"11" лютого 2008 р.
15:00
Справа № 4/809/07
Позивач Березанська центральна районна лікарня,
вул. Медична, 6, смт. Березанка Миколаївської області, 57400
Відповідач Міністерство палива та енергетики України в особі Державного
підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго» в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Південному регіоні», вул. Івана Франка, 55, м. Одеса, 65049
Від позивача Кузнецов Ю.М. дов. № 1 від 04.02.08р.
Від відповідача Лисаченко Н.В. довіреність від 16.01.2008р., Грибунов В.В. державний інспектор з енергетичного нагляду, посвідчення № 183 від 12.12.07р.
Суддя Дубова Т.М.,
СУТЬ СПОРУ : про скасування постанови № М-157 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику
Відповідач відзивом від 17.12.07р. № 04/1472 позов заперечив з посиланням на те, що відповідно до норм цивільного кодексу та статуту Березанської центральної районної лікарні, позивач є юридичною особою, а відповідно до норм господарського кодексу є господарською організацією. Стосовно повідомлення позивача про проведення обстеження зазначив, що таке повідомлення було направлене факсом, про що свідчить вказівка на зворотньому боці самого повідомлення.
Крім того, просив застосувати строк передбачений ст.99 КАС України
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
Позивач просить скасувати постанову № М-157 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику з тих підстав, що згідно статуту позивач є закладом охорони здоров'я комунальної власності району і займається медичною практикою у відповідності до вимог чинного законодавства, тому відповідно до ст. 3 ГПК України не є суб'єктом господарювання. Згідно ч. 3 ст.27 Закону України “Про електроенергетику" відповідальність за порушення в електроенергетиці несуть лише суб'єкти господарської діяльності. Крім того, відповідачем порушені вимоги Положення про порядок накладення на суб»єктів господарської діяльності штрафів щодо повідомлення про проведення перевірки.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до п.10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затв. Постановою КМ України від 21 липня 1999 р. N 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.
Позивач визначений штраф не сплатив, оскаржив Постанову № М-157 від 29.06.2006р.до суду 30.10.07р, яку отримав 06.07.06р. (арк.спр.85).
Згідно з ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач заявив клопотання про поновлення пропущеного строку , передбаченого ст. 99 КАС України.
Враховуючи обставини справи, не значний термін пропущення строку передбаченого ст. 99 КАС України, а також те , що позивач є лікарським закладом, суд визнав причину пропуску строку звернення до суду поважною та визнав за доцільне строк поновити, розглянути спір по суті.
04 жовтня 2005 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Миколаївській області головному лікарю Березанської центральної районної лікарні було винесено припис № 541, в якому зазначено перелік заходів, які приписуються до виконання для усунення порушень та терміни їх виконання, а саме -до 04.11.05р., 21.11.2005р., 04.11.05р. та 02.01.06р. (арк.спр.8-9).
На підставі акту перевірки № М-157 від 28.04.2006р. дотримання відповідачем законодавства про електроенергетику, позивачем встановлено невиконання п.2, 3, 4, 5, 6 припису № 541 від 04.10.2005р.
Постановою № М-157 від 29.06.2006р. на відповідача за невиконання п.2, 3, 4, 5, 6 припису № 541 від 04.10.2005р. накладено штраф у розмірі 15317 грн. (арк.спр.10).
Відповідно до глави 27 Господарського Кодексу України, штрафні санкції, передбачені ст.27 ЗУ “Про електроенергетику" є видом адміністративно-господарських санкцій, які можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності .
Згідно ст. 27 ЗУ “Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Отже, за змістом глави 27 ГК України та ст. 27 ЗУ “Про електроенергетику" відповідальність за виявлені порушення в електроенергетиці може бути покладена лише на суб»єкта господарювання. Відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб»єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямованого на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Діяльність негосподарюючих суб»єктів, спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб»єктів господарювання, є господарчис забезпеченням діяльності негосподарюючих суб»єктів.
Згідно ст.49 Конституції України кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.
Статут позивача (п.п. 1.1, 3.1 та 3.2 ), затверджений розпорядженням голови Березанської райдержадміністрації від 04.04.06р. та рішенням сесії райради від 28.09.06р. свідчить про те, що Березанська центральна районна лікарня є закладом охорони здоров»я комунальної власності району, що є спільною власністю територіальних громад, сіл, селищ, міст, району, що діє відповідно до чинного законодавства України; займається медичною практикою у відповідності до вимог чинного законодавства, надає кваліфіковану медичну, консультативну, амбулаторну допомогу та допомогу в стаціонарних умовах населенню району.
Отже, Березанська центральна районна лікарня не є суб»єктом господарської діяльності у розумінні Господарського кодексу України та Закону України “Про електроенергетику".
До того ж, припис № 541 (арк.спр.8), як зазначено було вже вище, винесено головному лікарю Березанської ЦРЛ, а не лікарні.
Згідно ч.8 ст. 27 ЗУ “Про електроенергетику" громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.
Таким чином, відповідальність за невиконання припису повинен був нести головний лікар, а не позивач (лікарня).
Отже, викладене вище є підставою для скасування постанови № М 157 від 29.06.06р. відповідача про накладення штрафу та задоволенню позову в повному обсязі.
Щодо посилань позивача на книгу вхідної кореспонденції за період з 21.04.06р. по 03.05.06р., як на доказ порушення чинного законодавства відповідачем порядоку, то вони спростовуються розділом 3, ч. 3.2 інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, яка затверджена Міністерством палива та енергетики України від 24.12.04р. № 71/10351, згідно якого керівник підприємства, що обстежується попереджається про терміни початку обстеження та його вид не пізніше ніж за п'ять робочих днів до його початку письмовим повідомленням або телефонограмою, що реєструється в пронумерованому, прошнурованому і опечатаному журналі. Повідомлення готує та направляє підприємству інспектор. Реєструє повідомлення та робить про це запис в журналі обліку виданих доручень та повідомлень на проведення обстежень підприємств призначена відповідальна особа.
Відповідачем в підтвердження своїх заперечень надані копія повідомлення про проведення обстеження від 03.04.06р. № 27-5/99-100, журнал № 15/1 обліку міжміських телефонних переговорів по МДІ за 2005-2007 рік (арк.спр.68, 91-94).
В цій частині заперечення відповідача судом приймаються до уваги але не дають підстав для відмови в позові.
З огляду на викладене позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ч.4 ст.94, ст.ст. 98, 99, 100,158-163 КАСУ, суд -
Позов задовольнити повністю.
Скасувати постанову № М-157 від 29.06.06 Державної інспекції з енергонагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Миколаївській області про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне скарження
Суддя
Постанова оформлена у відповідності зі ст. 163 КАС України
та підписана суддею 28.02.2008 р.