежності 19, м. Ланівці, Тернопільської області про визнання незаконним та скасування рішення сесії Лановецької районної ради №131 від 30.05.2007р.

Відповідач у запереченні на позов №398 від 07.12.2007р. та його повноважний представник в судовому засіданні проти позову заперечує, оскільки вважає, що рішення №131 від 30.05.2007р. прийнято відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись при цьому на: ст. 142 Конституцію України, Закон України «Про місцеве самоврядування», постанову Кабінету Міністрів України від 05.11.1991р. №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)», рішення виконкому районної Ради народних депутатів від 01.11.1991р. №103 «Про створення територіального центру по обслуговуванню одиноких пристарілих громадян», а також рішення Лановецької районної ради від 18.11.1998р. №32 «Про передачу об'єктів комунальної власності районної ради у власність селищної і сільських рад» та рішення Лановецької районної ради від 18.11.1998р. №33 «Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад району, які перебувають в управлінні районної ради та призначення і звільнення керівників даних об'єктів».

Ухвалою суду від 27.11.2007 р. відкрито провадження у адміністративній справі №4/278-4709 та з метою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду, забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи, на підставі ст.110 Кодексу адміністративного судочинства України, в межах підготовчого провадження, призначено попереднє засідання на 14.12.2007р. на 10 год. 50 хв., про що сторін повідомлено у відповідності до вимог ст. 33 КАС України.

Ухвалою суду від 14.12.2007 року було закінчено підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 15.01.2008 року на 10 год.30 хв., сторони повідомлені про дату, час та місце судового розгляду повістками про виклик.

В судових засіданнях оголошувалась перерва до 29.01.2008р. до 11год. 15хв., до 12.02.2008р. до 11 год.00 хв. та до 15.02.2008р. до 15год.30хв., про що зазначено у відповідних протоколах судових засідань.

В судовому засіданні, яке відбулося 29.01.2008р. представник позивача заявив клопотання без номера від 29.01.2008р. про зупинення провадження у справі до вирішення іншої адміністративної справи, однак будь-яких доказів в підтвердження підстав його заявлення суду не було подано, у зв'язку з чим перерву в засіданні суд продовжив до 12.02.2008р.

В судовому засіданні 12.02.2008р. представники позивача позовні вимоги підтримали та зазначили, що не підтримують заявленого ними клопотання без номера від 29.01.2008р. про зупинення провадження у справі і просять суд розглянути спір по суті, тому останнє в засіданні було судом відхилено.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, приймаючи до уваги додатково подані ними матеріали, судом встановлено наступне:

30 травня 2007 року сесією Лановецької районної ради прийнято рішення №131 «Про Лановецький районний комунальний територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян», яким вирішено перейменувати Лановецький районний територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян на Лановецький районний комунальний територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян.

Позивач вважає, що зазначене рішення не відповідає вимогам законодавства та просить суд скасувати його, посилаючись при цьому на те, що відповідно до ч. 1 ст. 78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління, а так як територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян сфери соціального захисту населення України згідно п. 1 Наказу міністерства соціального захисту населення України № 44 від 01.04.1997р. є спеціальною державною установою, тобто належить до об'єктів державної форми власності і будь-яких дій щодо передачі центру у комунальну власність Лановецька державна адміністрація не здійснювала, тому вважає це рішення таким, що формально змінило форму власності з державної на комунальну.

Оцінивши зібрані по справі докази та керуючись нормами чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити, з огляду на наступне:

Територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян створений 01 липня 1991 року рішенням №103 виконавчого комітету Лановецької районної ради (затверджено штатний розпис, призначено керівника).

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 05.11.1991 року постанови №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)», Лановецькою районною Радою народних депутатів рішенням від 29.07.1992 року «Про комунальну власність району» - територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян був переданий до комунальної власності району.

У зв'язку з прийняттям Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» Лановецька районна рада рішенням від 18.11.1998р. за № 32 “Про передачу об'єктів комунальної власності районної ради у власність селищної і сільської рад» визнала таким, що втратило чинність рішення від 29.07.1992р. та затвердила перелік об'єктів спільної власності територіальних громад району, селища та сіл району згідно з додатком №1 та №2 до вказаного рішення;

Територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян згідно з п.2 додатку № 1 до рішення Лановецької районної ради №32 від 18.11.1998р. віднесено до об'єктів комунальної власності Лановецької районної ради;

18.11.1998р. рішенням Лановецької районної ради за № 33 “Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад району, які перебувають в управлінні районної ради та призначення і звільнення керівників даних об'єктів» встановлено, що забезпечення повноважень районної ради з управління майном, що передане до комунальної власності району, а також набуте на інших законних підставах, яке є спільною власністю територіальних громад району, здійснює її виконавчий апарат, призначення на посади і звільнення керівників об'єктів спільної власності територіальних громад району відбувається за погодженням з головою районної ради.

Аналізуючи зазначені вище рішення Лановецької районної ради та законодавчі акти, на підставі яких вони прийняті, суд дійшов висновку, що:

1. Лановецький територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян є об'єктом комунальної власності району;

2. Лановецька районна державна адміністрація володіючи повноваженнями щодо управління Лановецьким територіальним центром соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян на підставі Закону України “Про представника Президента України» (втратив чинність 21.05.1997р.) та рішення Лановецької районної ради від 29.07.1992р. “Про комунальну власність району» (втратило чинність на підставі рішення районної ради №32 від 18.11.1998р.) позбавлена їх згідно з рішенням Лановецької районної ради №32 від 18.11.1998р. “Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад району, які перебувають в управлінні районної ради та призначення і звільнення керівників даних об'єктів»;

3. Жодних рішень про передачу Лановецького територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян з об'єктів комунальної у загальнодержавну власність районна рада не приймала;

4. Чинними законодавчими актами -ст. ст. 140, 143 Конституції України, ст. ст. 17, 43, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено право територіальних громад через утворені ними органи місцевого самоврядування управляти майном, що є у комунальній власності, утворювати, реорганізовувати та ліквідовувати комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснювати контроль за їх діяльністю.

Наведене також дає підстави стверджувати, що рішенням від 30.05.2007р. № 131 Лановецька районна рада не створила, а привела у відповідність до вимог чинного законодавства установчі документи Лановецького територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян як комунального унітарного підприємства, що не суперечить Господарському кодексу України ч. 3 п. 3 Прикінцевих положень якого також зобов'язує Кабінет Міністрів України забезпечити перегляд , приведення у відповідність із цим Кодексом або визнання такими, що втратили чинність, нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України та нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.

За змістом ч.3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши оскаржене рішення суб'єкта владних повноважень -Лановецької районної ради №131 від 30.05.2007 року «Про Лановецький районний територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, малозабезпечених та одиноких непрацездатних громадян», суд дійшов висновку про відповідність цього рішення вимогам ч.3 ст. 2 КАС України.

При таких обставинах справи, суд відмовляє в задоволенні адміністративного позову з огляду на положення ст. 162 КАС України, згідно із якою суд вправі прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до ч.5 ст. 94 КАС України судові витрати компенсуються за рахунок державного бюджету України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2,7, 86, 94, 160-163 КАС України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову відмовити.

2. Заходи забезпечення адміністративного позову, вжиті ухвалою суду від 17.12.2007 року за клопотанням без номера від 14.12.2007р. Лановецької державної адміністрації скасувати.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі «__» _________ 2008 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя Н.М. Бурда