Постанова від 08.02.2008 по справі А-9/351

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2008 р.

Справа № А-9/351

Господарський суд Івано-Франківської області у складі суду: судді Фанди Оксани Михайлівни при секретарях судового засідання Олкейняш Еліні Михайлівні та Кіндрат Галині Романівни розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовом Державного підприємства "Івано - Франківський Лісопромисловий комбінат МО Украіни", вул. Ребета,6, м. Івано-Франківськ,76000

до відповідача Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради, с. Крихівці, м. Івано-Франківськ, 76034

про визнання недійсним рішення

За участі представників сторін:

Від позивача: Капелюх Вікторія Олександрівна - юрисконсульт, ( довіреність № 06 від 02.01.08 року)

Від відповідача: Човган Андрій Ярославович - інженер-землевпорядник, ( довіреність б/н від 25.112.07 року)

СУТЬ СПРАВИ: Заявлено вимогу про визнання недійсним рішення Крихівецької сільської ради 14 сесії 5-го демократичного скликання від 26.07.07 року в частині щодо відмови в наданні дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Межева, а також про зобов'язання Крихівецької сільської ради дати дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки по вул. Межева.

25.12.07 року в судовому засіданні оголошувалась перерва до 14.01.08 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та в обгрунтування заявлених позовних вимог зазначив наступне.

Постановою господарського суду Івано-Франківської області по справі № АП-13/50 від 07.09.06 року за позовом Військового прокурора Івано-Франківського гарнізону м. Івано-Франківськ в інтересах держави, уповноваженого органом якої здійснювати відповідні функції в спірних відносинах є Міністерство оборони України в особі Державного підприємства «Івано-Франківський ліспромкомбінат Міністерства оборони», вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ до Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, зобов»язано Іван-Франківську міську раду прийняти рішення про передачу ліспромкомбінату у постійне користування земельні ділянки в/містечка № 63 площею 5, 54 га -по вул. Ребета, 6 у м. Івано-Франківську та в/містечка № 95 площею 2, 66 га в с. Крихівці ( Крихівецька сільська рада) для оформлення та реєстрації ліспромкомбінатом державного акту на право постійного користування даною землею.

11.07.07 року за вих. № 646 ліспромкомбінат звернувся з клопотанням до сільської ради про надання останньою дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки для подальшого офрмлення державного акту на право постійного користування земельною ділянкою.

Представник позивача вказав, що 26.07.07 року на 14 сесії 5-го демократичного скликання було розглянуто клопотання ліспромкомбінату і в порушення набравшої чинності постанови господарського суду Івано-Франківської області по справі № АП-13/50 від 07.09.06 року прийнято рішення про відмову в наданні дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Межева в зв'язку з нецільовим використанням земельної ділянки.

Дане рішення Крихівецької сільської ради ДП «Івано-Франківський ліспромкомбінат Мінімстерства оборони»вважає необгрунтованим та таким, що не відповідає чинному законодавству України, атже відповідач згідно норм чинного земельного законодавства зобов'язаний провести інвентаризацію .

Представник відповідача позовні вимоги заперечив та просив суд в їх задоволенні відмовити. В обгрунтування заявлених заперечень представник відповідача вказав, що позивачем здійснюється незаконне будівництво на земельній ділянці, яка надана йому в користування, а крім того, на сьогодні її розмір вже не становить 2,0 га оскільки позивачем відчужено нерухоме майно, що знаходиться на ній, тому частина землі виділена новому власнику нерухомості у встановленому ЗК України порядку для її обслуговування. Отже, в позивача не було підстав для проведення інвентаризації земельної ділянки площею 2,0 га.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що постановою господарського суду Івано-Франківської області по справі № АП-13/50 від 07.09.06 року за позовом Військового прокурора Івано-Франківського гарнізону м. Івано-Франківськ в інтересах держави, уповноваженого органом якої здійснювати відповідні функції в спірних відносинах є Міністерство оборони України в особі Державного підприємства «Івано-Франківський ліспромкомбінат Мінімстерства оборони», вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ до Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, зобов»язано Іван-Франківську міську раду прийняти рішення про передачу ліспромкомбінату у постійне користування земельні ділянки в/містечка № 63 площею 5, 54 га -по вул. Ребета, 6 у м. Івано-Франківську та в/містечка № 95 площею 2, 66 га в с. Крихівці ( Крихівецька сільська рада) для оформлення та реєстрації ліспромкомбінатом державного акту на право постійного користування даною землею.

Господарським судом Івано-Франківської області по справі № АП-13/50 встановлено, що земельна ділянка площею 2,66 га, яка розташована в с.Крихівці (військове містечко №95 - Крихівецька сільська Рада) відноситься до земель оборони, знаходиться в постійному користуванні ДП МО України "Івано-Франківський ліспромкомбінат" та використовується ним для забезпечення своєї діяльності, тому судом було визнано недійсним рішення Івано-Франківської міської Ради №21 ві 17.12.2004року "Про визначення статусу земель міста" в частині віднесення до земель запасу цієї міської ради земельної ділянки в/містечка № 95 площею 2,66 га, яка розташована в с.Крихівці (військове містечко №95 - Крихівецька сільська Рада). Передача земельної ділянки та об'єктів нерухомого майна не була погоджена з Міністром оборони україни, Кабінетом Міністрів України не виносилось жодних розпоряджень щодо передачі військового майна до сфери управління місцевих органів.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній , цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

В матеріалах справи наявне рішення № 277/1 від 29.07.74 року виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради депутатів трудящих відповідно до якого, Івано-Франківському лісгоспу відведено в постійне користування земельну ділянку площею 2, 0 га господарського двору з громадських земель колгоспу ім. 21 з'їзду КПРС Івано-Франківського району під будівництво контори та виробничо-господарських будівель.

11.07.07 року за вих. № 646 ліспромкомбінат звернувся з клопотанням до сільської ради про надання останньою дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки для подальшого офрмлення державного акту на право постійного користування земельною ділянкою.

26.07.07 року на 14 сесії 5-го демократичного скликання було розглянуто клопотання ліспромкомбінату та прийнято рішення про відмову в наданні дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Межева в зв'язку з нецільовим використанням земельної ділянки.

Вказане рішення є неправомірним, а позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до приписів ст. 185 Земельного кодексу України землеустрій передбачає: а) встановлення (відновлення) на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, землеволодінь і землекористувань; б) розробку загальнодержавної і регіональних програм використання та охорони земель; в) складання схем землеустрою, розроблення техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель відповідних адміністративно-територіальних утворень; г) обґрунтування встановлення меж територій з особливими природоохоронними, рекреаційними і заповідними режимами; ґ) складання проектів впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань та створення нових; д) складання проектів відведення земельних ділянок; е) встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок; є) підготовку документів, що посвідчують право власності або право користування землею; ж) складання проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін, упорядкування угідь, а також розроблення заходів щодо охорони земель; з) розроблення іншої землевпорядної документації, пов'язаної з використанням та охороною земель; и) здійснення авторського нагляду за виконанням проектів з використання та охорони земель; і) проведення топографо-геодезичних, картографічних, ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень і розвідувань земель.

Відповідно до приписів ст. 35 Закону України "Про землеустрій" інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до положень ст. 19 Закону України "Про землеустрій" до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація і здійснення землеустрою; б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

За приписами п. г) ч. 1 ст. 20 та ч. 2 ст. 20 Закону України "Про землеустрій" землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою. Заходи, передбачені затвердженою в установленому порядку документацією із землеустрою, є обов'язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, власниками землі, землекористувачами, у тому числі орендарями.

Ст. 22 Закону України "Про землеустрій" землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

Відповідно до п. 1.2, 1.7 Положення про земельно-кадастрову інвентаризацію земель населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 26 серпня 1997 р. N 85 метою проведення інвентаризації земель населених пунктів є створення інформаційної бази для ведення державного земельного кадастру, регулювання земельних відносин, раціонального використання і охорони земельних ресурсів, оподаткування. Обліковим об'єктом інвентаризації є земельна ділянка, що знаходиться у власності або користуванні юридичних та фізичних осіб.

Пункт 1.6 вищевказаного Положення зазначає, що призначенням інвентаризації земель населених пунктів є:

- визначення кількісного складу земель;

- отримання даних для виготовлення технічної документації по оформленню документів, що посвідчують право власності або право користування земельними ділянками, які раніше були надані юридичним та фізичним особам;

- одержання достовірної інформації для вирішення питань щодо припинення права користування земельними ділянками, які використовуються не за цільовим призначенням, з порушенням земельного законодавства і встановлених вимог або ж нераціонально;

- вирішення питань щодо розбіжності місцеположення, форми або розміру ділянки, яка фактично знаходиться у користуванні, та ділянки, яка раніше була надана у користування;

- аналіз фактичного використання земельних ресурсів;

- одержання інших даних, необхідних для ведення державного земельного кадастру;

- надання інформації для обчислення земельного податку та орендної плати.

Відповідно до п. 2.1, п. 2.2 вищевказаного Положення замовниками робіт по інвентаризації земель є виконавчі органи міських, селищних рад.

За наведених норм чинного земельного законодавства саме на відповідача покладено обов'язок щодо проведення інвентаризації земель і саме від нього повинна виходити ініціатива щодо її проведення, і тільки після проведення інвентаризації є можливим втановлення факту нецільового використання земель.

Відповідно до приписів ч. 1, 2 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та зеперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано суду жодних доказів в обгрунтування нецільового використання земель.

Твердження представника відповідача стосовно здійснення ліспромкомбінатом будівництва багатоповерхового житлового будинку на даній земельній ділянці суд не бере до уваги, оскільки вказаний факт не доведений відповідачем та не підтверджений документально.

Відповідно до ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України вказує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 19, 124 Конституції україни, Земельним кодексом України, Законом України "Про земелустрій", Положення про земельно-кадастрову інвентаризацію земель населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 26 серпня 1997 р. N 85, ст. 160 - 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити.

Визнати нечинним рішення Крихівецької сільської ради 14 сесії 5-го демократичного скликання від 26.07.07 року в частині щодо відмови в наданні дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Межева.

Крихівецькій сільській раді провести інвентаризацію земельної ділянки по вул. Межева.

Присудити позивачу Державному підприємству "Івано - Франківський Лісопромисловий комбінат МО Украіни", вул. Ребета,6, м. Івано-Франківськ,76000 ( ЄДРПОУ 08033772) з місцевого бюджету - 3, 40 грн. витрат по сплаті судового збору.

Постанову суду, яка не набрала законної сили, сторони мають право оскаржити в апеляційному порядку.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 -ти днів з дня її складення в повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою сторони, на користь якої ухвалено постанову.

Суддя Фанда Оксана Михайлівна

Постанова складена в повному обсязі 15.02.08 року.

Виготовлено в АС "Діловодство суду" Олейняш Е.М.